Od maja podatek na Balearach dwa razy wyższy

Bloomberg

Od maja do października osoby wypoczywające na Balearach muszą zapłacić dwa razy wyższy podatek turystyczny niż w zeszłym roku, donosi portal Mallorca Zeitung

Rząd Balearów wprowadził podatek turystyczny dwa lata temu. Obecnie, w wysokim sezonie, czyli od maja do października, będzie dwukrotnie wyższy niż w 2017 roku. Agenci turystyczni powinni pamiętać, by poinformować o tym fakcie swoich klientów, praktyka pokazuje, bowiem, że wielu z nich nie wie o tym obowiązku. Problem pojawia się, kiedy hotelarz wystawia im rachunek, a ponieważ na przykład w obiektach o kategorii czterech i pół czy pięciu gwiazdek opłata wynosi 4 euro za noc, za osobę, koszt urlopu może znacząco wzrosnąć. W przypadku hoteli o standardzie trzy i pół oraz cztery gwiazdki trzeba zapłacić 3 euro, jeśli ktoś decyduje się na pobyt w obiektach kategorii od jednej do trzech gwiazdek, musi dopłacić do wakacji 2 euro za każdy dzień. Z podatku zwolnione są dzieci do 16 roku życia, natomiast przy pobycie trwającym dłużej niż 9 dni w tym samym hotelu, opłata jest obniżana o połowę, choć należy pamiętać, że do kwoty tej doliczany jest VAT w wysokości 10 procent. Mallorca Zeitung przeprowadziła przykładową kalkulację – czteroosobowa rodzina z dziećmi poniżej 16 roku życia zapłaci dodatkowo przy tygodniowym urlopie, w zależności od standardu zakwaterowania, od 56 do 84 euro. Między listopadem a kwietniem opłaty są niższe i wynoszą od 0,25 do 1 euro za noc.

Od tego sezonu podatek turystyczny obowiązuje też pasażerów statków wycieczkowych, którzy w wysokim sezonie zapłacą za każdą noc 2 euro. Poza turystycznym szczytem będzie to 0,5 euro. Opłata obowiązuje też przy pobytach trwających mniej niż 12 godzin. Podatek pobierany jest też w przypadku noclegu na kwaterach prywatnych, zamówionych choćby przez Airbnb. Pieniądze pozyskane w ten sposób przeznaczane są na ochronę środowiska, zabytków i krajobrazu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Maria pozbawiła Portoryko prądu na miesiące

Karaibska wyspa Portoryko została zdewastowana przez huragan Maria. Powrót do normalnego życia zajmie wiele ...

Brytyjczycy w tym roku wypoczywają w Tunezji

Co najmniej 200 tysięcy Brytyjczyków spodziewa się w tym roku w Tunezji dyrektor brytyjskiego ...

Biuro podróży testuje pięciogodzinny dzień pracy

Pięć godzin pracy zamiast ośmiu to pomysł niemieckiego touroperatora Runa Reisen. Pierwsze próby pokazały, ...

Jeremy Clarkson zachwala pierwszą klasę Emirates

Przesuwane drzwi, wystrój nawiązujący do mercedesów klasy S, a przede wszystkim prywatność, która sprawia, ...

Warszawa nie ucieknie od inwestycji w lotnisko

Czy ostatecznie powstanie Centralny Port Lotniczy, czy też nie, lotnisko w Warszawie i tak ...

Majówka napędziła we Wrocławiu pasażerów

W kwietniu przez wrocławskie lotnisko przewinęło się o 18,6 procent pasażerów więcej niż przed ...