Chorwacja podnosi podatek turystyczny

Materiały promocyjne

O 25 procent wzrośnie podatek turystyczny w Chorwacji. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 2019 roku

Rząd Chorwacji ogłosił, że w przyszłym roku podatek turystyczny wzrośnie o 25 procent. Płacić go będą musieli turyści korzystający ze wszystkich rodzajów zakwaterowania. Osoby, które zdecydują się na pobyt w popularnych miejscach wakacyjnych, zapłacą w szczycie sezonu 10 kun (ok. 6 złotych) za dzień, za osobę. Dotychczas było to 8 kun (ok. 5 złotych). Zmiana nie dotyczy kempingów, tu opłata pozostaje taka sama i wynosi 8 kun za nocleg, za osobę.

Gari Cappeli, minister turystyki podkreśla, że mimo podwyżki Chorwacja nadal pobiera najniższe opłaty tego typu. Dla porównania analogiczne podatki wynoszą w Hiszpanii od 0,45 do 2,5 euro, we Włoszech od 0,2 do 7 euro, a w Portugalii od 1 do 2 euro. W zeszłym roku Narodowa Chorwacka Wspólnota Turystyczna w ten sposób zebrała 464 miliony kun.

Zgromadzone fundusze mają być przeznaczone na wzmocnienie pozycji kraju jako kierunku turystycznego na arenie międzynarodowej i rozwój infrastruktury w miastach. Minister proponuje, żeby 1 procent kwoty wpłacić na Czerwony Krzyż, 2,5 procent na rozwój projektów i programów na obszarach nierozwiniętych turystycznie, 65 procent ma pójść do organów zarządzających turystyką w miastach i miasteczkach, 10 procent do regionów, a 25 procent do Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Minister informuje, że od stycznia do początku sierpnia do kraju przyjechało 11,5 miliona turystów, którzy wykupili 58 milionów noclegów. To o 6 procent więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rejsy dają agentom najlepszy zarobek

Ponad 11 procent zarabiają średnio niemieccy agenci na sprzedaży rejsów wycieczkowych. Armatorzy chętnie współpracują ...

ABTA wspiera agentów przed szczytem rezerwacyjnym

Brytyjska organizacja branży turystycznej ABTA rusza z kampanią promującą należących do niej agentów i ...

Niemieccy agenci: Nie stać nas na nowe technologie

49,3 procent niemieckich agentów turystycznych brakuje środków na cyfryzację, a 66 procent nie ma ...

W biurach podróży ceny trzymają się mocno

Hamuje zainteresowanie klientów biur podróży wyjazdami na wakacje. Ostatni tydzień przyniósł spory spadek… mimo ...

Domy i mieszkania na Majorce nie dla turystów

Władze miasta Palma de Mallorca na Majorce, zakazały wynajmowania domów i mieszkań turystom. Nowe ...

Polskie Koleje Linowe zatrzymują kolejki górskie

Informujemy, że w związku z rozwojem epidemii koronawirusa w Polsce ośrodki Grupy PKL zostają ...