Trwający właśnie w Krakowie 3. Międzynarodowy Kongres Etyki w Turystyce to jedno z najważniejszych wydarzeń światowej turystyce. Rok 2017 ogłoszony jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowym Rokiem zrównoważonej turystyki na rzecz rozwoju. Tej tematyce poświęcony jest też kongres. Podczas dwudniowych obrad eksperci mówią o zarządzania branżą, która pozwala na etyczny, odpowiedzialny i zrównoważony rozwój. Dyskutują o udostępnianiu turystyki niepełnosprawnym, osobom starszym, chorym, ale również uboższym, rodzinom wielodzietnym. Analizują kwestie ochrony środowiska naturalnego i wyzysku – chociażby wykorzystywania dzieci w turystyce, co dotyczy całego świata i jest problemem coraz bardziej palącym.
Nie może być turystyki bez etyki
– Działalność turystyczna rozwijana we właściwy sposób pomaga chronić środowisko i zasoby naturalne, szanować dziedzictwo kulturalne, dba o spuściznę dla przyszłych pokoleń, ułatwia podróżowanie, uwzględnia potrzeby oraz prawa pracowników i przedsiębiorców branży – mówił podczas otwarcia spotkania minister sportu i turystyki Witold Bańka. – Przestrzeganie zasad etycznych przekłada się na cały rynek turystyczny, będący istotną gałęzią gospodarki. Dlatego kongres to jedno z najważniejszych wydarzeń w całej branży turystycznej.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski postawił Kraków w rzędzie miast działających zgodnie z zasadami będącymi przedmiotem rozważań kongresu. – Kraków jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej utrzymanych miast historycznych w Europie. Stworzyliśmy Park Kulturowy obejmujący całą starówkę – żadne inne miasto nie ma go na tak dużym obszarze. Miasto przyciągająca turystów z całego świata – w 2015 r. odwiedziło nas ponad 12 milionów ludzi, dzięki czemu prawie 12 procent mieszkańców miało pracę. Cały czas szukamy rozwiązań umożliwiających zrównoważony rozwój turystyki, a kongres może nam podsunąć nowe.
W imprezie uczestniczą eksperci światowej turystyki z Pascalem Lamym, byłym sekretarzem generalnym Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) a teraz przewodniczącym Światowego Komitetu ds. Etyki w Turystyce i obecnym sekretarzem generalnym UNWTO Talebem Rifaiem na czele. Reprezentanci resortów turystyki krajów UE, państw i regionów jak VisitScotland, organizacji jak UNESCO, Europa bez Barier, specjaliści od zrównoważonego rozwoju z uczelni (np. Uniwersytetu w Surrey), hotelarze ( Orbis, Scandic Hotels).
Organizatorami wydarzenia są Komisja Europejska, Światowa Organizacja Turystyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu Miasta Krakowa. Odbywa się ono w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE, oddanym do użytku w 2014 roku.