MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

AFP

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w sprawie podróży do Jerozolimy

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Jerozolimy, Strefy Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jego zalecenie to „nie podróżuj”.

Jak wyjaśnia ministerstwo, w Jerozolimie (w szczególności na starym mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo może być ograniczony dostęp do niektórych obszarów miast i obiektów, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina jednocześnie, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy i zamknięciem do odwołania przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem i w Erez między Strefą Gazy i Izraelem, kategorycznie odradza podróżowanie do Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich.

„Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic. Przejście graniczne w Erez może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie albo Ambasadą RP w Kairze” – czytamy w komunikacie.

Z uwagi na napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią, MSZ odradza również podróżowanie na tereny przygraniczne. Na pozostałych obszarach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Obywatelom polskim przebywającym w Izraelu, Jerozolimie, Strefie Gazy lub na terytoriach podległych Palestyńskiej Władzy Narodowej zaleca się bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie zgromadzeń publicznych i śledzenie na bieżąco sytuacji. MSZ apeluje również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz na stronie internetowej MSZ, dzięki czemu polskie władze wiedzą, ilu polskich obywateli znajduje się na zagrożonym terenie.

W świecie muzułmańskim zapanowały antyzachodnie i antyizraelskie nastroje po tym jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, co jest traktowane jak uznanie zwierzchnictwa nad miastem władz Izraela.

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjska turystyka wyjazdowa szybsza niż gospodarka

Przychody z turystyki wyjazdowej w Wielkiej Brytanii wzrosły ponad pięć razy więcej niż tamtejsze ...

Betlej: TUI zastosował ucieczkę do przodu

Przewidując nową falę ekspansji tanich linii lotniczych w Polsce, biuro podróży TUI postanowiło zająć ...

Z bonem turystycznym po zdrowie

Wycieczki z rodziną lub z rówieśnikami pozwolą odbudować dzieciom zdrowie, przywrócić równowagę psychiczną, powrócić ...

Polacy mało zorientowani w prawach pasażerów

Tylko 30 procent Polaków wie, w jakich sytuacjach może ubiegać się o odszkodowanie lotnicze ...

Florencja polewa schody wodą… przeciw turystom

Władze Florencji w oryginalny sposób będą walczyć z turystami urządzającymi pikniki na schodach kościołów ...

Niemcy kupili największe biuro podróży w Czechach

Czeski touroperator Fischer został częścią DER Touristik. Jak informuje koncern, po tym jak w ...