„Podróżowanie to przygoda”. Czego boją się Polacy na wakacjach?

Polscy turyści najbardziej obawiają się, że wakacje zepsuje im zła pogoda lub kataklizm, taki jak pożar czy powódź. Boją się też utraty bagażu i oszustw - wynika z badania Revolut Travel Report.

Publikacja: 20.05.2024 10:57

„Podróżowanie to przygoda”. Czego boją się Polacy na wakacjach?

Foto: AFP, Manan Vatsyayana

Revolut, aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 40 milionów klientów na świecie, przeprowadził wśród 15 tysięcy osób w 15 krajach (w tym w Polsce) ankietę na temat obaw w podróży.

Zapytani o ryzyka związane z podróżowaniem, które budzą największą obawę (możliwy był wielokrotny wybór, do trzech odpowiedzi) polscy respondenci najczęściej wskazywali złą pogodę i niebezpieczne zdarzenia przyrodnicze, takie jak deszcz nawalny lub pożar - mogą one doszczętnie popsuć urlop zdaniem 41 procent Polaków. W kwietniu doświadczyły ich osoby, które podróżowały do Dubaju (powódź), a w 2023 r. turyści odwiedzający Grecję (pożary).

Złej pogody na urlopie najbardziej boją się Rumuni (43 procent) i Chorwaci (48 procent), a najmniej Szwajcarzy (27 procent) i Hiszpanie (29 procent). Pogodą mniej przejmują się też młodsi Europejczycy w wieku 18-34 lata (34 procent).

Foto: Revolut

Polki martwią się o bagaż

Drugą, równie powszechną obawą Polaków (40 procent) jest zgubienie, uszkodzenie lub kradzież bagażu, na przykład na lotnisku. Z kolei odwołany lub opóźniony lot nie budzi takich obaw, martwi się nim co dziesiąta zapytana w Polsce osoba (22 procent).

Utraty bagażu boją się bardziej Polki (43 procent - jest to ogółem największa obawa polskich kobiet, większa niż nawałnice i pożary) niż Polacy (36 procent), których główną obawą pozostaje zła pogoda (43 procent). Utraty bagażu boją się też częściej młodzi Polacy w wieku 18-24 lata (57 procent) niż polscy seniorzy w wieku 65+ (25 procent). Ci ostatni najbardziej boją się złej pogody (45 procent).

Incydenty bagażowe budzą największy niepokój obywateli krajów południowych - Hiszpanów, Portugalczyków i Greków (odpowiednio 51 procent, 48 procent, 46 procent), mniej boją się go Litwini, Węgrzy i Niemcy (23 procent, 26 procent, 26 procent).

Opóźnień lotów najbardziej w Europie boją się Włosi (33 procent) i Hiszpanie (32 procent), najmniej Chorwaci i Węgrzy (po 14 procent).

Czytaj więcej

„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści

Uwaga na oszustów oferujących noclegi

Polacy boją się też oszustw (trzecie miejsce na podium), na przykład sytuacji, gdy opłacony apartament na miejscu wygląda gorzej niż w ofercie lub w ogóle nie istnieje. Tego rodzaju obawy wyraża 38 procent badanych Polaków, choć częściej kobiety (41 procent) niż mężczyźni (35 procent) i częściej młodzi w wieku 18-24 lat (57 procent) niż seniorzy 55+ (28 procent).

Polacy martwią się też, że w razie wypadku lub choroby ubezpieczyciel odmówi im pomocy (31 procent).

Znacznie mniej pytanych Polaków boi się utraty danych swojej karty i że złodziej opróżni ich konto (21 procent).

9 procent badanych Polaków nie obawia się niczego, bo w podróżowaniu liczą się przygody. Tak odważni są głównie mężczyźni (11 procent) i seniorzy w wieku 65+ (16 procent).

W Europie wakacyjnych oszustw najmniej boją się Litwini (20 procent) i Czesi (22 procent), a najbardziej Polacy (38 procent) i Portugalczycy (40 procent).

O pomoc ubezpieczyciela w razie wypadku i choroby martwią się bardziej Portugalczycy i Hiszpanie (po 38 procent) niż Bułgarzy (20 procent) i Litwini (22 procent).

Kradzieży danych karty obawiają się zwłaszcza Niemcy (31 procent), Austriacy i Szwajcarzy (po 30 procent).

Foto: Revolut

W podróży warto mieć kontakt z bliskimi

W razie nieprzewidzianych zdarzeń w podróży warto być w kontakcie z rodziną w kraju, rezydentem biura podróży, konsulatem, mieć stały dostęp do internetu i dobry transfer danych. Niestety, zdarza się, że są z tym kłopoty.

Na pytanie o problemy z telefonem i internetem w podróży zagranicznej wielu Polaków odpowiedziało, że takie napotkało. Przyznali, że podczas wakacji (18 procent) lub podróży służbowej (6 procent) za granicą ich transfer danych był powolny lub ograniczony oraz że w trakcie wakacji (13 procent) lub podróży służbowej (4 procent) za granicą zanikał im sygnał GPS.

