Chorwacja podnosi podatek turystyczny

Materiały promocyjne

O 25 procent wzrośnie podatek turystyczny w Chorwacji. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 2019 roku

Rząd Chorwacji ogłosił, że w przyszłym roku podatek turystyczny wzrośnie o 25 procent. Płacić go będą musieli turyści korzystający ze wszystkich rodzajów zakwaterowania. Osoby, które zdecydują się na pobyt w popularnych miejscach wakacyjnych, zapłacą w szczycie sezonu 10 kun (ok. 6 złotych) za dzień, za osobę. Dotychczas było to 8 kun (ok. 5 złotych). Zmiana nie dotyczy kempingów, tu opłata pozostaje taka sama i wynosi 8 kun za nocleg, za osobę.

Gari Cappeli, minister turystyki podkreśla, że mimo podwyżki Chorwacja nadal pobiera najniższe opłaty tego typu. Dla porównania analogiczne podatki wynoszą w Hiszpanii od 0,45 do 2,5 euro, we Włoszech od 0,2 do 7 euro, a w Portugalii od 1 do 2 euro. W zeszłym roku Narodowa Chorwacka Wspólnota Turystyczna w ten sposób zebrała 464 miliony kun.

Zgromadzone fundusze mają być przeznaczone na wzmocnienie pozycji kraju jako kierunku turystycznego na arenie międzynarodowej i rozwój infrastruktury w miastach. Minister proponuje, żeby 1 procent kwoty wpłacić na Czerwony Krzyż, 2,5 procent na rozwój projektów i programów na obszarach nierozwiniętych turystycznie, 65 procent ma pójść do organów zarządzających turystyką w miastach i miasteczkach, 10 procent do regionów, a 25 procent do Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Minister informuje, że od stycznia do początku sierpnia do kraju przyjechało 11,5 miliona turystów, którzy wykupili 58 milionów noclegów. To o 6 procent więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Komisja Europejska: Kolejki na lotniskach to cena za bezpieczeństwo

To kraje członkowskie prosiły o zaostrzenie kontroli pasażerów z państw spoza strefy Schengen. Stąd ...

Małopolska turystyka ma nowego prezesa

Stery Małopolskiej Organizacji Turystycznej objął Grzegorz Biedroń. Ze stanowiskiem pożegnał się wieloletni prezes organizacji ...

Marcin Wujec nowym prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych wybrał nowego prezesa. Wcześniej Walne Zgromadzenie OSAT przyjęła sprawozdanie ...

Boris Raoul na czele Travelplanet.pl

Boris Raoul został prezesem sieci agencyjnej Travelpanet.pl. Tę samą funkcję pełni w Grupie Invia, ...

Czy Jezus pozował do Piety Michała Anioła?

To jedno z pytań, jakie usłyszeli w Rzymie i Watykanie przewodnicy, wśród których są ...

Duży ruch na stanowiskach regionalnych przedstawicieli biur podróży

Początek roku zaowocował kilkoma zmianami kadrowymi w biurach podróży. Jakub Koput, Michał Paczkowski i ...