Małopolskie stoki z niechlubnym rekordem

AFP

Ponad 1,5 tysiąca akcji ratunkowych i interwencji odnotowali na stokach narciarskich podczas ferii zimowych ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – To największa liczba wypadków w historii – przyznaje TOPR

– W historii naszej organizacji nie mieliśmy jeszcze do czynienia z tak dużą liczbą wypadków na stokach narciarskich od początku ferii do ich zakończeń. To smutna statystyka, smutne liczby, które obrazują, co działo się na stokach narciarskich – mówi ratownik TOPR Andrzej Marasek

W stosunku do ubiegłorocznych ferii ratownicy TOPR zanotowali wzrost wypadków narciarskich o ok. 30 procent. Trzeba jednak pamiętać, że wzrosła też liczba narciarzy.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni ferii, kiedy wypoczywali uczniowie m.in. z województwa mazowieckiego, doszło do prawie sześciuset wypadków narciarskich. Apogeum wypadkowe nastąpiło 15 lutego. W tym dniu na jednej ze stacji narciarskich doszło do ponad 50 wypadków, a w sumie w ciągu całego dnia – do ponad 100 wypadków na wszystkich podtatrzańskich stokach. Od początku sezonu narciarskiego – a ten jeszcze się nie skończył – doszło do 2,1 tys. wypadków.

Ferie zimowe były wyjątkowo udane pod względem pogody. Niemal cały zimowy wypoczynek pod Tatrami był śnieżny, mroźny i słoneczny.

Według ratowniczych statystyk coraz częstszą przyczyną wypadków narciarskich są zderzenia z innymi narciarzami, które z reguły skutkują poważnymi obrażeniami. Paradoksalnie do największej liczby wypadków narciarskich dochodziło na najłatwiejszych trasach, oznaczonych kolorem niebieskim.

Najczęstszymi obrażeniami, jakich doznają narciarze i snowboardziści, są urazy stawów kolanowych, urazy stawów barkowych, a następnie urazy głowy, kręgosłupa i kości miednicy.

Ustawa o bezpieczeństwie na terenach narciarskich nakazuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia używanie kasków podczas jazdy. Ratownicy obserwują jednak, że kasku używa niemal każdy użytkownik stoków, bez względu na wiek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja zapowiada kolejny wzrost w turystyce

Liczba turystów odwiedzających Grecję w tym roku zwiększy się jednocyfrowo, a przychody urosną dwucyfrowo ...

Lenin schowany, ale zostanie dla turystów?

Rosyjski senator chce, aby Mauzoleum Lenina zamieniono w cmentarną kryptę. Proponuje, aby zwłoki wodza ...

Dzięki technologii możemy przyspieszyć

Jedni kupują wycieczki samodzielnie przez internet, inni stawiają na stacjonarne salony sprzedaży. O tym, ...

Cook’s Club – miejski styl życia na plaży

Thomas Cook otworzy w czerwcu na Krecie hotel nowej marki – Cook’s Club. Będzie ...

Agenci! Zabezpieczcie się przed skutkami ustawy

Agenci muszą się zabezpieczyć na wypadek, gdyby touroperatorzy nie przygotowali informacji, które w świetle ...

Podkarpackie winnice otwarte dla turystów

Spośród ponad 150 winnic istniejących na Podkarpaciu prawie 60 procent przyjmuje turystów. Proponują m.in. ...