Święta w Paryżu bez turystów

Fot. AFP

Związkowcy francuscy zamierzają przedłużyć strajk paraliżujący gospodarkę na okres świąteczno-noworoczny.

Wprawdzie rząd przekonuje, że gospodarka nie odczuwa na razie buntu związkowców przeciw reformie emerytalnej, w tym planom przedłużenia czasu pracy upoważniającego do pobierania pełnej emerytury, ale handlowcy i transportowcy są innego zdania. Francuski system emerytalny jest uznawany za najbardziej hojny na świecie.

CZYTAJ TEŻ: Loty do Francji opóźnione bądź odwołane

Okres przed Bożym Narodzeniem to tradycyjnie w handlu czas największych zysków. Nie w tym roku jednak. Wprawdzie wyprzedaże rozpoczęto ponad tydzień wcześniej, niż zazwyczaj, ale właściciele wielkich galerii handlowych przyznają, że obroty są o ponad 40 procent mniejsze, niż rok temu. Klientów jest mniej, bo nie dojechali. W sytuacji kiedy strajkują kontrolerzy lotów, na francuskich lotniskach ląduje mniej samolotów. Jeździ jeden pociąg na cztery. W miastach nie funkcjonuje transport. Kosztowne świąteczne dekoracje wydają się nie na miejscu, bo ludzie nie są w nastroju do świętowania.

Strajk wchodzi właśnie w trzeci tydzień, negocjacje związkowców z rządem trwają. Nawet ci, którzy chcą pracować mają wielkie kłopoty z dostaniem się do miejsca pracy. Wielkie powodzenie mają usługi Ubera, ale i tak wszystkie auta stoją w korkach.

Już wiadomo, że do Paryża na przedświąteczne zakupy przyjechało znacznie mniej turystów, niż rok temu. Właściciele hoteli przyznają, że normalnie o tej porze było więcej chętnych, niż pokojów. Dzisiaj ponad połowa pokojów w paryskich hotelach jest wolna. W Strasbourgu, gdzie jest największy i najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy we Francji, odwołanych zostało 70 procent świątecznych rezerwacji. Nie można było dojechać do miasta pociągiem. Podobnie jest w Marsylii. Butiki w paryskiej dzielnicy Marais, gdzie przedświąteczne obroty wynosiły po 2 tysiące euro dziennie, teraz notują wpływy rzędu kilkudziesięciu euro.

Telewizja codziennie podaje jakie środki transportu będą dostępne i te wiadomości są zazwyczaj mało optymistyczne. Sklepy, bary i restauracje nie mają teraz ani klientów, ani pracowników do ich obsługiwania. Największa organizacja zrzeszająca pracodawców, MEDEF, poinformowała, że nie ma co liczyć na przyjęcie do pracy od stycznia, ponieważ firmy w obliczu wielkiej niepewności, wstrzymały rekrutację. Przewodniczący organizacji zrzeszającej handlowców Bernard Stalter określa sytuację jako „katastrofalną”, bo strajki transportowców spowodowały ogromne opóźnienia w dostawach, w wielu wypadkach święty Mikołaj po prostu może nie zdążyć z prezentami. Nie dojeżdża również  żywność, Francuzi obawiają się więc, że mogą zostać bez ostryg na Boże Narodzenie. Brzmi mało poważnie, ale dla nich ostrygi w Wigilię są tak ważne, jak dla Polaków śledzie.

Przewodniczący lewicowego związku zawodowego Confederation Generale du Travail (CGT) Philippe Martinez zrzeszającego 650 tys. członków zapowiada, że transport nie ruszy w okresie świątecznym, a do strajkujących przyłączą się dokerzy, którzy nie będą rozładowywać statków, a także pracownicy energetyki, prawnicy i zatrudnieni w szpitalach. Ma też do nich dołączyć policja. Strajki mają ruszyć ponownie od 9 stycznia, ze zdwojoną siłą.

Mogą Ci się również spodobać

Chorzów będzie miał największą kolejkę górską

Spółka Tatry Mounatin Resorts (TMR) buduje w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie 40-metrowej wysokości ...

TUI: obroty w górę, zysk operacyjny w dół

O 4,4 procent wzrosły obroty Grupy TUI w pierwszym kwartale bieżącego roku rozliczeniowego. W ...

Meksyk: Zalegalizujmy narkotyki, turystyka zyska

39 milionów zagranicznych turystów przyjechało w zeszłym roku do Meksyku. Kraj może wkrótce znaleźć ...

LOT-em z Mazur do Krakowa przez cały rok

Wedle pierwotnego planu LOT miał latać z mazurskiego lotniska w Szymanach do Krakowa od ...

Wizz Air łączy Kijów z Poznaniem i Lublinem

Od 25 sierpnia po dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i piątki – ...

Niemcy kupują więcej i szybciej

90,9 miliarda euro wydali Niemcy na podróże w 2017 roku – szacuje DRV. Perspektywy ...