Efe Türkel ofiarą ataku rasistowskiego

Facebook

Znany menedżer turystyczny, Turek mieszkający w Polsce, został zaatakowany w warszawskim autobusie w drodze na mecz Legii. Napaść miała tło rasistowskie

Efe Türkel mieszka w Polsce od 15 lat. Założył tu rodzinę i związał się zawodowo z polską branżą turystyczną. Wcześniej pracował w turystyce w Turcji, Holandii i Rosji. W Polsce był między innymi wiceszefem niemieckiego biura podróży GTI, a później wicedyrektorem biura Neckermann Podróże. Od września kieruje hotelem Jabłoń Lake Resort w Piszu na Mazurach. W 2014 roku dostał polskie obywatelstwo.

Jak relacjonuje, jechał w sobotę z kolegą Turkiem autobusem z Miedzeszyna na mecz Legii, której jest kibicem. Kiedy kupował bilet w automacie, odezwał się do swojego towarzysza po turecku. Zwróciło to uwagę grupy pięciu kibiców, zaczęli śpiewać piosenki rasitowskie, a jeden z nich uderzył Türkela głową w twarz. – Mówiłem do nich po polsku, że też jestem Polakiem, ale nic nie działało – relacjonuje napadnięty. Napastnicy, „typowi łysole z szalikami Legii”, próbowali zmusić Türkela, żeby wysiadł. To samo poradził mu kierowca autobusu, o pomoc do którego zwrócił się Türkel. Ten jednak obawiał się, że kiedy wysiądzie, wysiądą też napastnicy i wywiąże się bójka.

Według Türkela, kierowca „nacisnął czerwony guzik”, mający zaalarmować policję, ale to nic nie dało. Jednak postraszeni policją napastnicy sami opuścili autobus.

Zaraz po wydarzeniu Türkel zgłosił się na posterunek policji na stacji metra Centrum. Jak mówi, powiedziano mu tam, że policjanci nie mają czasu się zająć jego zgłoszeniem, odesłali go do oddalonej o kilkaset metrów komendy na Wilczej. Tam z kolei skierowano go do komisariatu po drugiej stronie Wisły, do dzielnicy, w której mieszka Türkel. Dzisiaj rano poradzono mu zrobić na własną rękę obdukcję (wcześniej na jego wniosek przebadano go na okoliczność zawartości alkoholu we krwi, żeby nie było wątpliwości, że jest trzeźwy). Kiedy z nim rozmawialiśmy, wychodził ze szpitala. Lekarz stwierdził opuchnięcie wargi i naruszenie zęba. Wypisał poturbowanemu kilkudniowe zwolnienie. O godzinie 15 Türkel miał być pierwszy raz przyjęty w komisariacie, by złożyć w policji zawiadomienie o napaści.

– Odkąd mieszkam w Polsce pierwszy raz spotkało mnie coś takiego. Taka tępa nacjonalistyczna napaść. Wcześniej byłem zaczepiany, ale kiedy odzywałem się po polsku, napastnicy odpuszczali. Tym razem spotkałem się z ewidentną nienawiścią. Myślałem, że jestem już częścią polskiego społeczeństwa, tymczasem 15 i 10 lat temu czułem się w Polsce bezpieczniej niż teraz. Zawsze w rozmowach z obcokrajowcami broniłem Polski przed oskarżeniami o ksenofobię, rasizm, nacjonalizm, teraz sam padłem ofiarą takich zachowań – opowiada.

– Autobus był pełen ludzi, głównie kibiców. Nikt nie zareagował na ten incydent – dodaje.

Wpis Efego Türkela na twitterze i Facebooku.

„Dzisiaj o godz 19:10 zdecydowaliśmy się pojechać autobusem w WAW z Miedzeszyna do centrum, autobus numer 521 (numer autobusu 8210), chcą kupić bilet, grupa kibiców( w sumie 5 os) Legii widząc nas najpierw zaczęli śpiewać piosenki rasistowskie a potem od jednego dostałem w głowę. mówiłem do nich po polsku mówiąc im ze tez jestem Polakiem ale nic nie działało, potem poprosiłem kierowcę o pomoc, kierowca użył czerwonego guzika ale żadnego funkcjonariusza nie było, chcieli żebyśmy odpuścili autobus ale tego nie zrobiliśmy, w końcu uznali ze będzie policja i wyszli na stacji przy ul. Kajki z autobusu. Mam zamiar ich znaleść bo jak odpuszczę będą tak postępować zawsze. Od 15 lat pierwszy raz spotkało mnie coś takiego i nie daruje im tego, jeśli ktoś może mi pomoc znaleść tych ludzi, bardzo proszę o info na priv”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rzym: Nie masz biletu, słono za to zapłacisz

W Rzymie pasażer komunikacji miejskiej przyłapany na jeździe bez biletu zapłaci 200 euro kary. ...

Chorwacja podnosi podatek turystyczny

O 25 procent wzrośnie podatek turystyczny w Chorwacji. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 2019 ...

Lufthansa odwołuje loty

Należące do Grupy Lufthnasy niskokosztowe linie Eurowings odwołały ponad 170 rejsów zaplanowanych na poniedziałek, ...

San José del Cabo szlagierem roku 2017

Na wypoczynek nad ciepłym morzem lub zwiedzanie ciekawego miasta liczą w tym roku użytkownicy ...

Rainbow: Mamy 190 milionów złotych gwarancji

Biuro podróży Rainbow będzie od 17 września legitymować się zabezpieczeniem na rzecz klientów w ...

Easyjet weźmie 25 samolotów po Air Berlinie

Brytyjskie linie lotnicze Easyjet przejmą 25 samolotów A320 niemieckiego przewoźnika Air Berlin, który ze ...