Turcja: Turystyka słabnie, rośnie bezrobocie

AFP

O 14 procent spadło w 2016 roku zatrudnienie w przemyśle hotelarskim i touroperatorskim w Turcji – wynika z danych Tureckiego Instytutu Statystycznego

Jak podaje dziennik „Hurriyet Daily News”, powołując się na dane z Tureckiego Instytutu Statystycznego, z powodu spadku przyjazdów do kraju, w sektorze hotelarskim i touroperatorskim pracę straciło w zeszłym roku 14 procent zatrudnionych. W samym regionie Antalyi zwolnionych zostało ponad 20 procent ludzi pracujących dotąd w branży turystycznej, co przekłada się na ponad 42 tysiące etatów. Zdaniem ekspertów bezpośrednie skutki odczuje jednak już nie 40 a 200 tysięcy ludzi, bo zwolnienie każdej osoby przekłada się na pogorszenie sytuacji materialnej jej rodziny.

Dane dla całego sektora turystycznego, w którym pracuje milion ludzi, pokazują spadek zatrudnienia o 3,1 procent. Dziennik podaje, powołując się na anonimowe źródła, że w 2016 roku 311 touroperatorów zamknęło swoje tureckie siedziby lub oddziały, a około 60 procent hoteli w regionie Antalya – Kemer nie otworzyło się w ogóle lub prowadziła działalność tylko do września. Pracę tracą jednak nie tylko zatrudnieni w hotelach czy biurach podróży, lecz także dostawcy żywności, organizatorzy transportu, budowlańcy oraz pracownicy przemysły rozrywkowego i sportowego.

W 2016 spadły również wydatki obcokrajowców realizowane w Turcji za pomocą kart kredytowych. Centrum obsługi kart Interbank Card Center podaje, że pieniędzy wydanych w Turcji przez obcokrajowców zmniejszyła się między 2015 a 2016 rokiem o 18,5 punktu procentowego, z 17 do niecałych 14 milionów dolarów.

Wśród głównych przyczyn osłabienia tureckiej turystyki jest spadek liczby gości z Rosji. W 2016 zanotowano jedynie 866 tysięcy podróżnych z tego kraju, co oznacza spadek rok do roku o 76,2 procent. Sektor szuka więc wsparcia u władz. Jednym z ważniejszych postulatów branży do rządzących jest obniżenie podatku VAT na usługi turystyczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

MSC Cruises planuje powrót na Morze Śródziemne

Szwajcarski armator rejsów wycieczkowych MSC Cruises zapowiada, że jeśli władze krajów uznają opracowane przez ...

Grecja zanotowała rekordowy ruch na lotniskach

O 10 procent wzrosła liczba pasażerów, którzy skorzystali z greckich lotnisk w pierwszych 9 ...

Egipt: zamach w Gizie na turystów

Trzy osoby zginęły, a 11 zostało rannych w zamachu na turystów niedaleko Kairu. W ...

Brytyjczycy tracą miliony na fałszywe oferty

6,7 miliona funtów stracili w zeszłym roku brytyjscy turyści, którzy dali się oszukać nieuczciwym ...

Piec hutniczy nowym symbolem Rudy Śląskiej?

Samorząd Rudy Śląskiej chce nabyć zabytkowy wielki piec z huty „Pokój” i odnowić go, ...