Tatry zatłoczone jak nigdy dotąd

Pixabay

Polskie Tatry w lipcu i sierpniu odwiedziło 1,64 miliona ludzi – wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego. To rekordowa liczba

– Sezon letni w Tatrach można uznać za rekordowy pod względem liczby osób odwiedzających – podaje Bogusława Chlipała z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Największe oblężenie Tatry przeżyły w sierpniu – wówczas park narodowy odwiedziło ponad 860 tysięcy ludzi; w lipcu było to prawie 780 tysięcy. Największy ruch turystyczny w okresie wakacyjnym władze TPN odnotowały 14 sierpnia. Tylko tego dnia w najwyższe polskie góry przybyło ponad 39 tysięcy turystów. Kolejny popularny dzień to 26 lipca, kiedy granice parku narodowego przekroczyło ponad 35 tysięcy ludzi.

– W sezonie wakacyjnym było kilka dni z ogromną kulminacją turystów. Były to zarówno dni weekendowe, jak i w środku tygodnia. Główny wpływ na to miała pogoda, zazwyczaj bowiem dni te poprzedzone były kilkudniowym okresem niepogody – wyjaśnia Chlipała.

Najpopularniejszym miejscem odwiedzanym w wakacje w Tatrach było niezmiennie Morskie Oko. W lipcu i sierpniu wybrało się tam prawie 450 tysięcy ludzi.

– Biorąc pod uwagę dane od początku roku, to Tatry odwiedziło już nieco ponad 2,87 miliona turystów. To o prawie 122 tysięcy więcej niż w 2016 roku i o około 381 tysięcy więcej niż w roku 2015 – wylicza Chlipała.

Władze parku podkreślają, że coraz więcej rodzin korzysta z bezpłatnego wejścia do TPN na podstawie Karty Dużej Rodziny. W okresie wakacji było to prawie 55 tysięcy ludzi.

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od łatwych po bardzo trudne, wyposażone w urządzenia asekuracyjne – łańcuchy, klamry i drabinki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP Intercity: Więcej wagonów na święta i Nowy Rok

PKP Intercity zapowiada dołączanie do pociągów dodatkowych wagonów i uruchomienie dodatkowych składów na święta ...

Rząd: Pomoc dla poszkodowanych branż w 10 punktach

Umorzenie subwencji z PFR, przedłużenie postojowego i dodatkowe zwolnienie ze składek ZUS – to ...

Fontanna di Trevi dostępna tylko na szlaku

Przed słynnym zabytkiem wytyczono trasę zwiedzania, by regulować liczbę turystów podchodzących do tej budowli ...

Więcej pasażerów samolotów w Krakowie

W lipcu krakowskie lotnisko obsłużyło 553,2 tysiąca pasażerów, o 13 procent więcej niż w ...

Chińczycy wzywają do bojkotu Marriotta

Amerykańska sieć hoteli ma problemy w Chinach. W należącym do Marriotta programie lojalnościowym znalazła ...

Airbnb chce mieć rocznie miliard rezerwacji

W ciągu dziesięciu lat działalności Airbnb pozyskał 400 milionów rezerwacji. Do 2028 roku ich ...