Kreta i Wyspy Jońskie ze spadkami

incrediblecrete.gr

W zeszłym sezonie Wyspy Egejskie Południowe odnotowały ponad 21-procentowy wzrost przychodów. To najlepszy wynik w Grecji. Kilkuprocentowe spadki dotknęły Kretę i Wyspy Jońskie

W pierwszych dziewięciu miesiącach zeszłego roku przychody z tytułu wydatków turystów wyniosły 13,77 miliarda euro, podaje portal Tornos. 88,2 procent tej sumy przypadło w udziale pięciu regionom – Wyspom Egejskim Południowym (3,99 miliarda euro), Krecie (2,8 miliarda euro), Macedonii Środkowej (2,01 miliarda euro), Attyce (1,73 miliarda euro) i Wyspom Jońskim (1,6 miliarda euro).

Porównanie z danymi za 2017 rok pokazuje, że największy wzrost przychodów osiągnęły Wyspy Egejskie Południowe – 21,5 procent. W drugim najważniejszym pod względem wielkości wpływów regionie, czyli na Krecie, przychody były o 4 procent mniejsze. Jeszcze słabiej wypadły Wyspy Jońskie, gdzie spadek wyniósł 6,4 procent. Lepiej niż rok wcześniej było natomiast w Macedonii Środkowej – o 20,3 procent i w Attyce – o 3,6 procent.

Od stycznia do września 2018 roku w 13 regionach kraju liczba wizyt turystycznych wyniosła 29,9 miliona – to więcej niż w ogólnych statystykach przyjazdowych, ponieważ niektórzy goście odwiedzili w czasie swojego pobytu więcej niż jedno miejsce. 87,5 procent wizyt przypadło na sześć regionów – Macedonię Środkową (6,82 miliona), Wyspy Egejskie Południowe (5,81 miliona), Kretę (4,54 miliona), Attykę (4,44 miliona), Wyspy Jońskie (2,95 miliona) oraz Macedonię Wschodnią i Trację (1,6 miliona).

W ciągu dziewięciu miesięcy turyści wykupili nieco ponad 200 milionów noclegów. Analiza wydatków pokazuje, że najwięcej, bo 12,27 miliarda euro, przeznaczyli na wycieczki (wzrost o 7,8 procent), a 36 milionów euro na turystykę medyczną (spadek o 12,3 procent). 5,6 procent wszystkich wydatków poszło na odwiedziny rodziny i znajomych (wzrost o 34,9 procent), 4,6 procent na wyjazdy służbowe (wzrost o 1 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finnair: Więcej lotów z Helsinek do Krakowa

Finnair doda latem 2018 roku dwa cotygodniowe rejsy pomiędzy Helsinkami a Krakowem. Dzięki temu ...

W TUI liczą się wyniki, a nie długość czasu pracy

Wolę więcej czasu czy pieniędzy? Na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć pracownicy Grupy TUI. ...

Ukraińcom się poprawia, więc latają więcej

W styczniu ukraińskie linie lotnicze przewiozły 676,5 tysiąca pasażerów. To o ponad połowę więcej, ...

Związkowcy z PPL chcą podwyżki, firma ujawnia ile zarabiają

Średnie wynagrodzenie w PPL z dodatkami o charakterze stałym wynosi 9,2 tysiąca złotych – ...

Ireneusz Raś ponownie na czele komisji sportu i turystyki

W Sejmie ukonstytuowała się dziś komisja kultury fizycznej, sportu i turystyki. Jej przewodniczącym został ...

Władze Brukseli: W tym tygodniu lepiej wyjechać

Władze Brukseli apelują do mieszkańców, by wyjechali w tym tygodniu z miasta. Od środy ...