Biura podróży: Jest optymizm w turystach

PZOT

O 46,5 procent więcej klientów niż rok temu zawitało w ostatnim, piątym, tygodniu tego roku w biurach podróży. To duży wzrost, ale warto pamiętać, że rok temu w tym samym tygodniu liczba turystów była o 23,3 procent mniejsza niż rok wcześniej

Jak podaje Polski Związek Organizatorów Turystyki w raporcie z piątego tygodnia tego roku (30 stycznia – 5 lutego)* ze sprzedaży wycieczek w biurach podróży, wzrost liczby kupujących wyniósł 46,5 procent, a liczby zrobionych przez nich rezerwacji nawet 52,8 procent. Rok temu te same wskaźniki wyniosły minus 23,3 i minus 21,7 procent. Mimo niskiej zeszłorocznej bazy, do której odnoszą się wyniki tegoroczne, takie cyfry zapewne cieszą touroperatorów.

Tym bardziej, że duża część zwyżki wynikała ze sprzedaży podstawowego produktu, jakim są wyjazdy lotnicze – 41,7 procent (minus 27,1 proc. w 2016 r.). O 87,8 procent poszła w górę sprzedaż ofert z dojazdem własnym (2,3 proc.), a o 44,7 procent autokarowych (2,7 proc.).

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Do tej pory – pokazuje raport PZOT – od początku sprzedaży we wszystkich miesiącach (można powiedzieć, że z końcem stycznia minął pierwszy kwartał roku turystycznego) wyjazdy z biurami podróży przewyższały wyniki sprzed roku.

Wyjazd z biurami podróży – porównanie roku 2017 do 2016

Ostatni tydzień nie różnił się pod względem najchętniej wybieranych przez klientów biur podróży krajów i kierunków. Jeśli chodzi o te drugie kolejność przedstawiała się następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy, Turcja, Chorwacja, Portugalia, Albania, Kuba.

Widać dalsze umacnianie się Egiptu, którego dwa kurorty nad Morzem Czerwonym wskoczyły do pierwszej dziesiątki – na miejsce ósme Hurghada, a na dziesiąte Marsa Alam. Oba trzymały też stosunkowo wysokie ceny. Średnia suma za jaką klienci kupowali wyjazdy w Hurghadzie wyniosła 2329 złotych i była o 2,7 procent wyższa niż tydzień wcześniej, a w Marsa Alam było to 2372 złote, czyli o 1,2 procent więcej. W sumie od zeszłego sezonu zainteresowanie wypoczynkiem w Egipcie wzrosło o 30 procent.

Grecja jak zwykle umieściła w pierwszej dziesiątce najgorętszych kierunków najwięcej swoich „marek”: Heraklion ze średnią ceną 2799 złotych (-0,6 proc. tydzień do tygodnia), Rodos z ceną 2622 złote (+0,8 proc.), Zakintos za 2759 złotych (-2 proc.) i Korfu za 2719 złotych (-3 proc.). W ścisłej czołówce zmieściły się jeszcze Fuerteventura za 2990 złotych (+3,5 proc.), Antalya za 2365 złotych (-1,3 proc.) i Teneryfa za 2871 złotych (-2,1 proc.).

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Po trzech miesiącach sprzedawania przez organizatorów podróży na rok 2017, notują oni już wzrost o 21,3 procent w stosunku do tego samego momentu w poprzednim sezonie. W tym wyjazdów lotniczych sprzedali o 19,9 procent więcej, autokarowych o 15 procent więcej, a z dojazdem własnym o 18,9 procent – podaje PZOT.

*Raport obejmuje 5. tydzień roku, czyli okres od 30 stycznia do 5 lutego 2017 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane MerlinX pokazują prawdopodobnie wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierają jednak sprzedaży lub tylko mniejszą jej część, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow czy Neckermann.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Boeing: Maxy wrócą najwcześniej za pół roku

Boeing ogłosił, że nie spodziewa się uzyskania zgody na powrót swoich samolotów B737 MAX ...

Bydgoski Orzeł dołącza do sieci Focus

Z początkiem kwietnia polska sieć Focus Hotels, należąca do grupy kapitałowej Immobile, przejęła zarządzanie ...

WTTC: Zamykanie granic i zakazy nie powstrzymają wirusa

Zamykanie granic, zakazywanie podróżowania i bardziej restrykcyjne działania rządów nie powstrzymają rozprzestrzenienia koronawirusa – ...

Ryanair: Rząd musi podać harmonogram Brexitu

Linie lotnicze ponaglają władze brytyjskie do pokazania planów dla lotnictwa po głosowaniu o wyjściu ...

Mniej turystów w Dominikanie

W zeszłym roku do Dominikany przyjechało 6,4 miliona zagranicznych turystów, o 1,9 procent mniej ...

Xavier paraliżuje kolej na północy Niemiec

W związku z nadciągającym sztormem Xavier niemieckie koleje zawiesiły w dziś po południu połączenia ...