Polacy wolą oszczędzanie niż urlop na kredyt

materiały prasowe

63 procent Polek i 56 procent Polaków regularnie odkłada pieniądze, żeby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd – podaje serwis Kayak.pl

Portal Kayak.pl przeprowadził ankietę, w której zapytał przedstawicieli 26 krajów, w tym Polski, o sposoby oszczędzania na podróże.

Z zebranych danych wynika, że 59 procent Polaków regularnie odkłada pieniądze, aby później przeznaczyć je na wakacyjny wyjazd. Taki sposób oszczędzania jest chętniej wybierany przez kobiety: 63 procent z nich opowiedziało się za systematycznym zbieraniem na wakacje, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wyniósł trochę mniej – 56 procent. Kobiety częściej niż mężczyźni (34 do 31 procent) deklarowały również, że ograniczają zakupy i wychodzenie na miasto, żeby pozwolić sobie na wakacyjny wyjazd. 16 procent Polaków podało zaś, że nie musi robić nic specjalnego, by było ich stać na urlop. Odpowiedź taką mężczyźni wybierali dwukrotnie częściej niż kobiety (20 do 11 procent).

Zauważalne różnice widać także przy zestawieniu odpowiedzi Polaków z odpowiedziami przedstawicieli innych krajów. Polacy są znacznie mniej skłonni do opłacania swoich wyjazdów w ratach (5 procent respondentów), choć na świecie jest to dość popularna metoda płatności (12 procent). Polscy użytkownicy serwisu są za to bardziej skłonni niż inni do regularnego odkładania na wakacje (59 do 53 procent). Statystycznie najrzadziej do skarbonki na wakacje wrzucają Holendrzy. Regularne oszczędzanie przed wakacyjnym wyjazdem deklaruje 41 procent z nich. Jednak, jak podają, zazwyczaj nie mają oni problemu ze znalezieniem pieniędzy na wyjazd (39 procent). Tego typu kłopotów nie mają również statystyczni Norwegowie (35 procent), Austriacy (33 procent), Niemcy (32 procent) i Finowie (30 procent).

Z ankiety wynika, że co trzeci Polak po przyjeździe na miejsce wypoczynku chętnie ogranicza wydatki na zakupy i redukuje koszty wynajmu samochodu. Polscy użytkownicy serwisu podają również, że rachunek za wakacje obniżają, wybierając tańsze bilety lotnicze (25 procent) i mniej kosztowne zakwaterowanie (24 procent). Najbardziej elastyczni w wyborze środka transportu na miejscu podróży są Polacy między 18 a 22 rokiem życia (39 procent). Co ciekawe, do oszczędzania na logistyce wyjazdu – lotach, zakwaterowaniu czy wynajmie auta – bardziej skłonni są mężczyźni. Kobiety chętniej ograniczają zaś wydatki związane z zakupami czy jedzeniem na mieście.

Z raportu wynika, że Polacy odpowiadali na większość pytań ankiety podobnie do respondentów z innych krajów. Największą różnicę widać zaś w podejściu do oszczędzaniu poprzez rezygnację z wypraw na miasto. Średnia światowa wynosi w tym przypadku 22 procent, a wśród Polaków – 11 procent.

– Nasza najnowsza analiza pokazuje, że latem 2018 roku to Kijów – ze średnią ceną połączeń lotniczych sięgającą 200 złotych – jest jednym z najtańszych kierunków do odwiedzenia. Tego lata tanie loty można znaleźć również do Genewy, Rimini oraz Castellón de la Plana. Do każdego z tych miast lot kosztuje średnio mniej niż 300 złotych w obie strony – opisuje cytowana w komunikacie prasowym Marta Krywult, rzecznik Kayak.pl. – Polacy, którym zależy na mądrym wykorzystaniu urlopowego budżetu, z pewnością powinni wziąć pod uwagę także te miejsca – dodaje.

Ankieta została przeprowadzona przez Radius Communication na zlecenie Kayaka wśród 26216 internautów z 26 krajów. Gromadzenie danych odbyło się między 9 i 17 stycznia 2018 roku poprzez e-ankietę na panelu badawczym Cint. Dane dla Polski powstały w oparciu o odpowiedzi reprezentatywnej grupy ponad 1000 dorosłych Polaków.

Analiza najtańszych kierunków na wakacje 2018 powstała w oparciu o wyszukiwania w serwisie Kayak.pl między 1 czerwca 2017 roku a 5 marca 2018 roku dla podróży między 22 czerwca 2018 roku a 22 września 2018. Średnie ceny lotów zostały podane dla jednej osoby w klasie ekonomicznej dla lotów w dwie strony.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, ...

Prezes Thomasa Cooka: O 17:10 zawalił mi się świat

– Bardzo, bardzo mi przykro, że klienci ucierpieli wskutek tego kryzysu. Nic więcej nie ...

Niemiecki Neckermann odwołuje kolejne loty

Niemiecki Neckermann odwołał wycieczki samolotowe, które miały się rozpocząć 25 i 26 września . ...

Wybierz najlepszą ofertę Last Minute!

Oferty Last Minute, to zdecydowanie najbardziej sensowne cenowo oferty na rynku turystycznym. Wiele osób ...

Prezes PIT: Ustawa wielu wątpliwości

Niejasne sformułowania, nieprecyzyjne rozwiązania, słabe mechanizmy kontroli – podczas konferencji zorganizowanej przez Turystyke.rp.pl prezes ...

Rząd nie da pieniędzy na podlaskie lotnisko

Nie dysponujemy pieniędzmi budżetowymi na budowę i rozwój nowych lotnisk – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury ...