Chorwacja podnosi podatek turystyczny

Materiały promocyjne

O 25 procent wzrośnie podatek turystyczny w Chorwacji. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 2019 roku

Rząd Chorwacji ogłosił, że w przyszłym roku podatek turystyczny wzrośnie o 25 procent. Płacić go będą musieli turyści korzystający ze wszystkich rodzajów zakwaterowania. Osoby, które zdecydują się na pobyt w popularnych miejscach wakacyjnych, zapłacą w szczycie sezonu 10 kun (ok. 6 złotych) za dzień, za osobę. Dotychczas było to 8 kun (ok. 5 złotych). Zmiana nie dotyczy kempingów, tu opłata pozostaje taka sama i wynosi 8 kun za nocleg, za osobę.

Gari Cappeli, minister turystyki podkreśla, że mimo podwyżki Chorwacja nadal pobiera najniższe opłaty tego typu. Dla porównania analogiczne podatki wynoszą w Hiszpanii od 0,45 do 2,5 euro, we Włoszech od 0,2 do 7 euro, a w Portugalii od 1 do 2 euro. W zeszłym roku Narodowa Chorwacka Wspólnota Turystyczna w ten sposób zebrała 464 miliony kun.

Zgromadzone fundusze mają być przeznaczone na wzmocnienie pozycji kraju jako kierunku turystycznego na arenie międzynarodowej i rozwój infrastruktury w miastach. Minister proponuje, żeby 1 procent kwoty wpłacić na Czerwony Krzyż, 2,5 procent na rozwój projektów i programów na obszarach nierozwiniętych turystycznie, 65 procent ma pójść do organów zarządzających turystyką w miastach i miasteczkach, 10 procent do regionów, a 25 procent do Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej.

Minister informuje, że od stycznia do początku sierpnia do kraju przyjechało 11,5 miliona turystów, którzy wykupili 58 milionów noclegów. To o 6 procent więcej niż w zeszłym roku w tym samym czasie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W tym roku (Brytyjczykom) najtaniej na narty do Bułgarii

Bansko w Bułgarii to w tym roku najtańszy europejski ośrodek narciarski. Na drugim miejscu ...

Zakaz wjazdu do Peru przez 15 lat za wandalizm w Machu Picchu

Pięcioro turystów zostało deportowanych z Peru za uszkodzenie świątyni w kompleksie Machu Picchu. Szóstemu ...

Neckermann zwalnia dyscyplinarnie

Dorota Ostalska i Krzysztof Majda, którzy założyli własne biuro podróży, kiedy jeszcze formalnie byli ...

Pierwszy z nowych hoteli Red Sea już otwarty

Egipska sieć hoteli Red Sea należąca do niemieckiego touroperatora ETI otworzyła pierwszy z nowych ...

Krakowskie lotnisko docenione za obsługę

Nagrodę ASQ Awards 2016 przyznawaną przez Międzynarodową Radę Portów Lotniczych otrzymało krakowskie lotnisko. Wyróżnienie ...

Kolej traci pasażerów. Już drugi miesiąc z rzędu

W lutym kolej przewiozła 23 miliony ludzi. To 2,2 procent mniej niż w tym ...