Polonia pomoże zlikwidować wizy do USA?

Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski

Koalicja na rzecz zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych zwróciła się o pomoc do amerykańskiej Polonii. Chce by uczestniczyła ona w edukacji Polaków na temat zasad przyznawania wizy i zmniejszyła tym samym liczbę wniosków odrzuconych

Koalicja na rzecz zniesienia wiz została zawiązana na początku roku między innymi przez PLL LOT oraz fundacje Polska Innowacyjna i Teraz Polska. Organizatorzy liczą, że uświadomienie Polakom błędów popełnianych podczas ubiegania się o wjazd turystyczny do USA przełoży się na obniżenie odsetka odmów. To z kolei pozwoli automatycznie wprowadzić Polskę do programu ruchu bezwizowego.

Zgodnie z obowiązującymi zapisami programu Visa Waiver kwalifikują się do niego kraje z odsetkiem odmów wizowych nieprzekraczającym 3 procent. Polski odsetek w ubiegłym roku wyniósł 5,9 procent. Koalicja na rzecz zniesienia wiz informuje więc o tym, jak prawidłowo wypełniać wnioski o wizy turystyczne do Stanów Zjednoczonych. Jak wyjaśnia, negatywne decyzje są najczęściej związane z błędnym wypełnieniem formularza. Zdarza się też, że Polacy ubiegający się o wizy nie spełniają wyznaczonych warunków. Mimo że akcja trwa tylko kilka tygodni, wskaźnik odmów już spadł do około 4 procent.

Rzecznik LOT-u Adrian Kubicki podczas wizyty w Chicago zwrócił się do Polonii, by została ambasadorem akcji. Polacy, którzy mieszkają w Chicago i kibicują akcji edukacyjnej, mówią bowiem, że stracili nadzieję na szybkie załatwienie sprawy przez polityków.

Obecnie ruchem bezwizowym do USA jest objętych 38 państw. Wśród krajów Unii Europejskiej wizy muszą wyrabiać jedynie Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Henicz: Mamy bardzo dobry sezon dla turystów, ale gorszy dla touroperatorów

Jeszcze nigdy się tak nie zdarzyło, żeby nie zadziałała stara zasada, że w lipcu ...

Turysta mądry i przed szkodą

Rośnie liczba klientów biur podróży, którzy kupują imprezy turystyczne zabezpieczone na wypadek bankructwa organizatora ...

Eholiday.pl w nowej odsłonie

Platforma do rezerwacji noclegów w Polsce eholiday.pl ma nową szatę graficzną. W nowej szacie ...

Grecja powoli wydłuża sezon

O 15,2 procent wzrosła liczba pasażerów lotniczych w Grecji w październiku, porównując rok do ...

Z LOT-em na Zaporoże

Od 2 lipca LOT uruchomi bezpośrednie połączenie między Warszawą a Zaporożem – sześć razy ...

Finnair rozwija skrzydła w stronę Azji

Finnair doda – następnego lata – połączenia na wielu azjatyckich trasach, w tym dwa ...