Turcja chce więcej zarabiać na turystach

archiwum prywatne, Filip Frydrykiewicz F.F. Filip Frydrykiewicz

Nawet 38 milionów gości z zagranicy może w tym roku odwiedzić Turcję, ocenia tamtejsze Ministerstwo Turystyki. Resort liczy, że przychody branży wzrosną więc o prawie 4 miliardy dolarów

Numan Kurtulmuş, minister kultury i turystyki Turcji, szacuje, że w tym roku do tego kraju może przyjechać do 38 milionów zagranicznych gości – informuje dziennik „Hurriyet” na stronie internetowej. Co prawda już w zeszłym roku do Turcji przyjechało 38,62 miliona ludzi (wyłączając Syryjczyków przekraczających granicę Gaziantep, Hatay, Kilis i Şanl?urfa), ale tylko 32 miliony z nich stanowili podróżni spoza Turcji. Kolejne 6,5 miliona było Turkami mieszkającymi na stałe za granicą (wzrost o 440,9 tysiąca).

Turyści przyjeżdżali średnio na 12,7 nocy, przy czym goście z zagranicy rezerwowali pobyt na przeciętnie 10,6 nocy, a powracający do kraju Turcy – na 22,9 nocy. Łączne przychody branży turystycznej sięgnęły 26,28 miliarda dolarów, z czego 20,22 miliarda przypadało na wypoczywających w tym kraju obcokrajowców, a ponad 6 miliardów euro – na migrujących Turków. W tym ostatnim wypadku średnie wydatki na osobę spadły o 75 dolarów, do 903 dolarów. Turyści zagraniczni wydawali zaś średnio po 630 dolarów.

– W 2014 roku średnie wydatki wynosiły 850 dolarów i to była dobra kwota – mówi Erkan Ya?c?, prezes Stowarzyszenia Hotelarzy i Touroperatorów Regionu Morza Śródziemnego (AKTOB). – W czasie kryzysu w 2016 roku i zaraz po nim znacząco obniżyliśmy ceny, ale ten okres jest już za nami. Poczynając od 2018 roku, a w szczególności w roku 2019, powinniśmy dążyć do średniej kwoty w wysokości tysiąca dolarów na osobę – dodaje Ya?c?.

Minister Kurtulmuş zapowiadał jeszcze w listopadzie 2017 roku, że przychody z turystyki powinny dojść do 30 miliardów dolarów. By osiągnąć ten cel, ministerstwo wspiera touroperatorów, między innymi dopłacając do czarterów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przychody niemieckich agentów turystycznych wyraźnie spadły

O 23,3 procent zmniejszyły się w lutym przychody niemieckich agentów w porównaniu z tym ...

Piotr Henicz obecny na Twitterze

Piotr Henicz, wiceprezes, współwłaściciel i rzecznik prasowy biura podróży Itaka Holdings, wiceprezes Polskiego Związku ...

Itaka: Lecimy na Malediwy, bezpośrednio z Warszawy

Siedem hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych z wyżywieniem od half board plus po all inclusive ...

Długoterminowi turyści już w Tajlandii

Pierwsza grupa turystów od czasu lockdownu przybyła do Tajlandii. Pobyt zaczną od odbycia dwutygodniowej ...

Dyżurne znikną z moskiewskiego metra

Z moskiewskiego metra od 1 kwietnia znikną słynne siedzące w szklanych budkach dyżurne, które ...

Polregio: Nowy tabor przyciągnął pasażerów

384 tysiące nowych pasażerów i 26-procentowy udział w rynku – tak przewoźnik kolejowy Polregio ...