Awans spółki Rainbow Tours na giełdzie. Wysokie obroty i dobre wyniki

15 marca spółka Rainbow Tours, do której należy biuro podróży Rainbow, znajdzie się w grupie firm indeksu mWIG40. Awans jest możliwy dzięki dużym obrotom przedsiębiorstwa.

Publikacja: 04.03.2024 13:57

Awans spółki Rainbow Tours na giełdzie. Wysokie obroty i dobre wyniki

Foto: Fotorzepa/Cezary Piwowarski

„W wyniku tradycyjnej rewizji rocznej portfeli indeksów giełdowych Rainbow przechodzi z dotychczasowych indeksów zarezerwowanych dla mniejszych spółek giełdowych, czyli sWIG80 i sWIG80TR do grona 40 spółek stanowiących zaplecze giełdowej ekstraklasy, uczestników indeksów mWIG40 oraz mWIG40TR” - czytamy w komunikacie touroperatora.

Czytaj więcej

Rainbow: Mamy na następną zimę trzy egzotyczne nowości i morskie rejsy

Jak wyjaśnia dalej biuro podróży, to historyczny awans. Rainbow znajdzie się w jednej grupie z takimi spółkami, jak ING Bank Śląski, Asseco Polska, Grupa Azoty i CCC. Awans do grona największych przedsiębiorstw w Polsce jest wynikiem rozwoju spółki, jej rekordowych obrotów i bardzo dobrych wyników finansowych.

Rainbow – firma z perspektywami

W 2023 roku na wakacje z Rainbow pojechało 700 tysięcy klientów, a obroty spółki przekroczyły 3 miliardy złotych. Wzrost sięgnął więc 39 procent. To lokuje tę firmę na trzecim miejscu pod względem wielkości na rynku turystycznym w Polsce.

Bardzo dobre wyniki touroperatora i perspektywy dalszego rozwoju zachęcają inwestorów do kupowania jej akcji - osiągają one rekordowe poziomy. Dzisiaj kosztują 68,6 złotego.

Zdaniem prezes spółki, Macieja Szczechury, turystyka zorganizowana ma przed sobą znakomite perspektywy. - Dostrzeżono, że rynek ma szansę jeszcze sporo urosnąć i to znajduje odzwierciedlenie w tzw. sentymencie giełdowym - mówił w rozmowie z serwisem Turystyka.rp.pl kilka tygodni temu.

Potwierdza to początek roku — według najnowszego raportu Rainbow w styczniu osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 263,9 miliona złotych, co w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku, oznaczało wzrost o 32,9 procent.

Czytaj więcej

Rainbow: Promocja, jakiej jeszcze nie było. Za beztroskę płacisz tylko złotówkę

Metodologia indeksów mWIG40 i mWIG40TR

Indeks mWIG40 jest publikowany od 21 września 1998 roku. Jego czestnikami (i mWIG40TR) jest 40 kolejnych, po WIG20, spółek z najwyższą pozycją w rankingu wyznaczanym w oparciu o dane sesyjne (ranking obliczany jest na podstawie obrotów za ostatnie 12 miesięcy i wartości akcji w wolnym obrocie wyznaczoną w oparciu o losowo wybrany kurs zamknięcia z ostatnich pięciu dni sesyjnych licząc wstecz od dnia rankingu). Indeks mWIG40 jest instrumentem bazowym dla wielu instrumentów finansowych np. kontraktów terminowych, ETF-ów, produktów strukturyzowanych, a także jest szeroko wykorzystywany jako punkt odniesienia do oceny inwestycji – wyjaśnia spółka w komunikacie.

Indeks mWIG40TR jest indeksem dochodowym, co oznacza że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę zarówno ceny zawartych transakcji, jak i dochody z dywidend.

Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny