Niemiecka turystyka ma kłopot z Turcją

AFP

Niemiecki MSZ radzi turystom wybierającym się do Turcji zachowanie większej ostrożności. Touroperatorzy starają się jednak pracować, jakby go nie było

W związku z napiętą sytuacją dyplomatyczną między Ankarą a Berlinem, niemiecki MSZ zaleca wszystkim obywatelom podróżującym do tego kraju wpisywanie się na listy konsularne i to bez względu na charakter wyjazdu (czytaj: „Niemcy boją się aresztowań turystów w Turcji”). Wcześniej nie dotyczyło to osób wyjeżdżających na wakacje.

Bentour Reisen, touroperator ze Szwajcarii, który jest też znaczącym graczem na niemieckim rynku, zdecydowania krytykuje ministerstwo. Jak podaje portal Travel Talk, zdaniem szefa Bentouru, Deniza Ugura, ostrzeżenia przed podróżami są wykorzystywane do politycznego nacisku i nie mają związku z sytuacją w Turcji.

Inny duży niemiecki touroperator FTI nie przejmuje się zbytnio zaleceniem wpisywania się przez turystów na listy w konsulatach i ambasadach. – Naszych klientów dotyczy to w niewielkim stopniu, bo z zasady korzystają oni z wycieczek zorganizowanych, a my jako organizator wiemy, kiedy wyjeżdżają i w jakim hotelu mieszkają – odpowiada FTI na zapytanie portalu.

Niemiecki Związek Turystyczny (DRV) ocenia, że zmieniony komunikat nie wpływa na pracę biur podróży, bo nie jest podstawą do bezpłatnej rezygnacji. Z interpretacją taką zgadzają się TUI i Thomas Cook.

Do treści nowego komunikatu odniósł się też rzecznik prezydenta Erdogana, Ibrahim Kalin, który twierdzi, że nie ma żadnego zagrożenia dla Niemców w Turcji. Jego zdaniem „wrzucanie do jednego worka” obywateli niemieckich podejrzanych o terroryzm i osób postępujących zgodnie z prawem to „brak politycznej odpowiedzialności”. Kalin podkreśla, że jego kraj nie ma żadnego problemu z tymi drugimi. – Oni są naszymi gośćmi i chcielibyśmy widzieć w Turcji jeszcze więcej niemieckich turystów – dodaje rzecznik.

Urzędy ochrony konsumentów zachęcają touroperatorów, by szli klientom na rękę, jeśli ci będą chcieli zmienić rezerwacje. – Kiedy MSZ zaleca podróżnym zwiększoną ostrożność i wpisywanie się na listy w konsulatach i ambasadach, radość z urlopu i wypoczynku znikają – mówi Wolfgang Schuldzinski z urzędu w Nadrenii-Westfalii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP gotowe na świąteczne wyjazdy

Całodobowe wsparcie podróżnych, monitoring sieci kolejowej, dodatkowe wagony i pociągi, wzmocnione patrole funkcjonariuszy SOK ...

Gigantyczne kłopoty Deutsche Bahn

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) znalazły się w kryzysie finansowym. Tylko w tym roku ...

Unia bliżej zniesienia wiz dla Ukraińców

Negocjatorzy europarlamentu i rządów państw Unii Europejskiej uzgodnili rozporządzenie w sprawie zniesienia wiz dla ...

Paulina Młynarska: Zakochałam się w Grecji

Dziennikarka na stałe zamieszkała w Grecji, spełniając marzenie z dzieciństwa. Twierdzi, że w Grecji ...

Nowi dyrektorzy regionalni IGHP

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma dwóch nowych dyrektorów regionalnych. Na Dolnym Śląsku Macieja Knyrka, ...

Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowy port ma powstać w Stanisławowie w ...