Włochy i Austria wysyłają Polaków na kwarantannę

Fot. AFP

Od 21 grudnia do 6 stycznia Polaków udających się do Włoch obowiązywać będzie 14-dniowa kwarantanna. O cztery dni krótsza izolacja czeka tych, którzy między 7 grudnia a 10 stycznia będą chcieli wjechać do Austrii.

Polacy podróżujący z Polski do Włoch od 21 grudnia do 6 stycznia będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę – poinformowało dziś MSZ na swojej stronie internetowej. Wcześniej, między 10 a 20 grudnia, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch, a w razie braku testu poddać się 14-dniowej kwarantannie. Ta sama zasada będzie obowiązywać od 7 do 15 stycznia, chyba że podróżny przebywał w Polsce od 21 grudnia do 6 stycznia, wtedy również będzie musiał przejść kwarantannę. Do 9 grudnia nie będzie żadnych obostrzeń, poza obowiązkiem przedstawienia autodeklaracji.

MSZ przypomina też, że „należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na trzy strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną”.

CZYTAJ TEŻ: Szwajcaria wprowadza kwarantannę. Dla Polaków też

Z kolei Austria, jak podaje „Deutsche Welle”, wyśle na 10-dniową kwarantannę wszystkich podróżnych wjeżdżających do kraju z obszarów ryzyka od 7 grudnia do 10 stycznia (inne źródła, np. Austria.info, podają, że od 19 grudnia). Obszary ryzyka to takie, które zanotowały ponad 100 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, a więc praktycznie wszystkie kraje sąsiednie, a zwłaszcza zachodnie Bałkany – wyjaśnił kanclerz Sebastian Kurz, cytowany przez serwis. – Reżim graniczny ma zapobiec przenoszeniu wirusa przez wjeżdżających do kraju turystów lub powracających urlopowiczów – dodał.

Wedle dzisiejszych obliczeń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskaźnik 14-dniowej skumulowanej zapadalności na covid-19 w niemal wszystkich krajach europejskich znacznie przekracza 100 na 100 tysięcy mieszkańców, a w Polsce wynosi 610,5.

ZOBACZ TAKŻE: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecy sami zareklamują swój kraj

Share Your Greece (podziel się swoją Grecją) to hasło kampanii prowadzonej przez Marketing Greece. ...

Nowy warszawski hotel Nyx zaprasza do baru na dachu

Pierwszy w Polsce hotel marki Nyx należącej do grupy hotelowej Fattal otworzy się w ...

Zawir(us)owanaTurystyka. Egipt to miejsce na odreagowanie koronawirusa

– Na razie ograniczamy wydatki i przenosimy klientów na późniejsze terminy, ale wierzymy, że ...

Włochy kuszą bogaczy podatkiem liniowym

100 tysięcy euro i jesteś w porządku wobec fiskusa – taką propozycję mają Włochy ...

Londyńskie ulice będą lepiej strzeżone

Burmistrz Londynu Sadiq Khan zapowiedział, że w związku z zamachem terrorystycznym w Manchesterze na ...

Traveldata: Ferie drożeją drastycznie

Po symbolicznych spadkach o 1, 5, 12 i 29 złotych, w ostatnim tygodniu średnia ...