Grecja z podwyżką od turystów

AFP

Między styczniem a czerwcem Grecy zarobili na turystach 4,11 miliarda euro. To o 7,1 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej

Jak informuje portal Greek Travel Pages, powołując się na wyliczenia banku centralnego, w pierwszej połowie tego roku Grecję odwiedziło 7,94 miliona turystów, czyli o 6,6 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Mieszkańcy Unii Europejskiej wydali w tym kraju 2,68 miliarda euro, czyli o 8 procent więcej. Pozostali goście zostawili tam zaś 1,26 miliarda euro – wzrost o 6,2 procent.

Bank centralny podaje, że turyści z krajów strefy euro wydali w pierwszej połowie tego roku 1,69 miliarda euro (wzrost o 14,4 procent rok do roku). Największy, 17-procentowy, wzrost wydatków zanotowano wśród przybyszów z Francji (277 milionów euro), ale do kieszeni głębiej sięgali też m.in. Brytyjczycy (630 milionów euro, wzrost o 4,6 procent).

Bank centralny udostępnił również statystyki dotyczące przyjazdów i wydatków turystów w samym tylko czerwcu. Porównując rok do roku, w szóstym miesiącu roku liczba gości wzrosła w Grecji o 13 procent, do 3,35 miliona. W przypadku Rosji wzrost sięgnął 36,6 procent (109 tysięcy gości), Stanów Zjednoczonych – 34,6 procent (124 tysiące gości), a Niemiec – 14,6 procent (457 tysięcy gości).

W czerwcu, porównując rok do roku, greckie przychody z turystyki wzrosły o 14,2 procent. Mieszkańcy Unii Europejskiej zostawili w tym kraju 1,4 miliarda euro (wzrost o 10,5 procent), pozostali turyści zwiększyli zaś swoje wydatki o 26,6 procent. Lżejszą rękę w wydawaniu pieniędzy mieli zwłaszcza Rosjanie, którzy w czerwcu wydali w Grecji łącznie 74 miliony euro, czyli o 20,3 procent więcej niż przed rokiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zatoka Wraku na Zakintos częściowo otwarta

Władze wyspy Zakintos zakazały korzystania z plaży w Zatoce Wraku. Na nadchodzący sezon podzielą ...

Koronakryzys zakończy erę all inclusive?

Po koronakryzysie turystyka będzie wyglądać inaczej, twierdzą przedstawiciele tureckiej branży turystycznej. Ich zdaniem wyżywienie ...

„Perła” – najnowszy i największy show Dubaju

Dubajskie widowisko teatralne „La Perle” otwiera nową erę rozrywki na żywo. Oto krótki przewodnik ...

Za kilka dni ruszy Turystyczny Fundusz Zwrotów. Na pieniądze czekać może nawet 100 tysięcy klientów

1 października ruszy mechanizm, dzięki któremu klienci biur podróży, którym przez covid anluował wyjazd, ...

Traveldata: Koniec sezonu wysoko wyceniony

Mimo zbliżania się końca sezonu letniego ceny wypoczynku z biurami podróży nie chcą spadać. ...

Grecos Holiday chce poprawić własny rekord

Ponad pół miliarda złotych przychodów i 188 tysięcy klientów – biuro podróży Grecos Holiday ...