Powołanie Społecznej Rady Turystyki minister sportu i turystyki Witold Bańka zapowiadał w styczniu jako jedno z zadań swojego resortu na ten rok. W grudniu 2015 roku powstała Społeczna Rada Sportu.
Instytucja społecznych rad jest znana od dawna, ich działanie regulują zarządzenia ministra, zainteresowanego, by gromadzić wokół siebie znaczące postaci z jakiejś dziedziny życia czy gospodarki w roli ekspertów. Formalnie jest to „kolegialny organ pomocniczy o charakterze opiniodawczo-doradczym”.
Zgodnie z zarządzeniem Witolda Bańki z 14 czerwca, jego Społeczna Rada Turystyki ma mieć od 20 do 30 członków i ma się spotykać co najmniej raz na pół roku. Do jej zadań należy opiniowanie i formułowanie stanowisk „w sprawach dotyczących propozycji systemowych rozwiązań w turystyce”. Rada na pierwszym posiedzeniu wybierze w tajnym głosowaniu swojego przewodniczącego i dwóch wiceprzewodniczących.
Do rady minister powołuje się osoby „posiadających nieposzlakowaną opinię oraz wiedzę ekspercką niezbędną do wykonywania funkcji członka Rady”. Członkowie rady pracują społecznie, bez wynagrodzenia, ale dostają zwrot kosztów dojazdu.
Ministerstwo nie ujawniało do dzisiaj listy zaproszonych do udziału w radzie ekspertów. – Do czasu wręczenia im nominacji przez ministra i przyjęcia przez nich tych nominacji, nie możemy podać ostatecznego składu rady, dlatego się wstrzymujemy – wyjaśnia rzeczniczka prasowa MSiT Anna Ulman.