Setki dodatkowych policjantów w Jerozolimie

AFP

Izraelskie władze rozmieściły dziś w Jerozolimie setki policjantów. Dodatkowe siły skierowano po wezwaniach Palestyńczyków do protestów przeciwko uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela

– Kilkuset policjantów i funkcjonariuszy straży granicznej zostało rozlokowanych w Starym Mieście w Jerozolimie i wokół niego – powiedział AFP rzecznik izraelskiej policji Micky Rosenfeld.

Dodał, że nie wprowadzono żadnych ograniczeń wiekowych wobec wiernych, którzy chcą dostać się na Wzgórze Świątynne, co czyniono w przeszłości w czasie wzmożonych napięć na tym obszarze.

Miejsce nazywane Wzgórzem Świątynnym jest dla muzułmanów trzecim najświętszym miejscem, po Mekce i Medynie. Stoi na nim muzułmańskie sanktuarium Kopuła na Skale oraz meczet Al-Aksa. Wzgórze Świątynne mieści się w Jerozolimie Wschodniej, anektowanej i okupowanej przez Izrael. Terenem administruje Jordania, ale Izrael sprawuje całkowitą kontrolę nad dostępem. Zgodnie ze statusem tego miejsca żydzi mają prawo je odwiedzać, ale nie wolno im się tam modlić.

Wzgórze Świątynne góruje nad Ścianą Płaczu, dawnym murem oporowym od strony zachodniej, który jest jedyną pozostałością po zburzonej przez Rzymian Świątyni Jerozolimskiej. Dla żydów z całego świata jest to najświętsze miejsce, gdzie mogą się modlić.

Przywódca radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas Ismail Hanije wezwał wczoraj do „nowej intifady” – palestyńskiego powstania przeciw Izraelowi. Wezwał Palestyńczyków, muzułmanów i Arabów do protestów przeciwko środowej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolice państwa żydowskiego. Piątek został nazwany „dniem gniewu”. „Niech 8 grudnia (piątek) będzie pierwszym dniem intifady przeciwko okupantowi” – nawoływał Hanije w mieście Gaza.

W środę prezydent Trump poinformował, że nakazał Departamentowi Stanu USA przygotowanie przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podkreślił jednocześnie wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu w konflikcie bliskowschodnim porozumienia możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Small Planet – 10 milionów pasażerów w Polsce

Small Planet Airlines przewiozła w Polsce 10 milionów pasażerów. Ten dziesięciomilionowy odleciał samolotem z ...

Egipcjanie odkryli nieznaną piramidę

Szczątki nieznanej dotąd piramidy odkryli archeolodzy w Egipcie. O znalezisku poinformowało miejscowe Ministerstwo ds. ...

Szczyrk na progu sezonu narciarskiego

Trzy nowe wyciągi i nowa trasa narciarska w tym roku, a czwarty wyciąg w ...

W biurach podróży Egipt i Turcja na czele

3 procent – tyle wyniosła różnica między liczbą sprzedanych wyjazdów przed rokiem i w ...

Wichura zabiła w Grecji turystów

Sześciu zabitych turystów, ponad sto rannych osób i ogromne zniszczenia – to bilans burzy ...

Z fotela prezesa Thomasa Cooka do zarządu Deutsche Bahn

Była prezes niemieckiego Thomasa Cooka, Stefanie Berk, znalazła pracę w Deutsche Bahn. Zasiądzie w ...