Prezes PIT pierwszym gościem nowego wiceministra

Polska Izba Turystyki

Prace nad projektami ustaw o imprezach turystycznych i o dystrybucji ubezpieczeń oraz problem szarej strefy w turystyce – to główne tematy, jakie poruszono podczas spotkania podsekretarza stanu odpowiedzialnego w Ministerstwie Sportu i Turystyki za turystykę Dariusza Rogowskiego z prezesem PIT Pawłem Niewiadomskim

Nowo powołany podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dariusz Rogowski rozpoczął zapowiadaną w pierwszym komunikacie po jego powołaniu („Nowy minister od turystyki przychodzi z NIK”) serię spotkań z przedstawicielami branży turystycznej. Pierwszym jego gościem był we wtorek prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

– Cieszę się, że do spotkania doszło tak szybko, bo toczą się prace nad ważnymi zmianami w prawie turystycznym – komentuje Niewiadomski. – Wkrótce w Sejmie przedstawiany będzie projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Minister Rogowski zaskoczył mnie rozległą wiedzą na temat problemów, jakie rodzi nowe prawo. Chętnie wysłuchał stanowiska PIT w kluczowych kwestiach. Jako że rozmowa była bardzo konkretna, jestem optymistą, co do dalszej współpracy izby z resortem – podkreśla.

Niewiadomski kilkakrotnie dawał wcześniej publicznie wyraz swemu niezadowoleniu z jakości kontaktów z MSiT, odnośnie do wdrażania unijnej dyrektywy turystycznej. Wskazywał, że PIT nie jest traktowany jak partner, a jakość szykowanych w ministerstwie przepisów pozostawia wiele do życzenia.

Jak podaje rzeczniczka prasowa PIT Marzena Markowska w komunikacie na temat spotkania, omówiono też kluczowe dla branży turystycznej poprawki do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, zgłoszone przez PIT i przyjęte przez Ministerstwo Finansów.

„W zakresie szeroko rozumianego rozwoju turystyki PIT zwróciła uwagę na: problem szarej strefy w usługach turystyki wyjazdowej, problematykę szarej strefy w aspekcie turystyki szkolnej i wypoczynku dzieci i młodzieży i problematykę podatkową hamującą rozwój turystyki. Prezes PIT poruszył też temat ochrony i wsparcia dla działalności sezonowej na atrakcyjnych turystycznie obszarach Polski. Podkreślił również konieczność promowania działań pro-turystycznych wśród lokalnych samorządów” – czytamy w komunikacie.

Niewiadomski miał również poruszyć temat problemów małych i średnich przedsiębiorców świadczących usługi noclegowe, transportowe i inne związane z turystyką, w szczególności przepisów dotyczących praw autorskich związanych z odtwarzaniem muzyki i programów telewizyjnych w obiektach turystycznych i gastronomicznych, problematykę kontroli autokarów i inne.

W związku z planowaną przez MSiT zmianą ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej Niewiadomski zadeklarował pomoc w pracach nad jej tworzeniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ECTAA do Brukseli: Chrońcie branżę turystyczną przed koronawirusem

Wzywamy do pilnego podjęcia działań, mających ochronić zdrowie podróżnych i pracowników branży turystycznej, w ...

Brytyjska wielka trójka sięgnie po 10 milionów

TUI, Thomas Cook i Jet2Holidays – trzej najwięksi brytyjscy touroperatorzy – planują wysłać w ...

Pracownicy LOT-u przegłosowali strajk

90 procent pracowników LOT-u, którzy wzięli udział w głosowaniu w referendum rozpisanym przez związki ...

W Hiszpanii rządzą tanie linie

45 procent rynku przewozów pasażerskich w Hiszpanii należy do tanich linii lotniczych – informuje ...

IATA: Terroryzm mniej straszny niż Donald Trump

Zapowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych, że chce rozszerzyć restrykcje w podróżowaniu do USA na kraje ...

Zagłoba-Zygler dołączył do zespołu Rainbow

Podróżnik, pilot, działacz i agent turystyczny, kajakarz, a nawet początkujący aktor… jednym słowem Maciej ...