Waszczykowski otworzy polski konsulat w Teksasie

msz.gov.pl

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas rozpoczętej w piątek wizyty w USA otworzy konsulat generalny w Houston, w stanie Teksas. Minister spotka się także z przedstawicielami władz lokalnych, biznesmenami i Polonią

Bezpośrednio po przylocie do Houston, największego miasta Teksasu, Waszczykowski, rozpoczynając czterodniową wizytę, spotkał się w czwartek czasu miejscowego (piątek w Polsce) z grupą amerykańskich biznesmenów zrzeszonych w powstałej zaledwie dwa miesiące temu Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Teksasie. Sporą część członków Izby stanowią właściciele średnich i małych przedsiębiorstw, głównie urodzeni w Polsce bądź polskiego pochodzenia, zainteresowani współpracą gospodarczą z Polską.

Po wyrażeniu przez władze amerykańskie zgody na ewentualny zakup przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot kontakty władz polskich z firmami zbrojeniowymi, z których wiele ma siedziby bądź zakłady w Teksasie, zyskały na znaczeniu.

Dlatego, jak powiedział Waszczykowski na spotkaniu z członkami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, „decyzja Polski o zwiększeniu obecności dyplomatycznej w stanie Teksas była bardzo celowa”.

– Chcielibyśmy rozwinąć i wzmocnić nasze stosunki z ekonomicznym liderem wśród amerykańskich stanów, a misja dyplomatyczna w Houston ma temu służyć – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Nowy Konsulat Generalny RP w okręgu obejmującym siedem stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjana, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas zwiększy dostęp ok. 500 tys. obywateli polskich zamieszkałych w stanach środkowego zachodu USA do usług konsularnych.

Oficjalnej inauguracji działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston szef polskiej dyplomacji dokona podczas przyjęcia wydanego w sali bankietowej hotelu JW Marriott w sobotę czasu lokalnego.

– Polska wysoko ocenia możliwości biznesowe, które daje przedsiębiorcom Teksas – powiedział szef polskiej dyplomacji na spotkaniu z członkami Izby w Houston. Jej powstanie dowodzi zwiększającej się roli, jaką w polskiej wymianie gospodarczej z zagranicą odgrywa Teksas i największe miasto tego stanu, często nazywane energetyczną stolicą świata.

Jak wynika z danych polskiego rządu, Teksas – druga po Kalifornii największa gospodarka stanowa amerykańskiej federacji – jest stanem, z którym Polska zanotowała w ostatnich latach największą wartość wymiany handlowej, sięgającą 857 mln dolarów.

Szczególny wzrost, ponad dwukrotny, wartości wymiany handlowej Polski ze „stanem samotnej gwiazdy” (Lone Star State) miał miejsce w ostatnich latach, a wśród dominujących produktów polskiego eksportu są produkowane w nowoczesnych technologiach urządzenia elektroniczne.

Z kolei firmy energetyczne z Houston zaczynają odgrywać kluczowe znaczenie w polskim imporcie nośników energii, w zróżnicowaniu źródeł tego importu i tym samym w zwiększeniu niezależności energetycznej Polski.

Minister Waszczykowski, któremu w spotkaniach towarzyszy m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek, spotka się w piątek z przedstawicielami giganta petrochemicznego ExxonMobil, firmy klasyfikowanej pod względem dochodów na 10. miejscu na świecie, oraz z zarządem firmy Cheniere Energy.

Cheniere Energy Inc. była pierwszym dostarczycielem amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla Polski i jest właścicielem gazociągu Creole Trail, dostarczającego gaz ziemny do gazoportu Sabine Pass w graniczącym z Teksasem stanem Luizjana.

Z Sabine Pass od przyszłego roku odpływały będą dostawy amerykańskiego LNG dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu o dostawach LNG, który polska spółka skarbu państwa PGNiG, zawarła z brytyjską firmą Centrica LNG Company.

Szef polskiej dyplomacji w wspólnie z prezesem PGNiG Piotrem Woźniakiem odwiedzi gazoport Sabrina Pass w sobotę.

Przed spotkaniami z szefami amerykańskich firm petrochemicznych i energetycznych w piątek, szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał z Sylvestrem Turnerem, burmistrzem Houston, czwartej pod względem liczby ludności metropolii USA. Turner, przedstawiciel Partii Demokratycznej w największym mieście stanu, który uchodzi za republikański bastion, jest zaledwie drugim Afroamerykaninem wśród 62 burmistrzów Houston, którzy do tej pory rządzili w ratuszu tego miasta.

Współczesne Houston to nie tylko wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu ziemnego, ale także istotny ośrodek kulturalny ze światowej klasy muzeami i kolekcjami, centrum naukowe, stanowiące zaplecze dla przemysłu biomedycznego, kosmicznego (stąd drugi przydomek Houston „space city”) i ściśle z nim powiązanego przemysłu zbrojeniowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Metropolo otworzył podwoje w Krakowie

To pierwszy w Europie hotel tej chińskiej marki. Wnętrza urządzone są w stylu chińskim, ...

Prezes Condora Ralf Teckentrup i prezes LOT-u Rafał Milczarski

Lufthansa rozważa skargę do Brukseli przeciw LOT-owi

Lufthansa planuje zerwanie współpracy z Condorem i skargę w sprawie pomocy publicznej dla LOT-u ...

Orbis sprostał oczekiwaniom

Wyniki kwartalne hotelarskiej grupy okazały się zbieżne z oczekiwaniami rynku EBITDA grupy w pierwszym ...

Ryanair: Obniżymy ceny biletów, a i tak więcej zarobimy

Irlandzki przewoźnik notuje świetne wyniki finansowe, a jej szef krytykuje pasażerów, że „jęczą” z ...

TUI zmienia siedzibę, ale zostaje na Mokotowie

W kwietniu 2020 roku TUI Poland przeniesie swoją siedzibę o kilkaset metrów – z ...

Ruszył Kompas Wakacyjny 2017

Co łączy hotele Mitsis Blue Domes w Grecji, Auramar Beach na półwyspie Iberyjskim, Sol ...