Polscy policjanci przypilnują narciarzy w Dolomitach

Bloomberg

Włosko-polskie patrole policyjne wyruszyły na stoki narciarskie w Dolomitach. Polscy policjanci będą pełnić służbę w rejonie miejscowości Moena, gdzie wypoczywają tysiące polskich turystów

O wspólnej inicjatywie napisała we wtorek Ansa. O jej szczegółach poinformowała też polska policja. Patrole są rezultatem porozumienia podpisanego przez komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka i jego odpowiednika, szefa departamentu bezpieczeństwa publicznego MSW Włoch Franco Gabriellego.

Czterech polskich policjantów będzie towarzyszyć i pomagać przez dwa tygodnie włoskim kolegom podczas patrolowania stoków narciarskich. Patrolowane będą, jak wyjaśniła włoska agencja, szczególnie oblegane tereny turystyki i sportów zimowych. Celem ma być zapobieganie wypadkom na nartach.

Na stronie internetowej policja.pl poinformowano, że polscy policjanci będą ułatwiać kontakty z policją włoską oraz opiniować i doradzać rodzaj i charakter postępowania w konkretnych sytuacjach. Ich zadaniem jest też poprawienie bezpieczeństwa i umacnianie świadomości, że państwo opiekuje się Polakami wypoczywającymi we Włoszech – podkreślono.

Polscy funkcjonariusze będą też „podtrzymywać status obywateli polskich we Włoszech jako grupy narodowej dobrze chronionej przez swoje państwo i wymagającej bezwzględnego przestrzegania prawa w stosunku do jej przedstawicieli, na równi z obywatelami Włoch i innych państw” – głosi komunikat.

Mają również pomagać, w razie potrzeby, w szybkim kontaktowaniu się turystów z polskimi placówkami dyplomatycznymi we Włoszech.

Polska policja zauważyła, że „polscy turyści nie tylko na terenie Włoch mają opinię bardzo uprzejmych, zdyscyplinowanych i przestrzegających zarówno miejscowych norm prawnych, jak i kulturowo-obyczajowych”.

Ansa przytacza zaś notę włoskiej policji, w której przypomniano, że współpraca stróżów prawa obu krajów zacieśniła się w grudniu 2015 roku wraz z inauguracją Roku Miłosierdzia, a potem w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Uczestniczyło w nich około 100 tysięcy Włochów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Wakacje prawie 300 złotych tańsze niż przed rokiem

W porównaniu z latem 2019 roku ceny wyjazdów z biurem podróży były w zeszłym ...

Singapur Changi najlepszym lotniskiem świata

Porty lotnicze Singapur Changi, Tokio Haneda i Seul-Inczon znalazły się w czołówce zestawienia najlepszych ...

Kanada – kolizja samolotu z dronem

Gdy mały pasażerski samolot linii Skyjet z ośmioma osobami na pokładzie zmierzał na lotnisko ...

Hotele tęsknią za gośćmi, obiecują bezpieczny wypoczynek

„Drodzy Goście, tęsknimy za Wami!” – to hasło kampanii organizowanej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa ...

Betlej: Ceny wakacji znowu w górę

TUI, Ryanair i Wizz Air – trzy duże firmy, które przewiozły ponad 1,6 miliona ...

Dynamiczne pakiety także z dojazdem pociągiem

Deutsche Bahn pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoliłoby touroperatorom tworzyć dynamicznie pakiety turystyczne z wykorzystaniem ...