Szwajcaria coraz tańsza… na tle sąsiadów

Pixabay

W ciągu ostatnich sześciu lat koszty zakwaterowania i wyżywienia w Austrii wzrosły o 20 procent. W tym czasie Szwajcarzy nie podnosili zaś swoich cen. Mogą więc konkurować z sąsiadem o względy turystów

Andreas Züllig, prezes organizacji hotelarskiej Hotelleriesuisse, mówi, że w tym roku ceny pobytu zimowego w Szwajcarii będą podobne do austriackich – informuje magazyn „Werbewoche” na swojej stronie internetowej. Wszystko przez rosnące koszty zakwaterowania w Austrii. W ostatnim czasie tamtejsi przedsiębiorcy musieli m.in. podnieść pensje pracownikom, ponieważ coraz trudniej było im uzupełniać kadrę.

Z danych „Werbewoche” wynika, że między 2010 a 2016 rokiem ceny w austriackich hotelach i restauracjach wzrosły o 20 procent, a w szwajcarskich nieco spadły. Zdaniem Zülliga przyczynił się do tego choćby spadek liczby turystów ze strefy euro. By zachęcić ich do przyjazdu do Szwajcarii, hotelarze zaczęli tworzyć bardziej atrakcyjne pakiety pobytowe, często kosztem własnej marży. I choć prezes Hotelleriesuisse cieszy się, że kraj stał się bardziej konkurencyjny, to mówi, że w kolejnych latach ceny muszą znów zostać podniesione.

Niższe ceny dotyczą nie tylko zakwaterowania, lecz także skipassów. Według analizy firmy Grischconsulta, specjalizującej się w doradztwie dla właścicieli kolejek i wyciągów, w szczycie sezonu koszty sześciodniowych karnetów są o około 10 franków droższe niż rok wcześniej, ale już poza nim można korzystać z rabatów oferowanych on-line sięgających nawet 17 procent regularnej ceny. Najwięcej zaoszczędzą zaś ci, którzy kupią karnety na cały sezon.

Znaczące różnice w kosztach wypoczynku w Szwajcarii i Austrii wynikają także ze stosowanych przez hotelarzy dynamicznych cenników, uwzględniających popyt na zimowe usługi turystyczne.

Szacunki instytutu badawczego KOF Konjunkturforschungsstelle, zajmującego się analizą gospodarczą, mówią, że tej zimy w alpejskich regionach powinno wypoczywać więcej gości niż poprzedniej, a liczba noclegów zwiększy się o 3,7 procent. Założenia te potwierdzają wstępne wyniki rezerwacji portalu turystycznego Hotelplan. Zanotował on na okres ferii zimowych 20 procentowy (porównując rok do roku) wzrost liczby rezerwacji wypoczynku w Szwajcarii i 10-procentowy spadek zainteresowania wyjazdami do Austrii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Policja przeszukała berliński jarmark świąteczny

Niemiecka policja wkroczyła wczoraj na jarmark bożonarodzeniowy w dzielnicy Berlina Charlottenburg po otrzymaniu wiadomości ...

W Dubaju powstaje nowy megakurort

Plaża Jumeirah w Dubaju zostanie wydłużona o 2,2 kilometra. Wszystko po to, by móc ...

Załogi LOT-u i Condora już się zaprzyjaźniają

Czy Condor przyjmie się w grupie LOT-u?

Przejęcie Condora, największego niemieckiego przewoźnika czarterowego, przez Polską Grupę Lotniczą poruszyło branżę. Takiej konsolidacji ...

Samolot musiał awaryjnie lądować, bo pilot rozlał kawę

Airbus A330-243 niemieckich linii Condor lecący z Frankfurtu do Cancun w Meksyku był zmuszony ...

Mołdawia to (w)inny kraj

Piękne krajobrazy, smaczna bałkańska kuchnia, niskie ceny i… dobre wino! To zalety odkrywanego dopiero ...

Rewolucja w Ryanairze – O’Leary zgadza się na związki zawodowe

Pod presją żądań pilotów popartych zapowiedzią strajku przed świętami, prezes Ryanaira, Michael O’Leary, zgodził ...