MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

AFP

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w sprawie podróży do Jerozolimy

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Jerozolimy, Strefy Gazy i miast na Zachodnim Brzegu Jordanu. Jego zalecenie to „nie podróżuj”.

Jak wyjaśnia ministerstwo, w Jerozolimie (w szczególności na starym mieście i jego okolicach) oraz miastach na Zachodnim Brzegu Jordanu dochodzić może do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek, starć z siłami porządkowymi i aktów przemocy. Okresowo może być ograniczony dostęp do niektórych obszarów miast i obiektów, a turyści mogą być poddawani dodatkowym kontrolom bezpieczeństwa. Do podobnych sytuacji może sporadycznie dochodzić w większych miastach Izraela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina jednocześnie, że w związku z niestabilną sytuacją w Strefie Gazy i zamknięciem do odwołania przejścia granicznego w Rafah pomiędzy Strefą Gazy a Egiptem i w Erez między Strefą Gazy i Izraelem, kategorycznie odradza podróżowanie do Strefy Gazy, w tym także członkom rodzin polsko-palestyńskich.

„Obywatele polscy przebywający w Strefie Gazy muszą liczyć się z brakiem możliwości powrotu do kraju do czasu ponownego otwarcia granic. Przejście graniczne w Erez może być wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych za zgodą władz izraelskich. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa na granicy Egiptu i Strefy Gazy należy skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą RP w Tel Awiwie albo Ambasadą RP w Kairze” – czytamy w komunikacie.

Z uwagi na napięcia w pobliżu granicy z Libanem i z Syrią, MSZ odradza również podróżowanie na tereny przygraniczne. Na pozostałych obszarach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności.

Obywatelom polskim przebywającym w Izraelu, Jerozolimie, Strefie Gazy lub na terytoriach podległych Palestyńskiej Władzy Narodowej zaleca się bezwzględne stosowanie się do poleceń sił porządkowych, unikanie zgromadzeń publicznych i śledzenie na bieżąco sytuacji. MSZ apeluje również o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz na stronie internetowej MSZ, dzięki czemu polskie władze wiedzą, ilu polskich obywateli znajduje się na zagrożonym terenie.

W świecie muzułmańskim zapanowały antyzachodnie i antyizraelskie nastroje po tym jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, co jest traktowane jak uznanie zwierzchnictwa nad miastem władz Izraela.

Mogą Ci się również spodobać

Stacjonarni mają lepsze oferty niż internetowi

Niemal co piąta cena wycieczki zmienia się już w trakcie jej rezerwacji, a na ...

Upały zmniejszyły zysk Thomasa Cooka

280 milionów, a nie jak zakładano wcześniej 323 miliony funtów, zarobi w tym roku ...

W Zermatt cena karnetu zależy od liczby turystów

24 listopada ruszy nowy sezon zimowy w szwajcarskim Zermatt. Pierwszy raz ceny karnetów będą ...

Wynajmujesz mieszkanie turystom? Jesteś przedsiębiorcą

Nie tylko fiskus, ale i samorządy chcą, by udostępniający mieszkania na krótki czas płacili ...

„Programy lojalnościowe linii lotniczych to strata pieniędzy”

Osoby często podróżujące samolotami więcej zaoszczędzą korzystając z promocji linii lotniczych niż z programów ...

Miłośnicy komiksów wcielają się w swoich idoli

W weekend w Nowym Jorku na imprezie pod nazwą Comic Con spotkali się miłośnicy ...