PIT – o problemach polskiej turystyki w Egipcie

materiały prasowe

„Przełomowe zmiany w prawie turystycznym: wyzwania i problemy” – to hasło, pod którym obradować będzie kongres Polskiej Izby Turystyki. Wydarzenie odbędzie się w egipskim kurorcie nad Morzem Czerwonym, Porcie Ghalib

„Branża turystyczna ma za sobą bardzo udany rok, który przyniósł świetne wyniki w turystyce krajowej i zagranicznej” – czytamy w komunikacie PIT. Jak pokazał raport PIT z końca września, multiagenci sprzedający oferty polskich biur podróży zanotowali ponad 35-procentowy wzrost sprzedaży imprez turystycznych. Z informacji GUS wynika natomiast, że liczba turystów w polskiej bazie hotelowej między styczniem a lipcem przekroczyła 18 milionów, z czego 14,25 miliona to turyści krajowi, a 3,75 mln – zagraniczni.

„Turystyce wyjazdowej przysłużyło się na pewno wprowadzenie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który zwiększył finansowe bezpieczeństwo klientów polskich biur podróży. Turystyce krajowej sprzyja zaś coraz lepiej rozwijająca się infrastruktura turystyczna i stale rosnąca jakość usług. Jeśli coś może zahamować turystyczny biznes, który jest na dużej fali wzrostu, to tylko niedostosowane do jego realiów prawo. (…)

W bardzo krótkim czasie mieliśmy do czynienia ze zmianami w najważniejszych dla turystyki aktach prawnych” – pisze PIT. I wymienia w komunikacie przyjęcie nowej dyrektywy Unii Europejskiej, zmieniającej sposób regulowania rynku organizatorów turystyki, powołanie ustawą Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, wejście w życie nowego rozporządzenia w sprawie ochrony danych osobowych, nowej dyrektywy ubezpieczeniowej oraz będące na ukończeniu prace nad nową ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

„Istnieje również potrzeba dokonania oceny przeprowadzonych zmian i wypracowania postulatów dotyczących tych aspektów, które zostały pominięte, bądź uregulowane w sposób nieadekwatny do realiów rynku”.

– Polska Izba Turystyki jako partner społeczny przedstawia postulaty branży i stoi na straży jej interesów, bierze udział we wszystkich etapach prac legislacyjnych. Kongres jest doskonałą okazją, by wypracować stanowisko w sprawie zmian, które dokonują się obecnie i tych, które są jeszcze przed nami – mówi cytowany w komunikacie prezes PIT Paweł Niewiadomski.

Tegoroczny Kongres odbywa się na zaproszenie gubernatora Regionu Morza Czerwonego Ahmeda Abdallaha, a partnerami wydarzenia są: Red Sea Hotels, Cairo Express Travel, biuro podróży ETI, Air Cairo oraz MIMC jako organizator.

„Egipt ze swoim klimatem, kulturą, kuchnią i wysokiej jakości infrastrukturą zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród polskich turystów i przez wiele lat otwierał listę ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków” – zauważa PIT. I dodaje, że po kilku latach gorszych dla turystyki tego kraju, dane za osiem miesięcy 2017 r. pokazują [ponownie] ogromny wzrost zainteresowania polskich turystów wypoczynkiem w Egipcie. Od stycznia do sierpnia 2017 r. w kraju tym wypoczywało 111 tys. Polaków, czyli o ponad 174 procent więcej niż w tym samym okresie 2016. PIT „chce dać okazję swoim członkom do zapoznania się z sytuacją na miejscu i zaktualizowania swojej wiedzy o warunkach panujących w egipskich kurortach”.

W komunikacie cytowany jest też Mohamed Samir, prezes ETI & Red Sea Hotels: Polska jest jednym z najważniejszych rynków przyjazdowych dla egipskiej turystyki. Dlatego nasz touroperator, ETI, rozpoczął w tym roku działalność w tym kraju. Kongres będzie okazją, by zaprezentować naszym partnerom z Polski nasze usługi i ekskluzywne hotele.

– Polski rynek jest dla Egiptu bardzo obiecujący, a w tym roku wyraźnie wzrosła liczba turystów z Polski – dodaje Tamer Marzouk, właściciel agencji marketingowej MIMC. – Jestem dumny, że udało się skoordynować współpracę wszystkich partnerów tak, by zorganizować Kongres PIT w Port Ghalib, kurorcie turystycznym o dużym prestiżu, wyposażonym w najwyższej klasy centrum konferencyjne.

Kongres Polskiej Izby Turystyki w Egipcie odbywać się będzie w dniach 25 listopada – 2 grudnia 2017 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

POT: Przez film do serc Koreańczyków

Agent z Korei Południowej wykonując zadania na terytorium Korei Północnej zakochuje się w agentce ...

Prezes TT Warsaw odznaczona przez prezydenta

Srebrny Krzyż Zasługi odebrała z rąk ministra sportu i turystyki Witolda Bańki, wręczającego go ...

Chińczycy nie uratowali biura Thomas Cook

Thomas Cook upadł m.in. dlatego, że jego największy akcjonariusz, chiński holding Fosun Group, zrezygnował ...

Słowacja odmraża turystykę

Słowacja zaczyna od środy wdrażać drugi i trzeci etap uwalniania gospodarki i życia społecznego ...

eSky rośnie dwucyfrowo

W 2018 roku Grupa eSky, agent turystyczny działający online, wypracowała prawie 1,5 miliarda złotych ...

Tylko LOT chce latać z Zielonej Góry

LOT jako jedyny złożył ofertę w przetargu na połączenia między Zieloną Górą a Warszawą. ...