MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

AFP

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w sprawie podróży do Jerozolimy

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Jerozolimy, Strefy Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jego zalecenie to „nie podróżuj”.

Jak wyjaśnia ministerstwo, w Jerozolimie (w szczególności na starym mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo może być ograniczony dostęp do niektórych obszarów miast i obiektów, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina jednocześnie, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy i zamknięciem do odwołania przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem i w Erez między Strefą Gazy i Izraelem, kategorycznie odradza podróżowanie do Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich.

„Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic. Przejście graniczne w Erez może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie albo Ambasadą RP w Kairze” – czytamy w komunikacie.

Z uwagi na napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią, MSZ odradza również podróżowanie na tereny przygraniczne. Na pozostałych obszarach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Obywatelom polskim przebywającym w Izraelu, Jerozolimie, Strefie Gazy lub na terytoriach podległych Palestyńskiej Władzy Narodowej zaleca się bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie zgromadzeń publicznych i śledzenie na bieżąco sytuacji. MSZ apeluje również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz na stronie internetowej MSZ, dzięki czemu polskie władze wiedzą, ilu polskich obywateli znajduje się na zagrożonym terenie.

W świecie muzułmańskim zapanowały antyzachodnie i antyizraelskie nastroje po tym jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, co jest traktowane jak uznanie zwierzchnictwa nad miastem władz Izraela.

Mogą Ci się również spodobać

Brukselski dworzec wrócił do pracy

Dworzec centralny w Brukseli, zamknięty od wczoraj w związku z próbą zamachu terrorystycznego, jest ...

Szef koncernu TUI z wizytą u agentów

– Chcemy i będziemy dalej wspólnie się rozwijać – zapewniał prezes Grupy TUI Fritz ...

Polska – dużo więcej Koreańczyków i Ukraińców, mniej Turków i Greków

Najwięcej turystów przyjeżdża do Polski z Niemiec, Ukrainy i Wielkiej Brytanii, jednak pod względem ...

Polskie atrakcje wśród najciekawszych na świecie

Muzeum Auschwitz-Birkenau i Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazły się na listach atrakcyjnych celów podróży na ...

Sezon na narty? Sprawdź, w jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie

Podróże to przyjemny czas, który poświęcamy na odkrywanie nowych miejsc, zmianę otoczenia i odprężenie ...

Austria promuje naturę i kryształy

Na organizowanie letnich wycieczek w góry i nad jeziora namawiają polskie biura podróży austriackie ...