Grecja z podwyżką od turystów

AFP

Między styczniem a czerwcem Grecy zarobili na turystach 4,11 miliarda euro. To o 7,1 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej

Jak informuje portal Greek Travel Pages, powołując się na wyliczenia banku centralnego, w pierwszej połowie tego roku Grecję odwiedziło 7,94 miliona turystów, czyli o 6,6 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Mieszkańcy Unii Europejskiej wydali w tym kraju 2,68 miliarda euro, czyli o 8 procent więcej. Pozostali goście zostawili tam zaś 1,26 miliarda euro – wzrost o 6,2 procent.

Bank centralny podaje, że turyści z krajów strefy euro wydali w pierwszej połowie tego roku 1,69 miliarda euro (wzrost o 14,4 procent rok do roku). Największy, 17-procentowy, wzrost wydatków zanotowano wśród przybyszów z Francji (277 milionów euro), ale do kieszeni głębiej sięgali też m.in. Brytyjczycy (630 milionów euro, wzrost o 4,6 procent).

Bank centralny udostępnił również statystyki dotyczące przyjazdów i wydatków turystów w samym tylko czerwcu. Porównując rok do roku, w szóstym miesiącu roku liczba gości wzrosła w Grecji o 13 procent, do 3,35 miliona. W przypadku Rosji wzrost sięgnął 36,6 procent (109 tysięcy gości), Stanów Zjednoczonych – 34,6 procent (124 tysiące gości), a Niemiec – 14,6 procent (457 tysięcy gości).

W czerwcu, porównując rok do roku, greckie przychody z turystyki wzrosły o 14,2 procent. Mieszkańcy Unii Europejskiej zostawili w tym kraju 1,4 miliarda euro (wzrost o 10,5 procent), pozostali turyści zwiększyli zaś swoje wydatki o 26,6 procent. Lżejszą rękę w wydawaniu pieniędzy mieli zwłaszcza Rosjanie, którzy w czerwcu wydali w Grecji łącznie 74 miliony euro, czyli o 20,3 procent więcej niż przed rokiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trybunał UE: Pilot nie może być za stary

Piloci samolotów pasażerskich mogą pracować tylko do 65 roku życia. Wyrok tej treści ogłosił ...

Mieszkania by Marriott do wynajęcia

Ponad 200 mieszkań w Londynie weszło do oferty Marriotta. Firma chce się przekonać, czy ...

Gdy leci z nami maluch

Sondaże mówią, że nic tak nie przeszkadza dorosłym w samolocie jak małe dzieci. Inaczej ...

Neckermann: Warsztaty i tańce z agentami

Miniony sezon był trudny. Naznaczony upadkiem Small Planet, zbyt dobrą pogodą i nadpodażą ofert ...

Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów

Zagospodarowanie terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, wytyczenie szlaku kajakowego do Gór Pieprzowych i ...

Itaka: Na zimę mamy więcej egzotyki, Egiptu, Tunezji

Kostaryka i afrykański Madagaskar, aż cztery kierunki w Egipcie, tunezyjska Dżerba i więcej bezpośrednich ...