Szwajcaria coraz tańsza… na tle sąsiadów

Pixabay

W ciągu ostatnich sześciu lat koszty zakwaterowania i wyżywienia w Austrii wzrosły o 20 procent. W tym czasie Szwajcarzy nie podnosili zaś swoich cen. Mogą więc konkurować z sąsiadem o względy turystów

Andreas Züllig, prezes organizacji hotelarskiej Hotelleriesuisse, mówi, że w tym roku ceny pobytu zimowego w Szwajcarii będą podobne do austriackich – informuje magazyn „Werbewoche” na swojej stronie internetowej. Wszystko przez rosnące koszty zakwaterowania w Austrii. W ostatnim czasie tamtejsi przedsiębiorcy musieli m.in. podnieść pensje pracownikom, ponieważ coraz trudniej było im uzupełniać kadrę.

Z danych „Werbewoche” wynika, że między 2010 a 2016 rokiem ceny w austriackich hotelach i restauracjach wzrosły o 20 procent, a w szwajcarskich nieco spadły. Zdaniem Zülliga przyczynił się do tego choćby spadek liczby turystów ze strefy euro. By zachęcić ich do przyjazdu do Szwajcarii, hotelarze zaczęli tworzyć bardziej atrakcyjne pakiety pobytowe, często kosztem własnej marży. I choć prezes Hotelleriesuisse cieszy się, że kraj stał się bardziej konkurencyjny, to mówi, że w kolejnych latach ceny muszą znów zostać podniesione.

Niższe ceny dotyczą nie tylko zakwaterowania, lecz także skipassów. Według analizy firmy Grischconsulta, specjalizującej się w doradztwie dla właścicieli kolejek i wyciągów, w szczycie sezonu koszty sześciodniowych karnetów są o około 10 franków droższe niż rok wcześniej, ale już poza nim można korzystać z rabatów oferowanych on-line sięgających nawet 17 procent regularnej ceny. Najwięcej zaoszczędzą zaś ci, którzy kupią karnety na cały sezon.

Znaczące różnice w kosztach wypoczynku w Szwajcarii i Austrii wynikają także ze stosowanych przez hotelarzy dynamicznych cenników, uwzględniających popyt na zimowe usługi turystyczne.

Szacunki instytutu badawczego KOF Konjunkturforschungsstelle, zajmującego się analizą gospodarczą, mówią, że tej zimy w alpejskich regionach powinno wypoczywać więcej gości niż poprzedniej, a liczba noclegów zwiększy się o 3,7 procent. Założenia te potwierdzają wstępne wyniki rezerwacji portalu turystycznego Hotelplan. Zanotował on na okres ferii zimowych 20 procentowy (porównując rok do roku) wzrost liczby rezerwacji wypoczynku w Szwajcarii i 10-procentowy spadek zainteresowania wyjazdami do Austrii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy touroperatorzy dopłacą do wakacji?

28,5 miliona euro ma kosztować niemieckich touroperatorów decyzja Bundestagu o podniesieniu podatku lotniczego. Przepisy ...

Hyatt zrezygnuje z Expedii?

Hyatt rozważa możliwość wycofania się ze współpracy z jednym z największych agentów internetowych, Expedią ...

Rainbow zwiększa współpracę z Enter Airem

Czarterowa linia lotnicza Enter Air zawarła umowę z biurem podróży Rainbow na sezon Lato ...

Klienci Neckermanna odzyskali już dwa miliony złotych

Minął pierwszy tydzień wypłacania przez Allianz pieniędzy klientom Neckermanna, którzy mieli dopiero jechać z ...

Grecja – rejestrowanie wynajmu krótkoterminowego opłacalne

Wprowadzenie rejestru mieszkań wynajmowanych na krótki czas opłacało się – twierdzi grecki Urząd do ...

Polskie lotniska obsłużą 50 milionów pasażerów?

W tym roku liczba pasażerów na polskich lotniskach może wzrosnąć nawet o 10,5 procent, ...