Galerie handlowe (chwilowo) bez wycieczek

Fot. materiały prasowe Rainbow

„W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 metrów kwadratowych ustanawia się, do odwołania, czasowe ograniczenie prowadzenia działalności agentów turystycznych i organizatorów turystyki”.

To jedno zdanie z nowego rozporządzenia, jakie w nocy opublikował w „Dzienniku Ustaw” rząd, jest spełnieniem postulatu branży turystycznej, aby nie musiała ona otwierać sklepów z wycieczkami w dużych centrach handlowych, kiedy panuje dekoniunktura na ich usługi.

Chodzi o setki lokali, w których największe biura podróży (Itaka, TUI, Rainbow, Coral Travel), sieci agencyjne (Travelplanet.pl, Wakacje.pl), ale też pojedynczy agenci turystyczni, prowadzą sprzedaż wyjazdów. A raczej prowadzili przed wprowadzeniem w połowie marca przez rząd ograniczeń w działaniu tych obiektów.

Przypomnijmy, że 20 marca minister zdrowia – o co zabiegała branża turystyczna w rozmowach z Ministerstwem Rozwoju – nowelizując rozporządzenie ograniczające handel w dobie stanu epidemii, tak sformułował nowy przepis, że zostały nim objęte takie usługi jak sprzedaż wycieczek w centrach handlowych.

WIĘCEJ: Biura podróży uciekły galeriom handlowym spod gilotyny

Jak wyjaśnia prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski, teraz, gdy rząd odmraża gospodarkę i pozwolił od poniedziałku otworzyć galerie handlowe (o powierzchni co najmniej 2000 metrów kwadratowych) branża ponownie starała się o wyłączenie salonów z wycieczkami z ogólnego przepisu. – Czynsze w tych lokalach są niezwykle wysokie, a ich funkcjonowanie obwarowane w umowach szczególnie surowymi warunkami. Otwieranie ich w sytuacji, gdy można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że nie zarobią na siebie, byłoby pogłębianiem problemów ekonomicznych touroperatorów i agentów turystycznych. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy ten zapis w rozporządzeniu – komentuje Niewiadomski.

Biura podróży już zapowiadają, że nie zamierzają po odmrożeniu wszystkich usług utrzymywać wszystkich swoich sklepów w galeriach handlowych. Spodziewają się, że część z nich stanie się nierentowna wobec wysokich czynszów z jednej strony, a z drugiej – zmniejszonego ruchu klientów. „Już dziś zakładamy, że nie będzie się opłacać utrzymywać wszystkich lokalizacji. Chociaż wszystkie były rentowne, to po kryzysie w wypadku niektórych rentowność zamieni się w stratę, a na to nie można sobie pozwolić. Dlatego kilka, może kilkanaście salonów zniknie z mapy Polski” – mówił naszemu serwisowi dwa tygodnie temu prezes Rainbowa Grzegorz Baszczyński. Jego firma ma 110 salonów firmowych w galeriach.

ZOBACZ: Zawir(us)owanaTurystyka. Rainbow: Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Na razie „Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r.w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii” nie precyzuje, jak długo salony z wycieczkami mają być zamknięte. Przepis mówi jedynie, że „do odwołania”.

– W obecnej sytuacji, gdy ani organizatorzy, ani ich klienci, nie wiedzą, kiedy zostaną otwarte granice i lotniska i będzie przywrócony normalny ruch turystyczny – nie tylko w kraju, ale i w całej Europie i innych krajach na świecie – w interesie branży jest, aby przepis był aktualny jeszcze co najmniej kilka tygodni – ocenia Niewiadomski.

WIĘCEJ O ROZPORZĄDZENIU: Hotele ruszą jednak bez restauracji

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Traveldata potwierdza: Letnie wakacje opłaca się kupować w zimie

Potwierdza się, że wraz ze zbliżaniem się daty wakacji, w biurach podróży wyjazdy drożeją. ...

Betlej: Walka o polskiego turystę będzie się zaostrzać

Coraz częściej międzynarodowym firmom turystycznym nie chodzi o zarabianie na wycieczkach sprzedanych w Polsce, ...

Betlej: Połączenie agentów się opłaci

Skonsolidowanie się Wakacji.pl z My Travel to dobry ruch biznesowy. Pozwoli agentom turystycznym dotrzeć ...

TUI rośnie zgodnie z planem

O 7,2 procent wyższy obrót, zysk operacyjny większy o 26 procent, sprzedaż oferty letniej ...

Podróżnicy mają coraz większy potencjał reklamowy

Martyna Wojciechowska pozostaje największym autorytetem z dziedziny podróży w polskich mediach. Markę zaczynają jednak ...

Nie przepłacaj, sprawdź u konkurencji

Nawet jedną trzecią ceny można zaoszczędzić, wybierając ostrożnie touroperatora, od którego kupuje się wakacje ...