Santa Barbara zagrożona przez ogień

AFP

Już ponad 900 budynków w Kalifornii strawił pożar oceniany jako jeden z największych w historii tego stanu. Żywioł zagraża Santa Barbarze, nadmorskiemu kurortowi zamieszkanemu przez celebrytów i bogaczy

Pożarem zagrożonych jest ponad 18 tys. budynków. Z ogniem walczy prawie 9 tys. strażaków, ale często przegrywają z żywiołem.

Płomienie spopieliły już ok. 93 tys. ha lasów i zarośli oraz liczne osady i osiedla. Walka z pożarami, trwająca od 4 grudnia, odbywa się w szerokim pasie od San Diego na południu stanu po hrabstwo Santa Barbara na północy. Odbywa się w skrajnie niesprzyjających warunkach.

Według komunikatu komendy kalifornijskiej straży pożarnej obecnie istnieje sześć ognisk pożarów. Największy z nich, nazwany „Thomas”, zagraża bezpośrednio miastu Santa Barbara. W zeszłą niedzielę udało się poskromić większe ogniska pożarów w hrabstwach Los Angeles, Riverside i San Diego.

Błyskawicznemu rozprzestrzenianiu się pożarów sprzyja wysuszona roślinność, praktyczny brak opadów i silne wiatry. Wysoki stopień zagrożenia pożarami ma się utrzymywać jeszcze w styczniu.

Według gubernatora stanu Kalifornia Jerry’ego Browna i ekspertów z uwagi na ocieplenie klimatu z groźbą pożarów należy się teraz liczyć przez cały rok.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata: Spora przecena wakacji na Kos i Korfu

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miał Coral Travel. W cenach wakacji do Grecji przodowały ...

Stena Line uruchamia inteligentny chatbot

Chatbot Stina podaje aktualne ceny biletów promowych, pomaga w rezerwacji, przypomina, kiedy należy stawić ...

Ryanair częściej poleci do Izraela

Po dwa razy w tygodniu polecą przyszłej zimy samoloty Ryanaira z Polski do Tel ...

Co czwarty turysta to obcokrajowiec

Najczęściej odwiedzają Polskę turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych ...

Cook: Klienci czekają na usługi dodatkowe

By obronić się przed ucieczką klientów do internetu, agenci muszą postawić na specjalizację i ...

Nowa kampania pokaże inny Egipt

Pokazanie ukrytych skarbów Egiptu to cel nowej kampanii reklamowej, która właśnie wystartowała. Ministerstwo Turystyki ...