Setki dodatkowych policjantów w Jerozolimie

AFP

Izraelskie władze rozmieściły dziś w Jerozolimie setki policjantów. Dodatkowe siły skierowano po wezwaniach Palestyńczyków do protestów przeciwko uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela

– Kilkuset policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej zostało rozlokowanych w Starym Mieście w Jerozolimie i wokół niego – powiedział AFP rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Dodał, że nie wprowadzono żadnych ograniczeń wiekowych wobec wiernych, którzy chcą dostać się na Wzgórze Świątynne, co czyniono w przeszłości w czasie wzmożonych napięć na tym obszarze.

Miejsce nazywane Wzgórzem Świątynnym jest dla muzułmanów trzecim najświętszym miejscem, po Mekce i Medynie. Stoi na nim muzułmańskie sanktuarium Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Wzgórze Świątynne mieści się w Jerozolimie Wschodniej, anektowanej i okupowanej przez Izrael. Terenem administruje Jordania, ale Izrael sprawuje całkowitą kontrolę nad dostępem. Zgodnie ze statusem tego miejsca żydzi mają prawo je odwiedzać, ale nie wolno im się tam modlić.

Wzgórze Świątynne góruje nad Ścianą Płaczu, dawnym murem oporowym od strony zachodniej, który jest jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. Dla żydów z całego świata jest to najświętsze miejsce, gdzie mogą się modlić.

Przywódca radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas Ismail Hanije wezwał wczoraj do „nowej intifady” – palestyńskiego powstania przeciw Izraelowi. Wezwał Palestyńczyków, muzułmanów i Arabów do protestów przeciwko środowej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolice państwa żydowskiego. Piątek został nazwany „dniem gniewu”. „Niech 8 grudnia (piątek) będzie pierwszym dniem intifady przeciwko okupantowi” – nawoływał Hanije w mieście Gaza.

W środę prezydent Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu w konflikcie bliskowschodnim porozumienia możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wielkie Jeziora do remontu

Rusza program unowocześnienia szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Będzie kosztować 181,5 miliona złotych Zarząd województwa ...

Lufthansa wie, jak zminimalizować opóźnienia

Lufthansa i Eurowings wprowadzają nowy system kontroli bagażu podręcznego. Ma on zmniejszyć opóźnienia wynikające ...

Tysiące strażaków gaszą Kalifornię

Około 5 tysięcy strażaków walczyło tej nocy z 14 dużymi pożarami lasów, szalejącymi w ...

Osiem regionalnych kolei na jednym bilecie

Od dzisiaj w sprzedaży dostępny jest wspólny bilet ośmiu regionalnych przewoźników kolejowych. Imienny bilet ...

Prezes FAA przetestuje boeinga MAX. Ale do niego nie wsiądzie

W tym tygodniu Steve Dickson, prezes amerykańskiego regulatora ruchu lotniczego, Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), ...

Polskim kongresom przybyło ambasadorów

16 nowych osób, głównie autorytetów ze świata nauki i biznesu, zgodziło się wejść w ...