Waszczykowski otworzy polski konsulat w Teksasie

msz.gov.pl

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas rozpoczętej w piątek wizyty w USA otworzy konsulat generalny w Houston, w stanie Teksas. Minister spotka się także z przedstawicielami władz lokalnych, biznesmenami i Polonią

Bezpośrednio po przylocie do Houston, największego miasta Teksasu, Waszczykowski, rozpoczynając czterodniową wizytę, spotkał się w czwartek czasu miejscowego (piątek w Polsce) z grupą amerykańskich biznesmenów zrzeszonych w powstałej zaledwie dwa miesiące temu Polsko-Amerykańskiej Izbie Handlowej w Teksasie. Sporą część członków Izby stanowią właściciele średnich i małych przedsiębiorstw, głównie urodzeni w Polsce bądź polskiego pochodzenia, zainteresowani współpracą gospodarczą z Polską.

Po wyrażeniu przez władze amerykańskie zgody na ewentualny zakup przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot kontakty władz polskich z firmami zbrojeniowymi, z których wiele ma siedziby bądź zakłady w Teksasie, zyskały na znaczeniu.

Dlatego, jak powiedział Waszczykowski na spotkaniu z członkami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, „decyzja Polski o zwiększeniu obecności dyplomatycznej w stanie Teksas była bardzo celowa”.

– Chcielibyśmy rozwinąć i wzmocnić nasze stosunki z ekonomicznym liderem wśród amerykańskich stanów, a misja dyplomatyczna w Houston ma temu służyć – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Nowy Konsulat Generalny RP w okręgu obejmującym siedem stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjana, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas zwiększy dostęp ok. 500 tys. obywateli polskich zamieszkałych w stanach środkowego zachodu USA do usług konsularnych.

Oficjalnej inauguracji działalności Konsulatu Generalnego RP w Houston szef polskiej dyplomacji dokona podczas przyjęcia wydanego w sali bankietowej hotelu JW Marriott w sobotę czasu lokalnego.

– Polska wysoko ocenia możliwości biznesowe, które daje przedsiębiorcom Teksas – powiedział szef polskiej dyplomacji na spotkaniu z członkami Izby w Houston. Jej powstanie dowodzi zwiększającej się roli, jaką w polskiej wymianie gospodarczej z zagranicą odgrywa Teksas i największe miasto tego stanu, często nazywane energetyczną stolicą świata.

Jak wynika z danych polskiego rządu, Teksas – druga po Kalifornii największa gospodarka stanowa amerykańskiej federacji – jest stanem, z którym Polska zanotowała w ostatnich latach największą wartość wymiany handlowej, sięgającą 857 mln dolarów.

Szczególny wzrost, ponad dwukrotny, wartości wymiany handlowej Polski ze „stanem samotnej gwiazdy” (Lone Star State) miał miejsce w ostatnich latach, a wśród dominujących produktów polskiego eksportu są produkowane w nowoczesnych technologiach urządzenia elektroniczne.

Z kolei firmy energetyczne z Houston zaczynają odgrywać kluczowe znaczenie w polskim imporcie nośników energii, w zróżnicowaniu źródeł tego importu i tym samym w zwiększeniu niezależności energetycznej Polski.

Minister Waszczykowski, któremu w spotkaniach towarzyszy m.in. ambasador RP w USA Piotr Wilczek, spotka się w piątek z przedstawicielami giganta petrochemicznego ExxonMobil, firmy klasyfikowanej pod względem dochodów na 10. miejscu na świecie, oraz z zarządem firmy Cheniere Energy.

Cheniere Energy Inc. była pierwszym dostarczycielem amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) dla Polski i jest właścicielem gazociągu Creole Trail, dostarczającego gaz ziemny do gazoportu Sabine Pass w graniczącym z Teksasem stanem Luizjana.

Z Sabine Pass od przyszłego roku odpływały będą dostawy amerykańskiego LNG dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu o dostawach LNG, który polska spółka skarbu państwa PGNiG, zawarła z brytyjską firmą Centrica LNG Company.

Szef polskiej dyplomacji w wspólnie z prezesem PGNiG Piotrem Woźniakiem odwiedzi gazoport Sabrina Pass w sobotę.

Przed spotkaniami z szefami amerykańskich firm petrochemicznych i energetycznych w piątek, szef polskiej dyplomacji będzie rozmawiał z Sylvestrem Turnerem, burmistrzem Houston, czwartej pod względem liczby ludności metropolii USA. Turner, przedstawiciel Partii Demokratycznej w największym mieście stanu, który uchodzi za republikański bastion, jest zaledwie drugim Afroamerykaninem wśród 62 burmistrzów Houston, którzy do tej pory rządzili w ratuszu tego miasta.

Współczesne Houston to nie tylko wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej i gazu ziemnego, ale także istotny ośrodek kulturalny ze światowej klasy muzeami i kolekcjami, centrum naukowe, stanowiące zaplecze dla przemysłu biomedycznego, kosmicznego (stąd drugi przydomek Houston „space city”) i ściśle z nim powiązanego przemysłu zbrojeniowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Korfu: Stali klienci jak najlepsi ambasadorowie

Turyści, którzy są stałymi gośćmi na Korfu, to najlepsi ambasadorowie wyspy – uważają tamtejsze ...

Warimpex sprzedaje osiem hoteli

Spółka Warimpex sprzedała połowę udziałów w swych hotelach tajskiej firmie U City Public. Transakcja ...

Unijni turyści liczą na otwarcie granic

Bruksela chce wspólnych unijnych zasad otwierania turystyki. Od piątku kraje bałtyckie będą miały „podróżną ...

Hotel Barceló stanie nad Wisłą

Obiekt znanej sieci hiszpańskiej stanie w sąsiedztwie Elektrowni Powiśle. Jego otwarcie zaplanowano na 2021 ...

Holenderska turystyka nie potrzebuje promocji, tylko zarządzania

Holenderska Organizacja Turystyczna nie będzie już promować Holandii jako kierunku turystycznego, ponieważ krajowi grozi ...

Podróżnicy mają coraz większy potencjał reklamowy

Martyna Wojciechowska pozostaje największym autorytetem z dziedziny podróży w polskich mediach. Markę zaczynają jednak ...