Jak czytamy w komunikacie Rady, chodzi o gromadzenie i udostępnianie danych, co pozwoli wdrożyć politykę lokalną i w ten sposób stawić czoło wyzwaniom związanym z najmem krótkoterminowym, w tym zapewnić równowagę między promowaniem nowych form biznesu a ochroną lokalnych społeczności. Rozporządzenie wspiera też uczciwą konkurencję i jest gwarancją jakości dla konsumentów. Jak podaje Rada, dzięki rozporządzeniu ekosystem turystyczny stanie się bardziej zrównoważony, nowe przepisy mają też wspierać jego transformację cyfrową.
Czytaj więcej
Rozbieżne przepisy poszczególnych krajów lub ich brak, dotyczące najmu krótkoterminowego, sprawiają, że unijny rynek wewnętrzny jest niejednorodny. Parlament Europejski przyjął właśnie zharmonizowane wymogi dla tego sektora noclegów.
- Nowe przepisy wprowadzają ujednolicone wymogi rejestrowania się gospodarzy i rejestrowania nieruchomości na wynajem krótkoterminowy, w tym nadanie unikatowego numeru rejestracyjnego, który będzie wyświetlany na stronach internetowych tych nieruchomości i na platformach internetowych [pośredniczących w wynajmowaniu lokali] – tłumaczy walońska minister turystyki Valérie De Bue.
Każde mieszkanie wakacyjne musi mieć numer
Gospodarze będą musieli podać podstawowe informacje, by uzyskać wspomniany numer, z kolei platformy zostały zobowiązane do regularnego przekazywania danych do cyfrowego punktu dostępu w państwach członkowskich na temat działalności ich partnerów. To pomoże właściwym organom w tworzeniu statystyk i regulowaniu rynku.
Po podpisaniu przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i przewodniczącego Rady rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie 20 dni później. Stosowane będzie 24 miesiące po jego wejściu w życie.