Co dziesiąty badany w Polsce przyznał, że korzystanie z telefonu i internetu za granicą kosztowało go krocie, a 2 procent, że jego urządzenie uległo zniszczeniu lub zostało skradzione w trakcie zagranicznej podróży.

Jak sobie radzić z dostępem do sieci?

Co trzeci badany Polak (37 procent) nie doświadczył nigdy problemów z telefonem lub internetem w podróży zagranicznej.

Część respondentów ma sprawdzony sposób, by zapewnić sobie dobry transfer danych za granicą: 9 procent kupuje roaming od zaufanej firmy telekomunikacyjnej, 8 procent podróżuje głównie po Unii Europejskiej, gdzie roaming jest tani, 4 procent używa mobilnego routera wifi, a 3 procent kupuje cyfrową kartę eSIM i używa jej za granicą - taka karta może być używana równolegle z fizyczną kartą SIM, dzięki czemu można przełączać się pomiędzy operatorami i kontrolować koszty.

Foto: Revolut

Czytaj więcej

Internet w telefonie na wakacjach za granicą już nie taki drogi - dzięki karcie eSIM

Wyniki (Polska)

1. Jakich ryzyk związanych z podróżowaniem się obawiasz?

41 procent - zła pogoda, zdarzenia przyrodnicze (deszcz nawalny, pożary)

40 procent - zgubiony, uszkodzony lub skradziony bagaż (np. na lotnisku)

38 procent - oszustwa (np. okazuje się, że opłacony apartament nie istnieje)

31 procent - w razie wypadku/choroby ubezpieczyciel odmawia pomocy

22 procent - lot jest odwołany lub opóźniony (długi pobyt na lotnisku)

21 procent - wyciek danych karty (np. złodziej opróżnia konto)

6 procent - konflikty w grupie współtowarzyszy podróży (stres, napięcie)

9 procent - niczego się nie obawiam, podróżowanie to przygody

4 procent - nie wiem

2. Czy miałeś problemy z telefonem/internetem w podróży zagranicznej?

18 procent - tak, w trakcie wakacji za granicą mój transfer danych był powolny/ograniczony

13 procent - tak, w trakcie wakacji za granicą gubił mi się sygnał GPS

10 procent - tak, korzystanie z telefonu/internetu za granicą kosztowało mnie krocie

6 procent - tak, w trakcie zagranicznej podróży służbowej transfer danych był powolny/ograniczony

4 procent - tak, w trakcie zagranicznej podróży służbowej gubił mi się sygnał GPS

2 procent - tak, moje urządzenie uległo zniszczeniu/kradzieży w trakcie wyjazdu za granicę

9 procent - nie było problemów, kupuję roaming od firmy telekomunikacyjnej

8 procent - nie było problemów, podróżuję po UE, tam roaming jest tani

4 procent - nie było problemów, używam mobilnego routera wifi

3 procent - nie było problemów, kupuję kartę eSIM i używam jej za granicą

37 procent - nie, nigdy nie spotkały mnie takie problemy

5 procent - nie wiem

Badanie Revolut Travel Report zlecone firmie badawczej Dynata objęło 15 tysięcy osób w 15 krajach (Austria, Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Grecja, Chorwacja, Hiszpania, Portugalia, Polska, Litwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria), w tym 1000 respondentów w Polsce (15 marca 2024 r).

Revolut, aplikacja finansowa, z której korzysta ponad 40 milionów klientów na świecie, przeprowadził wśród 15 tysięcy osób w 15 krajach (w tym w Polsce) ankietę na temat obaw w podróży.

Zapytani o ryzyka związane z podróżowaniem, które budzą największą obawę (możliwy był wielokrotny wybór, do trzech odpowiedzi) polscy respondenci najczęściej wskazywali złą pogodę i niebezpieczne zdarzenia przyrodnicze, takie jak deszcz nawalny lub pożar - mogą one doszczętnie popsuć urlop zdaniem 41 procent Polaków. W kwietniu doświadczyły ich osoby, które podróżowały do Dubaju (powódź), a w 2023 r. turyści odwiedzający Grecję (pożary).

Pozostało 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Kryzys na Kubie. Miasta toną w ciemnościach, brakuje wody
Zanim Wyjedziesz
Austria podnosi opłaty za autostrady. Droższy urlop narciarzy i nie tylko
Zanim Wyjedziesz
W klapkach na szczyt wulkanu? Hiszpanie będą surowo karać za takie pomysły
Materiał Promocyjny
Świąteczne prezenty, które doceniają pracowników – i które pracownicy docenią
Zanim Wyjedziesz
Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF Warsaw 2024: święto branży turystycznej w sercu Warszawy – innowacje, inspiracje i niezapomniane podróże