Wyspy Kanaryjskie: Maseczki nawet na plaży

Fot. AFP

Po sierpniowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem na Wyspach Kanaryjskich tamtejszy rząd zaostrzył przepisy sanitarne. Od dzisiaj maseczki trzeba nosić już nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale także na ulicy czy podczas spaceru po plaży.

Rząd Wysp Kanaryjskich zwołał na wczoraj spotkanie, by zastanowić się, jak zaradzić rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem. Jak czytamy na jego stronie internetowej, liczba ognisk wirusa wzrosła w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia do 28 (z 15 w końcówce lipca). Wykryto w nich 268 zakażeń, a 745 osób wysłano na kwarantannę po kontakcie z chorym (pod koniec lipca liczby te wynosiły odpowiednio 175 i 500). Zarażają się zwykle osoby młode, mające mniej niż 30 lat i często uczestniczące w imprezach.

Już 5 sierpnia władze wprowadziły obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Od dzisiaj trzeba je nosić także na zewnątrz, nawet jeśli w pobliżu nie ma nikogo. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do szóstego roku życia, kąpiący się w morzu i basenie oraz opalający się w wyznaczonych strefach, na leżaku lub ręczniku w półtorametrowej odległości od innych (wchodzić na plażę i spacerować po niej można tylko w masce), uprawiający sport, a także klienci restauracji, barów i pubów, którzy akurat jedzą lub piją (wstając od stołu, maskę trzeba założyć).

CZYTAJ TEŻ: Kanary ubezpieczyły turystów od covidu-19

Ponadto kluby nocne i dyskoteki mogą przyjmować gości tylko na otwartej przestrzeni, na przykład na tarasie, do godziny pierwszej po północy i muszą się zamykać pół godziny później. Zabronione są tańce i mieszanie się grup, które nie przyszły razem.

Nie wolno organizować imprez na łodziach. Obowiązuje również zakaz palenia w miejscach publicznych, chyba że palacz może zachować półtorametrowy dystans od innych. W tym zakazie chodzi nie tylko o zapobieżenie wydychaniu wirusa z dymem, ale także ograniczenie częstego dotykania ust i maseczki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PAŻP: Inwestujemy w unowocześnianie lotnisk

Prawie 230 milinów złotych wydała w zeszłym roku Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na modernizację ...

Izraelscy żołnierze szkolą turystów

Pokaz sprawności żołnierzy i szkolenie, jak zachować się w razie ataku terrorystycznego, to „atrakcja” ...

Co trzeci Europejczyk bez tygodnia wakacji

Co trzeci Europejczyk nie mógł sobie pozwolić w zeszłym roku na tygodniowe wakacje – ...

Tatrzański Park Narodowy od jutra otwarty

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o udostępnieniu od 4 maja turystom wszystkich szlaków. Przypominają ...

Betlej: Sezon zimowy pod znakiem nowych zachorowań?

W jednych wakacyjnych krajach (Włochy, Hiszpania) koronawirus się cofa, w innych wraca (Albania, Bułgaria). ...

Ryanair dodaje sześć kierunków z Krakowa

Ryanair doda na sezon letni szósty samolot do swojej bazy na lotnisku w Balicach. ...