Airbnb zapłaci włoskiemu rządowi setki milionów euro. Wyręczy swoich "gospodarzy"

Platforma z kwaterami dla turystów, Airbnb, podała w środę, że zapłaci włoskiemu urzędowi skarbowemu 576 milionów euro zaległego podatku dochodowego za lata 2017–2021 - podała agencja Reutera.

Publikacja: 15.12.2023 00:30

Ugoda platformy z noclegami wakacyjnymi nie obejmuje lat 2022-2023

Ugoda platformy z noclegami wakacyjnymi nie obejmuje lat 2022-2023

Foto: Filip Frydrykiewicz

Ugoda zawarta w wyniku procesu dotyczy zobowiązań podatkowych włoskich właścicieli wynajmowanych za pośrednictwem platformy mieszkań, czyli „gospodarzy”. Airbnb przejmuje ich zobowiązania, ale w zamian zatrzyma im część wypłat.

Zarazem firma oświadczyła, że nie będzie starać się odzyskiwać tych pieniędzy od swoich gospodarzy.

Czytaj więcej

Branża turystyczna ma zadania dla nowego rządu. "Przydałby się bon turystyczny"

Airbnb zaciska zęby i płaci

W zeszłym miesiącu sędzia we Włoszech nakazał konfiskatę 779,5 mln euro irlandzkiej centrali Airbnb za uchylanie się od płacenia podatków.

Airbnb był oskarżony o to, że nie zapłacił 21 procent dochodów z wynajmu podatku za swoich gospodarzy, zgodnie z wymogami ustawy z 2017 r. - podała mediolańska prokuratura.

Teraz Airbnb zgodził się zapłacić 576 milionów euro z 779,5 miliona euro zaległych podatków. Pozostałe 200 milionów niektórzy gospodarze zapłacili sami włoskiemu fiskusowi - podaje Reuter, powołując się na trzy dobrze poinformowane źródła.

Czytaj więcej

Środowiska konsumentów: Booking.com nie przestrzega unijnego prawa

Airbnb bezskutecznie kwestionowało ustawę z 2017 r., na którą powoływali się prokuratorzy, w batalii prawnej, która zakończyła się w grudniu ubiegłego roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie na korzyść włoskiego rządu.

Szykuje się podwyżka podatku od wynajmowania turystom mieszkań

Jak przypomina agencja, administracja premier Giorgii Meloni obiecała ukrócić uchylanie się od płacenia podatków związanych z wynajmem krótkoterminowym i chce podnieść podatki, jakie powinni płacić właściciele nieruchomości wynajmujący je na krótko turystom, z 21 do 26 procent.

Airbnb stwierdziło, że jego celem jest przestrzeganie nowych włoskich przepisów, które wyjaśniają, w jaki sposób platformy wynajmu powinny pobierać podatek dochodowy od gospodarzy niezajmujących się wynajmem zawodowo.

Czytaj więcej

Paryskie hotele i kawiarnie pod lupą urzędników. Chodzi o porządek przed olimpiadą

- Przygotowujemy się do dostosowania się, wprowadzając narzędzia umożliwiające automatyczne potrącanie podatków przez Airbnb i płacenie ich bezpośrednio włoskiemu urzędowi skarbowemu w imieniu właścicieli nieruchomości – stwierdzono w oświadczeniu.

Airbnb oświadczyło, że przygotowuje się również do dostosowania się do DAC 7, ogólnounijnych ram sprawozdawczości podatkowej dla platform cyfrowych, jakie obowiązują od 2022 roku.

Ugoda Airbnb zawarta z państwem włoskim nie obejmuje lat 2022 i 2023. Tymczasem kwoty, które będą musiały zostać zapłacone za te dwa lata, mogą być „istotne” – przyznała platforma.


Apartamenty
Rada Europejska przyjęła przepisy regulujące najem mieszkań dla turystów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Apartamenty
Wszystkie mieszkania dla turystów będą rejestrowane - ustalił Parlament Europejski
Apartamenty
Na Wyspach Kanaryjskich łatwiej już o łóżko w kwaterze niż w hotelu
Apartamenty
Turcja reguluje wynajmowanie mieszkań turystom. Skorzystają biura podróży
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Apartamenty
Booking i Expedia łączą siły, by walczyć o prawa najmu krótkoterminowego