Polonia pomoże zlikwidować wizy do USA?

Fotorzepa, Robert Gardzin?ski Robert Gardzin?ski

Koalicja na rzecz zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych zwróciła się o pomoc do amerykańskiej Polonii. Chce by uczestniczyła ona w edukacji Polaków na temat zasad przyznawania wizy i zmniejszyła tym samym liczbę wniosków odrzuconych

Koalicja na rzecz zniesienia wiz została zawiązana na początku roku między innymi przez PLL LOT oraz fundacje Polska Innowacyjna i Teraz Polska. Organizatorzy liczą, że uświadomienie Polakom błędów popełnianych podczas ubiegania się o wjazd turystyczny do USA przełoży się na obniżenie odsetka odmów. To z kolei pozwoli automatycznie wprowadzić Polskę do programu ruchu bezwizowego.

Zgodnie z obowiązującymi zapisami programu Visa Waiver kwalifikują się do niego kraje z odsetkiem odmów wizowych nieprzekraczającym 3 procent. Polski odsetek w ubiegłym roku wyniósł 5,9 procent. Koalicja na rzecz zniesienia wiz informuje więc o tym, jak prawidłowo wypełniać wnioski o wizy turystyczne do Stanów Zjednoczonych. Jak wyjaśnia, negatywne decyzje są najczęściej związane z błędnym wypełnieniem formularza. Zdarza się też, że Polacy ubiegający się o wizy nie spełniają wyznaczonych warunków. Mimo że akcja trwa tylko kilka tygodni, wskaźnik odmów już spadł do około 4 procent.

Rzecznik LOT-u Adrian Kubicki podczas wizyty w Chicago zwrócił się do Polonii, by została ambasadorem akcji. Polacy, którzy mieszkają w Chicago i kibicują akcji edukacyjnej, mówią bowiem, że stracili nadzieję na szybkie załatwienie sprawy przez polityków.

Obecnie ruchem bezwizowym do USA jest objętych 38 państw. Wśród krajów Unii Europejskiej wizy muszą wyrabiać jedynie Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Świat płacze po chińskich turystach

Chińskie biura podróży wstrzymały na polecenie władz wysyłanie klientów za granicę. Cierpią na tym ...

PKP kusi pasażerów samochodami na minuty

Wynajem e-aut na minuty, jaki PKP wkrótce zaczną uruchamiać przy dworcach kolejowych, ma zwiększyć ...

Lufthansa zapłaci za sprzedaż usług dodatkowych?

Grupa Lufthansa zastanawia się, jak wypłacać agentom prowizję za sprzedaż usług dodatkowych. Co prawda ...

Tourasia obiecuje Azję od A do Z

Na polski rynek wchodzi nowe biuro podróży – szwajcarski specjalista od południowo-wschodniej Azji, Tourasia. ...

LOT planuje wakacyjne rejsy z Budapesztu

LOT doda do siatki swoich połączeń z Budapesztu wakacyjne loty do Dubrownika i Warny ...

Banki ratują Smartwings. Linia lotnicza może planować lato

Czeska czarterowa linia lotnicza Smartwings wychodzi z kłopotów. Cztery banki zagwarantowały jej 73 miliony ...