Prezes PIT pierwszym gościem nowego wiceministra

Polska Izba Turystyki

Prace nad projektami ustaw o imprezach turystycznych i o dystrybucji ubezpieczeń oraz problem szarej strefy w turystyce – to główne tematy, jakie poruszono podczas spotkania podsekretarza stanu odpowiedzialnego w Ministerstwie Sportu i Turystyki za turystykę Dariusza Rogowskiego z prezesem PIT Pawłem Niewiadomskim

Nowo powołany podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dariusz Rogowski rozpoczął zapowiadaną w pierwszym komunikacie po jego powołaniu („Nowy minister od turystyki przychodzi z NIK”) serię spotkań z przedstawicielami branży turystycznej. Pierwszym jego gościem był we wtorek prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

– Cieszę się, że do spotkania doszło tak szybko, bo toczą się prace nad ważnymi zmianami w prawie turystycznym – komentuje Niewiadomski. – Wkrótce w Sejmie przedstawiany będzie projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Minister Rogowski zaskoczył mnie rozległą wiedzą na temat problemów, jakie rodzi nowe prawo. Chętnie wysłuchał stanowiska PIT w kluczowych kwestiach. Jako że rozmowa była bardzo konkretna, jestem optymistą, co do dalszej współpracy izby z resortem – podkreśla.

Niewiadomski kilkakrotnie dawał wcześniej publicznie wyraz swemu niezadowoleniu z jakości kontaktów z MSiT, odnośnie do wdrażania unijnej dyrektywy turystycznej. Wskazywał, że PIT nie jest traktowany jak partner, a jakość szykowanych w ministerstwie przepisów pozostawia wiele do życzenia.

Jak podaje rzeczniczka prasowa PIT Marzena Markowska w komunikacie na temat spotkania, omówiono też kluczowe dla branży turystycznej poprawki do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, zgłoszone przez PIT i przyjęte przez Ministerstwo Finansów.

„W zakresie szeroko rozumianego rozwoju turystyki PIT zwróciła uwagę na: problem szarej strefy w usługach turystyki wyjazdowej, problematykę szarej strefy w aspekcie turystyki szkolnej i wypoczynku dzieci i młodzieży i problematykę podatkową hamującą rozwój turystyki. Prezes PIT poruszył też temat ochrony i wsparcia dla działalności sezonowej na atrakcyjnych turystycznie obszarach Polski. Podkreślił również konieczność promowania działań pro-turystycznych wśród lokalnych samorządów” – czytamy w komunikacie.

Niewiadomski miał również poruszyć temat problemów małych i średnich przedsiębiorców świadczących usługi noclegowe, transportowe i inne związane z turystyką, w szczególności przepisów dotyczących praw autorskich związanych z odtwarzaniem muzyki i programów telewizyjnych w obiektach turystycznych i gastronomicznych, problematykę kontroli autokarów i inne.

W związku z planowaną przez MSiT zmianą ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej Niewiadomski zadeklarował pomoc w pracach nad jej tworzeniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Al-Baker tworzy we Włoszech nowego narodowego przewoźnika

We Włoszech powstaje z połączenia Meridiany i Air Italy nowa linia lotnicza. Stoi za ...

Rainbow przeprasza agentów za Lidla

Informacja, że wycieczki biura podróży Rainbow, będą sprzedawane przez nowo powstały portal internetowy Lidl ...

eSky bogatszy o nowych przewoźników

W ofercie internetowego agenta turystycznego eSky pojawiło się ponad 90 nowych linii lotniczych Jak ...

Strajk w fińskich portach. Pasażerowie nie wypłyną

W poniedziałek szereg związków zawodowych z Półwyspu Skandynawskiego przyłączy się do strajkujących pocztowców z ...

TUI Poland przedłuża umowę z Enter Airem

Biuro podróży TUI Poland zawarło umowę z czarterowymi liniami lotniczymi Enter Air zakładającą współpracę ...

Japonia reguluje wynajmowanie przez Airbnb

Chcesz wynajmować mieszkanie turystom? Idź do psychiatrę po zaświadczenie Krótkoterminowy najem mieszkań ma być ...