Turcja chce więcej zarabiać na turystach

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Nawet 38 milionów gości z zagranicy może w tym roku odwiedzić Turcję, ocenia tamtejsze Ministerstwo Turystyki. Resort liczy, że przychody branży wzrosną więc o prawie 4 miliardy dolarów

Numan Kurtulmuş, minister kultury i turystyki Turcji, szacuje, że w tym roku do tego kraju może przyjechać do 38 milionów zagranicznych gości – informuje dziennik „Hurriyet” na stronie internetowej. Co prawda już w zeszłym roku do Turcji przyjechało 38,62 miliona ludzi (wyłączając Syryjczyków przekraczających granicę Gaziantep, Hatay, Kilis i Şanl?urfa), ale tylko 32 miliony z nich stanowili podróżni spoza Turcji. Kolejne 6,5 miliona było Turkami mieszkającymi na stałe za granicą (wzrost o 440,9 tysiąca).

Turyści przyjeżdżali średnio na 12,7 nocy, przy czym goście z zagranicy rezerwowali pobyt na przeciętnie 10,6 nocy, a powracający do kraju Turcy – na 22,9 nocy. Łączne przychody branży turystycznej sięgnęły 26,28 miliarda dolarów, z czego 20,22 miliarda przypadało na wypoczywających w tym kraju obcokrajowców, a ponad 6 miliardów euro – na migrujących Turków. W tym ostatnim wypadku średnie wydatki na osobę spadły o 75 dolarów, do 903 dolarów. Turyści zagraniczni wydawali zaś średnio po 630 dolarów.

– W 2014 roku średnie wydatki wynosiły 850 dolarów i to była dobra kwota – mówi Erkan Ya?c?, prezes Stowarzyszenia Hotelarzy i Touroperatorów Regionu Morza Śródziemnego (AKTOB). – W czasie kryzysu w 2016 roku i zaraz po nim znacząco obniżyliśmy ceny, ale ten okres jest już za nami. Poczynając od 2018 roku, a w szczególności w roku 2019, powinniśmy dążyć do średniej kwoty w wysokości tysiąca dolarów na osobę – dodaje Ya?c?.

Minister Kurtulmuş zapowiadał jeszcze w listopadzie 2017 roku, że przychody z turystyki powinny dojść do 30 miliardów dolarów. By osiągnąć ten cel, ministerstwo wspiera touroperatorów, między innymi dopłacając do czarterów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amsterdam droższy dla turystów

3 euro od osoby za noc muszą płacić dodatkowo turyści, odwiedzający Amsterdam. Nowe stawki ...

Air France uziemione w ferie

Dziś strajk pilotów Air France. Ma do nich dołączyć także personel pracujący w powietrzu ...

Betlej: Biura podróży dostały po kieszeni

W biurach podróży trwa nieplanowana przecena. Touroperatorzy już stracili kilkadziesiąt milionów złotych. Co powinni ...

W biurach podróży – przeceny odwołane

Drugi tydzień z rzędu raporty PZOT przynoszą niepokojące dane – spada rok do roku ...

Styczniowy rekord krakowskiego lotniska

W styczniu krakowskie lotnisko obsłużyło 367 tysięcy pasażerów. To najlepszy w historii portu styczniowy ...

Bieszczady – silny wiatr na połoninach

Nawet 100 km na godzinę w porywach może wynosić prędkość wiatru powyżej górnej granicy ...