Komornik rozpoczął czynności zmierzające do odzyskania od dzierżawcy majątku Skarbu Państwa w byłej kwaterze Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży. Lasy Państwowe wypowiedziały prywatnej spółce dzierżawę, bo nie wywiązywała się z umowy
– Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęliśmy czynności komornicze z asystą policji i firmy ochroniarskiej. Komornik po kolei zajmuje majątek Skarbu Państwa w Wilczym Szańcu, m.in. kolejne pokoje w hotelu znajdującym się na terenie obiektu, następnie restaurację. Czynności pewnie potrwają kilka godzin – opisuje Zenon Piotrowicz, nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo, na którego terenie znajduje się Wilczy Szaniec.
Wyjaśnił, że komornik spisuje protokół zajęcia na kolejnych nieruchomościach i ruchomościach, by następnie przekazać to właścicielowi, czyli Lasom Państwowym, które w imieniu Skarbu Państwa zarządzają byłą kwaterą Hitlera.
Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy dojdzie do zaplanowanych na dzisiaj czynności komorniczych. W piątek spółka dzierżawiąca Wilczy Szaniec złożyła do sądu wniosek o wyłączenie komornika. Wniosek został odrzucony przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie w poniedziałek ok. godz. 15.
Dzisiaj i przez kilka następnych dni turyści do Wilczego Szańca będą wpuszczani za darmo, także wjazd samochodem na parking będzie bezpłatny. Lasy Państwowe będą musiały w tym czasie zainstalować własne kasy fiskalne, porządkując sprawy finansowe. Dziś właśnie Gierłoż zwiedza kilka grup zorganizowanych m.in. z Niemiec.
W 2012 roku umowę dzierżawy Wilczego Szańca na 20 lat zawarła z Lasami Państwowymi spółka Wilcze Gniazdo. Leśnicy wypowiedzieli spółce umowę dzierżawy w 2015 roku, z powodu niedotrzymywania zapisów umowy. Od dłuższego czasu dzierżawca nie płacił czynszu, choć działalność prowadził, nie było też zapowiadanej współpracy z resortem kultury.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.