Izrael spodziewa się wielu gości na święta

AFP

Izraelskie władze szacują, że z okazji Paschy i Wielkanocy ich kraj może odwiedzić co najmniej 180 tysięcy osób, w tym 100 tysięcy Żydów i 80 tysięcy chrześcijan

Władze Izraela spodziewają się w najbliższych dniach rekordowo wielu gości z zagranicy. Powodem są trwające właśnie żydowskie święto Paschy oraz rozpoczynające się dzisiaj obchody Triduum Paschalnego w Jerozolimie oraz następująca po nim Wielkanoc.

W tym roku Wielkanoc w tym samym czasie obchodzą katolicy, protestanci i prawosławni. Taka sytuacja zdarza się raz na kilka lat i oznacza, że w Jerozolimie pojawią się tłumy gości z całego świata. Do świętych dla chrześcijaństwa miejsc przyjadą pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej, Polski, ale także Rosji, krajów byłego ZSRR czy Ameryki Łacińskiej. Część z nich dzisiaj uczestniczy w nabożeństwach Wielkiego Czwartku. Z kolei wyznawcy judaizmu od kilku dni świętują Paschę, dlatego w Jerozolimie jest wielu Żydów ze Stanów Zjednoczonych i Rosji.

W Jerozolimie wzmocniono środki bezpieczeństwa. Porządku w mieście pilnuje 3,5 tysiąca policjantów, a także żołnierze i tajni agenci izraelskich służb. Izraelskie władze przypominają, że ten rok jest jak dotąd bardzo udany dla przemysłu turystycznego. Od początku roku kraj odwiedziło 739 tysięcy turystów, czyli 24 procent więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym. W 2017 roku izraelska gospodarka zarobiła już na gościach ponad miliard dolarów.

Tegoroczne święta w Jerozolimie dla chrześcijan będą wyjątkowe, bo po raz pierwszy wyznawcy Chrystusa będą modlić się w odnowionej kaplicy Grobu Bożego. Rano w Bazylice Bożego Grobu odprawiono mszę świętą krzyżma, a wieczorem wierni z całego świata będą uczestniczyć w modlitewnym nabożeństwie w ogrodzie Getsemani. To właśnie tam Chrystus miał modlić się przed pojmaniem i późniejszym ukrzyżowaniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Betlej: Turystyka potrzebuje wyższych płac

Bez podniesienia wynagrodzeń w sferze budżetowej turystyce wyjazdowej grozi wyhamowanie. Czy rząd będzie hojny ...

Francuscy zombie wyszli na ulice

Przebrani za zombie uczestnicy Spaceru Zombie przeszli ulicami Strasburga w ramach 11. edycji festiwalu ...

W Dubaju zapowiada się wielkie sadzenie drzew

W Dubaju powstanie największy park miejski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego powierzchnia będzie o ...

„Dar Młodzieży” gotowy do promowania Polski

„Dar Młodzieży” wyruszy niedługo w „Rejs Niepodległości”. Statek będzie promował Polskę w 18 dużych ...

Polscy turyści ruszyli do Maroka

O 57 procent więcej Polaków niż rok temu przyjechało w tym roku do Maroka ...

Polonus zwiększa flotę i dodaje połączenie

Siedem nowych autokarów, nowa trasa na Ukrainę i kursy łączone w ramach współpracy z ...