SLD: Wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży bez PIT i ZUS

Filip Frydrykiewicz

Zwolnienie z PIT i składek na ZUS wydatków pracodawców na zorganizowany letni wypoczynek dzieci i młodzieży – przewiduje projekt noweli ustawy o podatku PIT, który złożył w Sejmie Sojusz Lewicy Demokratycznej

– Półtora miliona polskich dzieci nie wyjedzie tego lata na wakacje, tak wskazują niedawno zrobione badania. Jedynie 5,5 procent, czyli jedynie 200 – 300 tysięcy polskich uczniów będzie spędzało te wakacje na obozach i koloniach letnich – wskazywał wiceszef SLD Wincenty Elsner podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

– Chcemy to zmienić, chcemy wprowadzić rewolucyjne zmiany, jeśli chodzi o sposób finansowania letniego wypoczynku dzieci – zapowiedział.

Elsner poinformował, że propozycja SLD, która w poniedziałek została złożona w Sejmie w formie petycji, przewiduje, że pieniądze przeznaczane przez pracodawców na sfinansowanie zorganizowanego letniego wypoczynku dzieci i młodzieży będą zwolnione w całości z podatku PIT oraz w całości zwolnione ze składek ZUS.

Ponadto – dodał – pieniądze te, wzorem świadczeń urlopowych pracowniczych miałyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów u pracodawcy.

– To byłoby ogromne ułatwienie, ogromna zachęta dla pracodawców, aby w ten sposób gratyfikować pracowników, gdyż wówczas wszystkie pieniądze przeznaczone ze środków obrotowych firmy trafiałyby bezpośrednio do beneficjentów, do dzieci – podkreślił Elsner.

Inicjatywa ustawodawcza przysługuje posłom, Senatowi, prezydentowi oraz rządowi, a także grupie co najmniej 100 000 obywateli. SLD jest obecnie partią pozaparlamentarną, nie może więc złożyć w Sejmie projektu nowelizacji. W Sejmie działa komisja ds petycji; petycje mogą składać m.in. osoby fizyczne, związki zawodowe, związki pracodawców, stowarzyszenia, samorządy społeczne i zawodowe oraz fundacje. Petycja może dotyczyć m.in. oczekiwania dokonania zmian w przepisach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Słowacka turystyka ma w Polsce nową szefową

Bea Egriová to nowa szefowa biura Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie. Zastąpiła na ...

Na swoje 25-lecie TT Warsaw wracają do Pałacu Kultury

Najbliższe, 25. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw, jedna z największych takich imprez w Europie ...

Ryanair odwołał ponad 100 lotów z i do Polski

Ryanair odwołał w ciągu kolejnych sześciu tygodni ponad 100 lotów z i do lotnisk ...

Chińczycy przejmują więcej Thomasa Cooka

Do 11 procent zwiększył swoje udziały w Grupie Thomasa Cooka chiński konglomerat Fosun Fosun ...

BGK i Polcom zbudują sieć hoteli za granicą

Edynburg, Luton, Londyn – w tych miastach powstaną obiekty pierwszej rodzimej sieci hoteli poza ...

Thomas Cook chce więcej zarabiać na hotelach

Trzysta własnych obiektów i ponad 30-procentowy udział w obrotach – to cel, który w ...