Od 21 grudnia do 6 stycznia Polaków udających się do Włoch obowiązywać będzie 14-dniowa kwarantanna. O cztery dni krótsza izolacja czeka tych, którzy między 7 grudnia a 10 stycznia będą chcieli wjechać do Austrii.
Polacy podróżujący z Polski do Włoch od 21 grudnia do 6 stycznia będą musieli przejść dwutygodniową kwarantannę – poinformowało dziś MSZ na swojej stronie internetowej. Wcześniej, między 10 a 20 grudnia, będą musieli przedstawić negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch, a w razie braku testu poddać się 14-dniowej kwarantannie. Ta sama zasada będzie obowiązywać od 7 do 15 stycznia, chyba że podróżny przebywał w Polsce od 21 grudnia do 6 stycznia, wtedy również będzie musiał przejść kwarantannę. Do 9 grudnia nie będzie żadnych obostrzeń, poza obowiązkiem przedstawienia autodeklaracji.
MSZ przypomina też, że „należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na trzy strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną”.
CZYTAJ TEŻ: Szwajcaria wprowadza kwarantannę. Dla Polaków też
Z kolei Austria, jak podaje „Deutsche Welle”, wyśle na 10-dniową kwarantannę wszystkich podróżnych wjeżdżających do kraju z obszarów ryzyka od 7 grudnia do 10 stycznia (inne źródła, np. Austria.info, podają, że od 19 grudnia). Obszary ryzyka to takie, które zanotowały ponad 100 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni, a więc praktycznie wszystkie kraje sąsiednie, a zwłaszcza zachodnie Bałkany – wyjaśnił kanclerz Sebastian Kurz, cytowany przez serwis. – Reżim graniczny ma zapobiec przenoszeniu wirusa przez wjeżdżających do kraju turystów lub powracających urlopowiczów – dodał.
Wedle dzisiejszych obliczeń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wskaźnik 14-dniowej skumulowanej zapadalności na covid-19 w niemal wszystkich krajach europejskich znacznie przekracza 100 na 100 tysięcy mieszkańców, a w Polsce wynosi 610,5.
ZOBACZ TAKŻE: Austria nie zrezygnuje z turystyki zimowej
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.