Grecka SETE: Wszyscy żyjemy z turystyki

ROL

Inżynier, producent kapeluszy i rybak to ludzie, którzy zarabiają też na turystach – przekonuje Stowarzyszenie Greckich Przedsiębiorców Turystycznych SETE

Odwiedzając adres strony internetowej www.axiagiaolous.gr można dowiedzieć się, jak ważna jest branża turystyczna w Grecji. Kolaż zdjęć pokazuje przedstawicieli różnych zawodów, od rybaka, przez kierowcę ciężarówki, producentkę win aż po inżyniera, którzy utrzymują się z pieniędzy przyjezdnych.

I tak pod fotografią rybaka Koriakosa napisano, że w sezonie turystycznym zarabia więcej niż zwykle, ponieważ sprzedaje lokalnym tawernom wszystkie złowione ryby. SETE dodaje, że w 2017 roku bezpośrednie wpływy do PKB z turystyki wyniosły 18 miliardów euro, a pośrednie 30 miliardów.

Katerina to projektantka i producentka kapeluszy, które chętnie kupują goście z zagranicy. Organizacja podkreśla, że prawie 90 procent pieniędzy wydawanych przez urlopowiczów zostaje w kraju.

Alice sprzedaje materiały, a dzięki turystyce z każdym rokiem zarabia coraz więcej. Wszystko dlatego, że kolejne firmy działające w turystyce zaopatrują się u niej, żeby urządzić swoje lokale.

Konstantina zajmuje się produkcją win. Jej wyroby są zamawiane nie tylko przez restauracje i hotele, chętnie kupują je również turyści. Wielu z nich jest już jej stałymi klientami, a napój bogów zamawiają także przez internet.

SETE tłumaczy, że ponad 50 procent sprzedaży wyrobów spożywczych trafia do firm obsługujących turystykę. Yannis jest ogrodnikiem współpracującym z hotelami i innymi obiektami turystycznymi, w których dba o zewnętrzne otoczenie.

Christos to rzeźnik, i choć sam rzadko widuje turystów w swoim sklepie, to właśnie dzięki niemu mogą oni zjeść smaczne posiłki w hotelach i restauracjach. Organizacja podkreśla, że z każdego 1 euro wydanego na turystykę do kraju wraca od 2,2 do 2,65 euro.

Katerina jest kasjerką w kinie. W sezonie przed jej okienkiem ustawiają się kolejki turystów, a wszystko dlatego, że greckie kina, teatry, festiwale i muzea odwiedzane są licznie przez przyjezdnych.

Dimitris jest szefem kuchni w jednej z lokalnych restauracji. I choć nie znajduje się ona w typowo turystycznym miejscu, to dzięki dobrym opiniom w internecie odwiedza ją coraz więcej gości z różnych zakątków świata. Turystyka i zawody, które wspiera, tworzą od 1 do 4 euro PKB.

Panayiotis jest producentem nabiału, między innymi słynnego greckiego jogurtu, którego spróbować chcą wszyscy turyści.

Maggie zarabia na życie jako programistka, z jej usług korzysta coraz więcej firm, które chcą sprzedawać na przykład bilety wstępu przez internet. SETE podkreśla, że branża tworzy miejsca pracy dla kobiet i młodych osób.

Vangelis pracuje jako kierowca ciężarówki, dostarczając wiele towarów do restauracji, hoteli i innych obiektów turystycznych. SETE zwraca uwagę, że w 2017 roku bezpośredni i pośredni udział turystyki w PKB Grecji wyniósł 27 procent.

Nikos jest inżynierem, a ponieważ w ostatnich latach dużo buduje się na potrzeby turystyki, może być spokojny o swoją pracę. Stowarzyszenie informuje, że czterech na dziesięć osób znalazły zatrudnienie dzięki turystyce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Thomas Cook z trzech foteli zrobi łóżko

Kuszetka (sleeper seat) to nowy produkt linii lotniczych Thomas Cook Airlines. Przewoźnik wprowadził go ...

Ryanair gotów płacić odszkodowania

Kłopoty irlandzkiej linii odczuje 1,5 tysiąca polskich pasażerów, którzy kupili bilety na loty do ...

Organizatorzy targów w blokach startowych, ale wciąż bez wytycznych

Promykiem nadziei, choć jeszcze nie zielonym światłem, nazywa Polska Izba Przemysłu Targowego zapowiedź kolejnego, ...

Przecena Rainbow Tours przez odpisy

Po tym jak spółka poinformowała o zrobieniu koniecznych odpisów, notowania jedynego w krajowego notowanego ...

Turcja ma nowy plan dla turystyki

Zgodnie z nową strategią Ministerstwa Turystyki Turcji do 2023 roku kraj ten ma odwiedzać ...

W biurach podróży dużo chętnych na tanie wakacje

Dwie generalne informacje płyną z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki za ostatni tydzień. Dobra ...