Izrael, Grecja i Cypr chcą sobie pomóc w odbudowie turystyki

Fot. AFP

Ministrowie turystyki Izraela, Grecji i Cypru rozmawiają o stworzeniu bezpiecznych stref turystycznych między ich krajami.

Minister turystyki Izraela Yariv Levin rozmawiał ze swoimi odpowiednikami w Grecji i na Cyprze o możliwości utworzenia bezpiecznych stref dla turystyki – pisze dziennik „Jerusalem Post” w swoim elektronicznym wydaniu. Wszystkie trzy kraje dosyć dobrze radzą sobie w walce z epidemią koronawirusa, a liczba poważnych zachorowań jest tam stosunkowo niewielka.

CZYTAJ TEŻ: Cypr liczy, że turyści przyjadą w lipcu

Na razie Izrael analizuje propozycję Grecji, ale już wiadomo, że przynajmniej do połowy czerwca nie mogłaby ona jeszcze wejść w życie. Dziennik powołuje się na wypowiedź anonimowego informatora z izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który mówi, że na razie trzeba sprawdzić, czy utworzenie takich stref byłoby w ogóle możliwe. Jedną z największych przeszkód jest obowiązek odbycia kwarantanny dla osób przyjeżdżających z zagranicy do Izraela. Ponadto Grecja i Cypr są członkami Unii Europejskiej i w normalnych warunkach ich granice z innymi państwami wspólnoty pozostają otwarte.

Pomysł stworzenia wspomnianych stref opiera się na założeniu, że w najbliższych miesiącach turyści nie będą skłonni wyjeżdżać daleko, ale mogą być bardziej otwarci na podróże do państw ościennych. Gazeta przypomina, że turystyka ma duże znaczenie dla gospodarek Cypru i Grecji, z kolei w Izraelu w 2018 roku przychody z tego sektora gospodarki stanowiły 5,9 procent PKB.

– Izrael jest jednym z naszych strategicznych rynków w kontekście otwarcia Grecji na turystykę – mówi minister turystyki tego kraju Harry Theoharis. – W związku z tym zaczęliśmy już sprawdzać, jak dostosować nasze standardy higieny i wytyczne, które pozwoliłyby przywrócić podróże między oboma krajami. Na razie jesteśmy na wczesnym etapie, ale mamy nadzieję, że uda się dojść do porozumienia – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja otworzy się na turystów w lipcu

Minister informuje też, że Grecja pracuje nad wytycznymi, które pozwolą ograniczyć możliwość przyjazdu osób zarażonych koronawirusem bez względu na to, na jakim etapie rozwoju epidemii znajduje się państwo, z którego pochodzą. Theoharris jest przekonany, że mimo otwarcia granic i przywrócenia przyjazdów Grecja pozostanie bezpiecznym miejscem.

Także Cypr pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą odbudować ruch turystyczny. Kraj zaczął już stopniowo zmniejszać ograniczenia, poszczególne fazy luzowania będą trwały od 2 do 2,5 tygodnia, jeśli rezultaty będą zadowalające, rząd przejdzie do kolejnych etapów. Cypr już wcześniej zapowiedział, że otworzy się na turystów z państw z niewielką liczbą zakażeń koronawirusem. Wśród nich wymieniane są właśnie Izrael, ale też Dania, Norwegia, Islandia i Grecja.

CZYTAJ TEŻ: Izrael wraca do normalnego życia

Choć granice Izraela pozostają zamknięte, niektóre obiekty noclegowe już się otworzyły – mowa o pensjonatach i hotelach z pokojami na parterze. Nadal nie można korzystać z części wspólnych, takich jak restauracje czy baseny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Udane Nowe Trendy w Turystyce 2017

Czy firmy turystyczne dobrze sobie radzą w mediach społecznościowych? Czy aplikacje turystyczne przejdą do ...

Wulkan Ognia zamknął lotnisko w Gwatemali

W Gwatemali wybuchł wulkan zwany Wulkanem Ognia. Co najmniej sześć osób zginęło, a 20 ...

W Modlinie 3 miliony pasażerów i dwie wieże

Lotnisko w Modlinie obsłużyło w 2018 roku 3,08 miliona pasażerów. To o 5,1 procent ...

Wybierasz się w podróż koleją? Uważaj, bo zmienia się rozkład jazdy

W niedzielę wejdzie w życie nowy, zimowy rozkład jazdy na kolei. Będą nowe połączenia, ...

Nowa linia lotnicza w Bułgarii

W Bułgarii powstała czarterowa linia lotnicza Holiday Europe. Inwestycja, za którą stoi turecki przewoźnik ...

Orbis otworzy dwa własne hotele pod marką Tribe

Tribe Warszawa Bracka i Tribe Kraków Stare Miasto mają przyjąć pierwszych gości w 2022 ...