UOKiK ściga biura podróży

Filip Frydrykiewicz

Utrudnianie składania reklamacji, przesuwanie terminów wylotów, niejasne zasady zakupu biletu lotniczego – to przewinienia touroperatorów i agentów, które nie podobają się Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Już ósmy raz UOKiK, wspólnie z ponad 40 instytucjami (w tym między innymi ministerstwami sportu i turystyki, spraw zagranicznych, edukacji, finansów, Europejskim Centrum Konsumenckim czy Rzecznikiem Praw Dziecka), wydał komunikat dla turystów, w którym przypomina, o czym powinni pamiętać w czasie urlopu – „Planujesz wakacyjny wypoczynek? Poznaj swoje prawa”.

Jak pisze, do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpływają skargi na usługi turystyczne. Przede wszystkim dotyczą spraw indywidualnych, takich jak zły standard hotelu, czy nieodpowiednia organizacja wyjazdu. W ich rozwiązaniu pomagają rzecznicy konsumentów. Ale zdarzają się też zgłoszenia spraw, które kwalifikują się do wszczęcia postępowań, na przykład chodzi o zmiany godzin wylotu bądź przylotu, co skraca wycieczkę „nawet o dwa dni”.

O której wyleci samolot

Z komunikatu dowiadujemy się, że UOKiK prowadzi obecnie 11 postępowań, dotyczących usług turystycznych. Wątpliwości budzi np. sposób, w jaki biura podróży informują o zmianie godziny wylotu, bądź przylotu i jak rozpatrują reklamacje w tym zakresie, chodzi o Neckerman Polska, Itakę, Rainbow i Tui Poland. Ponadto urząd wyjaśnia zasady potrącania ceny, gdy klient rezygnuje z wyjazdu. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, potrącenie powinno odpowiadać rzeczywiście ponoszonym kosztom (w tym wypadku chodzi o Rainbow i Itakę).

UOKiK sprawdza także, czy Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowo-Usługowe Aga w Kroczycach nie posługuje się bezprawnie nazwą „hotel” w odniesieniu do obiektu noclegowego. Takiej nazwy mogą używać tylko obiekty, które mają w tej sprawie decyzję marszałka województwa.

Reklamacja – trudno ją złożyć

Do urzędu docierają sygnały – czytamy w komunikacie – które świadczą, że niektóre biura podróży mogą utrudniać konsumentom złożenie reklamacji. Dzieje się to w ten sposób, że biura wprowadzają warunki formalne, na przykład wymóg złożenia reklamacji na piśmie i wysłania jej pod konkretny adres. Gdy klient tego nie zrobi, reklamacja jest odrzucana. „Przyglądamy się takim praktykom i nie wykluczamy podjęcia działań. W opinii UOKiK, nie ma żadnego powodu, by organizatorzy wyjazdów ograniczali prawo do składania reklamacji” – pisze urząd.

„Urząd analizuje również praktyki pośrednika sprzedającego bilety. Wątpliwości budzą m.in. działania esky.pl. Ze zgłoszeń konsumentów wynika, że portal esky.pl może stosować niejasne zasady dotyczące kosztu bagażu w trakcie rezerwacji biletu. Dodatkowo zastrzeżenia wzbudza to, że do ceny biletu automatycznie doliczane jest ubezpieczenie, a klient, który nie jest tym zainteresowany, musi samodzielnie odznaczyć tę możliwość”.

UOKiK radzi konsumentom: Poznaj swoje prawa

1. Sprawdź biuro podróży

Wejdź na: www.turystyka.gov.pl i sprawdź biuro podróży, z którym chcesz wyjechać na wakacje.

2. Sprecyzuj ogólne pojęcia

Wyjaśnij zwroty, takie jak: blisko plaży, zaciszna okolica, spokojny hotel. Dla ciebie i biura podróży mogą to być zupełnie inne określenia.

3. Przeczytaj umowę

Patrz nie tylko na cenę, ale na: godziny wylotu i przylotu, standard i położenie hotelu, wycieczki fakultatywne, ubezpieczenie. Gdy się zmienią, możesz zrezygnować z wyjazdu i odzyskać wpłacone pieniądze.

4. Niższy standard hotelu? Reklamuj!

Masz prawo do reklamacji wtedy, gdy biuro podróży nie wywiązuje się z ustaleń. Nieprawidłowości zgłoś na miejscu rezydentowi lub w ciągu 30 dni od powrotu organizatorowi wyjazdu w dowolnej formie – np. telefonicznie, mailowo, pisemnie.

5. Żądaj obniżenia ceny

Gdy składasz reklamację, żądaj obniżenia ceny za wyjazd. Jeżeli nie wiesz, o jaką obniżkę możesz się ubiegać, skorzystaj z Tabeli frankfurckiej. Przykładowo za brak balkonu możemy żądać do 10 proc., za hałas w nocy do 40 proc., a za brak wyżywienia do 50 proc. niższej ceny. Tabela frankfurcka nie jest jednak dokumentem oficjalnym, ale jedynie pomocnym konsumentowi w oszacowaniu odszkodowania.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy państwo zwróci pieniądze za LOT Do Domu?

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwracają się obywatele, którzy pytają o zwrot kosztów biletów ...

Grodno chce połączenia z Warszawą

Władze obwodu grodzieńskiego zabiegają w PLL LOT o uruchomienie rejsów z Grodna do Warszawy. ...

Kim Dzong Un nakazał burzenie hoteli

Przywódca Korei Północnej nakazał zburzenie zbudowanych przez Koreę Południową hoteli i infrastruktury turystycznej w ...

Pierwszy w Lublinie Focus otwarty

Focus Hotels otworzyła swój pierwszy hotel w Lublinie. To jedenasty obiekt sieci w tym ...

Dubaj: Przyjedź, by zjeść naprawdę dobrze

Pierre Gagnaire, Gordon Ramsay, Nobu Matsuhisa, Giorgio Locatelli czy Jamie Oliver – to tylko ...

Działasz w Turcji, płać tam podatki

Turecka branża turystyczna chce zakazania prowadzenia działalności 20 zagranicznym portalom internetowym, pośredniczącym w sprzedawaniu ...