Święta w Paryżu bez turystów

Fot. AFP

Związkowcy francuscy zamierzają przedłużyć strajk paraliżujący gospodarkę na okres świąteczno-noworoczny.

Wprawdzie rząd przekonuje, że gospodarka nie odczuwa na razie buntu związkowców przeciw reformie emerytalnej, w tym planom przedłużenia czasu pracy upoważniającego do pobierania pełnej emerytury, ale handlowcy i transportowcy są innego zdania. Francuski system emerytalny jest uznawany za najbardziej hojny na świecie.

CZYTAJ TEŻ: Loty do Francji opóźnione bądź odwołane

Okres przed Bożym Narodzeniem to tradycyjnie w handlu czas największych zysków. Nie w tym roku jednak. Wprawdzie wyprzedaże rozpoczęto ponad tydzień wcześniej, niż zazwyczaj, ale właściciele wielkich galerii handlowych przyznają, że obroty są o ponad 40 procent mniejsze, niż rok temu. Klientów jest mniej, bo nie dojechali. W sytuacji kiedy strajkują kontrolerzy lotów, na francuskich lotniskach ląduje mniej samolotów. Jeździ jeden pociąg na cztery. W miastach nie funkcjonuje transport. Kosztowne świąteczne dekoracje wydają się nie na miejscu, bo ludzie nie są w nastroju do świętowania.

Strajk wchodzi właśnie w trzeci tydzień, negocjacje związkowców z rządem trwają. Nawet ci, którzy chcą pracować mają wielkie kłopoty z dostaniem się do miejsca pracy. Wielkie powodzenie mają usługi Ubera, ale i tak wszystkie auta stoją w korkach.

Już wiadomo, że do Paryża na przedświąteczne zakupy przyjechało znacznie mniej turystów, niż rok temu. Właściciele hoteli przyznają, że normalnie o tej porze było więcej chętnych, niż pokojów. Dzisiaj ponad połowa pokojów w paryskich hotelach jest wolna. W Strasbourgu, gdzie jest największy i najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy we Francji, odwołanych zostało 70 procent świątecznych rezerwacji. Nie można było dojechać do miasta pociągiem. Podobnie jest w Marsylii. Butiki w paryskiej dzielnicy Marais, gdzie przedświąteczne obroty wynosiły po 2 tysiące euro dziennie, teraz notują wpływy rzędu kilkudziesięciu euro.

Telewizja codziennie podaje jakie środki transportu będą dostępne i te wiadomości są zazwyczaj mało optymistyczne. Sklepy, bary i restauracje nie mają teraz ani klientów, ani pracowników do ich obsługiwania. Największa organizacja zrzeszająca pracodawców, MEDEF, poinformowała, że nie ma co liczyć na przyjęcie do pracy od stycznia, ponieważ firmy w obliczu wielkiej niepewności, wstrzymały rekrutację. Przewodniczący organizacji zrzeszającej handlowców Bernard Stalter określa sytuację jako „katastrofalną”, bo strajki transportowców spowodowały ogromne opóźnienia w dostawach, w wielu wypadkach święty Mikołaj po prostu może nie zdążyć z prezentami. Nie dojeżdża również  żywność, Francuzi obawiają się więc, że mogą zostać bez ostryg na Boże Narodzenie. Brzmi mało poważnie, ale dla nich ostrygi w Wigilię są tak ważne, jak dla Polaków śledzie.

Przewodniczący lewicowego związku zawodowego Confederation Generale du Travail (CGT) Philippe Martinez zrzeszającego 650 tys. członków zapowiada, że transport nie ruszy w okresie świątecznym, a do strajkujących przyłączą się dokerzy, którzy nie będą rozładowywać statków, a także pracownicy energetyki, prawnicy i zatrudnieni w szpitalach. Ma też do nich dołączyć policja. Strajki mają ruszyć ponownie od 9 stycznia, ze zdwojoną siłą.

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko w Katowicach ma nową wieżę kontroli lotów

Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego, obchodzony 20 października, stał się okazją do uroczystego rozpoczęcia ...

Biura podróży rozliczą zaliczki

VAT w branży turystycznej należy naliczyć od marży, określonej jako różnica między zaliczką a ...

Trzęsienie ziemi w Meksyku. 49 zabitych

Co najmniej 49 osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Meksyku. W wielu budynkach w ...

Lufthansa City Center: Z Lucy możemy więcej

Lufthansa City Center International (LCCI) uruchomiła platformę z usługami turystycznymi. Nazwała ją Lucy Przez ...

Itaka: Więcej Grecji, Włoch i Bałkanów na lato

Ponad 1300 ofert, 6 nowych kierunków, nowe wycieczki objazdowe i setki nowych hoteli – ...

Dyrektor IATA: Europejskie niebo jest za drogie

Dajmy pasażerom wybrać, jakim środkiem transportu chcą podróżować. Na litość boską, przecież nie można ...