Przybywa turystów w Szarm el-Szejk

AFP

Do 70 procent wzrosło w październiku obłożenie w hotelach w Szarm el-Szejk, wynika z danych tamtejszej organizacji hotelarskiej. Lepsze wyniki branża zawdzięcza głównie przyjazdom gości z Niemiec i Włoch

W październiku 70 procent miejsc noclegowych w hotelach w Szarm el-Szejk było zajętych – informuje, powołując się na dane miejscowej Izby Hotelarskiej, gazeta „Daily News Egypt” w swoim internetowym wydaniu. Według organizacji kiedy turyści zaczną przyjeżdżać na Boże Narodzenie, w niektórych obiektach wykorzystanie miejsc noclegowych może dojść do 80 procent. Dobre, jesienne wyniki hotelarze zawdzięczają rosnącej liczbie przyjazdów z Niemiec i Włoch.

Izba Hotelarska podkreśla, że, oceniając wyniki, trzeba jednak pamiętać, że ustalane są one na podstawie danych z otwartych hoteli. Tych jest zaś mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Wiele obiektów nadal jest bowiem zamkniętych po tym jak zawiesiły działalność po wydaniu zakazu lotów z Rosji i Wielkiej Brytanii przez władze tych krajów. Od tego czasu straty, jakie poniosła branża, szacowane są już na ponad miliard dolarów. Rosjanie stanowili jedną z największych grup w Szarm el-Szejk, a Brytyjczycy byli najczęściej powracającymi turystami.

Ahmed Balbaa, prezes Komitetu Turystycznego w Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, twierdzi, że kurort może szybko się odrodzić, jeśli tylko zniesione zostaną zakazy lotów z Rosji i Zjednoczonego Królestwa. W Szarm el-Szejk znajduje się około 33 procent z 65 tysięcy pokojów dostępnych dla turystów na Południowym Synaju. Branża ma nadzieję, że wzrost przyjazdów do tego miasta odbije się pozytywnie także na innych kurortach regionu, m.in. na Nuweibie i Tabie.

Ministerstwo Turystyki przeznaczyło już 10 milionów dolarów na promocję Szarm el-Szejk za granicą, głównie na rynkach europejskich. Ewentualna kampania w Wielkiej Brytanii uzależniona jest jednak od zezwolenia na wykonywanie połączeń lotniczych do kurortu.

Egipcjanie szacują, że w tym roku do ich kraju przyjedzie ponad 7 milionów turystów zagranicznych. Dla porównania w 2016 roku było ich 4,5 miliona. W ostatnich 9 miesiącach tego roku przychody branży wyniosły 5,3 miliarda dolarów, czyli o 212 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Strajk na Akropolu

Pracownicy greckiego Ministerstwa Kultury, protestujący przeciwko braku pracowników, ogłosili na najbliższy weekend strajk na ...

Lotnisko Chopina rośnie na przesiadkach

We wrześniu Lotnisko Chopina odwiedziło 1,8 mln podróżnych, o 200 tysięcy (12,5 procent) więcej ...

Linie lotnicze powinny mieć gwarancje na wypadek bankructw

Niemieccy przedsiębiorcy turystyczni domagają się wprowadzenia w przepisach zabezpieczeń dla wpłat klientów za kupione ...

Nowy właściciel My Travel wynegocjował umowę z Rainbowem

Po trzech latach przerwy sieć agencyjna MyTravel i biuro podróży Rainbow wznawiają współpracę. Od ...

Lotnisko w Krakowie: We wrześniu ponad 800 tysięcy pasażerów

We wrześniu krakowskie lotnisko odprawiło 809,2 tysiąca pasażerów. Oznacza to 32-procentowy wzrost w porównaniu ...

Wizy dla Polaków jadących do Iranu aktualne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie dostało żadnej oficjalnej informacji od władz Iranu o wstrzymaniu wydawania ...