Majorka traci niemieckich turystów

Pixabay

Konsekwencje wzrostu cen hoteli i podwojenie wysokości podatku turystycznego na Majorce są już widoczne. Zdaniem szefa niemieckiego Alltoursu klienci wypoczywający do tej pory na wyspie coraz częściej będą wybierać inne kierunki

Dwa lata sukcesów sprawiły, że hiszpańscy hotelarze w zauważalny sposób podnieśli ceny zakwaterowania, a władze Balearów wprowadziły opłatę noclegową. W tym sezonie zostanie ona podwojona. Od maja do października turyści zapłacą dodatkowe euro za osobę za noc w obiekcie podstawowej kategorii i do 4 euro za noc w hotelu luksusowym.

Dopóki kierunki we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i w Północnej Afryce nie cieszyły się dużym powodzeniem, dopóty podróżujący godzili się na hiszpańskie warunki. Teraz jednak lista najbardziej popularnych miejsc na wypoczynek zaczyna się zmieniać, co szczególnie widoczne jest na Balearach.

– Wyższy podatek noclegowy odstrasza wielu klientów i powoduje, że zaczynają wybierać inne kierunki – mówi Markus Daldrup, prezes niemieckiego touroperatora Alltoursu, cytowany przez portal Touristik Aktuell.

Zdaniem Daldrupa argumenty przytaczane przez polityków, że podwyższając podatki, region chce przyciągać więcej gości poza głównym sezonem, są nieuzasadnione. – To tak nie działa – twierdzi prezes. Co prawda rzeczywiście obecnie więcej osób niż w poprzednich latach wybiera Majorkę za cel zimowego wypoczynku, ale to zupełnie inny produkt niż wakacje na tej wyspie.

Powodem, dla którego popularność regionu spada, są też rosnące ceny zakwaterowania. Jest to widoczne w statystykach rezerwacyjnych. O ile hotele, które tylko w niewielkim stopniu skorygowały koszty noclegów w górę, nadal cieszą się popytem, to już te, które mocno  podniosły ceny, tracą klientów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gołdap – Mazurski Zdrój EDEN-em 2019 roku

Gołdap – Mazurski Zdrój została zwycięzcą konkursu EDEN na najlepsze europejskie miejsca turystyczne przestrzegające ...

W biurach podróży upały mrożą ruch i ceny

5 procent – o tyle mniej klientów poszło w ostatnim tygodniu do biur podróży ...

Niemcy: Ustawa nie ochroni turystów

Niemieckie urzędy ochrony konsumentów nie akceptują projektu ustawy wdrażającej dyrektywę unijną. Ich zdaniem wyjęcie ...

Więzienie za fałszywe recenzje

9 miesięcy więzienia i 8 tysięcy euro grzywny to kara nałożona przez włoski sąd ...

FlixBus wchodzi do Turcji

Operator połączeń autobusowych FlixBus kupił turecką firmę przewozową Kamil Koç i wkrótce rozpocznie działalność ...