Małopolska coraz więcej zarabia na gościach

Fotorzepa, Piotr Guzik

W zeszłym roku Małopolskę odwiedziło 16,7 miliona turystów. Zostawili 14,3 miliarda złotych. To nowy rekord regionu

Liczba odwiedzających Małopolskę wzrosła w 2018 roku o 5,4 procent w stosunku do 2017 roku. W sumie odwiedziło ją 16,7 miliona ludzi. Większość, bo 13,19 miliona z nich, nocowała w regionie. 3,3 miliona gości przyjechało do Małopolski z zagranicy. Wzrost w tej grupie sięgnął 3,73 procent, licząc rok do roku.

Pula wydatków turystów wyniosła 14,34 mld złotych, to o 6,54 procent więcej niż rok wcześniej. Dynamika wzrostu wydatków gości z Polski była jednak większa i wyniosła 8 procent (8,88 mld złotych).

Wśród zagranicznych odwiedzających dominowali przedstawiciele czterech krajów: Niemiec (18,9 proc.), Francji (11,2 proc.), Wielkiej Brytanii (8,2 proc.), Ukrainy (8,2 proc.) i Włoch (7,2 procent). Liczna reprezentacja odwiedzających przybyła także z USA, Hiszpanii, Czech i z krajów skandynawskich.

Z kraju do Małopolski przyjechało prawie 13,3 miliona gości. 33 procent wśród zwiedzających województwo stanowią Małopolanie, za nimi plasują się mieszkańcy województwa śląskiego (14,3 proc.) i mazowieckiego (11,6 proc.).

Najchętniej przybysze odwiedzają Kraków (26,3 proc.), Zakopane (11,3 proc.), Wieliczkę (8,4 proc.) i Oświęcim (6,8 proc.). Co trzeci (31,1 proc. deklaruje, że przyjechał wypocząć, a co piąty (19 proc.), żeby zobaczyć zabytki.

Ankietowani turyści najwyżej oceniali w województwie atrakcje, atmosferę, gościnność i gastronomię. – Małopolska to nie tylko piękne krajobrazy czy mnóstwo atrakcji, to przede wszystkim miejsce ze wspaniałym dziedzictwem kulturowym i kulinarnym, z którego jesteśmy dumni. Jak widać, walory te doceniła także rekordowa liczba turystów – mówił podczas środowego prezentowania wyników ruchu turystycznego wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Według Urynowicza udział turystyki w PKB regionu wynosi 6 procent, a w samym Krakowie – około 8 procent. To więcej niż średnia dla kraju, która wynosi 5 procent.

Ponad 50 procent osób z zagranicy przylatuje do Polski samolotem, a samochodem ponad 23 procent. Turyści krajowi najczęściej podróżują samochodem – 66,8 procent.

Jak mówił podczas konferencji prezes lotniska w Balicach Radosław Włoszek w 2018 roku jego port miał w rozkładzie lotów 112 połączeń do 27 krajów na czterech kontynentach. Oferowało je 24 przewoźników, tradycyjnych i niskokosztowych. W tym roku lotnisko zakłada obsłużenie 7,9 mln pasażerów, czyli 18 procent więcej niż w 2018 r. W Krakowie zostanie uruchomionych 28 nowych połączeń, m.in. do Bukaresztu i Dubrownika.

Statystyki dotyczące ruchu turystycznego w Małopolsce przygotowano na podstawie ankiety, w której wzięło udział 7 tysięcy turystów. Kwestionariusze sporządzone były w siedmiu językach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mitsis odnowi swoje hotele

100 milionów euro zainwestuje grecka Grupa Mitsis w renowację 17 hoteli, informują greckie media. ...

Ratingi biur podróży 2017: Jak oni to robią

Itaka, Rainbow, TUI i Grecos ciągną branżę. Wezyr się skurczył, ale za to więcej ...

Urodziny tureckiego giganta turystycznego – OTI Holding

– W Polsce działamy agresywnie, bo to duży i stabilny rynek. Szkoda tylko jeszcze, ...

Ryanair: Pilotów nam nie zabraknie

Tani irlandzki przewoźnik ogłosił, że rozwiązał problem braku pilotów. Ciągle jednak jeszcze negocjuje warunki ...

Travelplanet.pl: Egzotyka popularna, bo tania

O 30 procent więcej klientów niż rok temu zarezerwowało egzotyczne wyjazdy na najbliższy sezon ...

Rosyjskie koleje – dziesięć czasów odjazdu

W Rosji obowiązują od dziś przepisy o umieszczaniu na biletach godzin odjazdów i przyjazdów ...