Traveldata: Wzrosty i przeceny na koniec lata

Taniały Szarm el-Szejk, Kos i Marsa Alam. Drożały Maroko, półwysep Chalcydycki i Fuerteventura. Różnice wynosiły nawet kilkaset złotych – podsumowuje zeszły tydzień Traveldata.

Publikacja: 31.08.2020 21:33

Traveldata: Wzrosty i przeceny na koniec lata

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 28 września i 4 października spadła o 66 złotych – tą informacją, jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata otwiera podsumowanie raportu o cenach wyjazdów z biurami podróży.

ZOBACZ: Egipt ustępuje – test PCR tak, ale można go też zrobić na miejscu

Najbardziej organizatorzy przecenili wyjazdy do Egiptu, a konkretnie na Synaj (Szarm el-Szejk) – średnio o 121 złotych. Dużo opuścili też ceny wrześniowych wojaży na Kos i do Marsa Alam – w obu wypadkach o 83 złote.

Były też podwyżki – średnia cena późnych wakacji w Maroku skoczyła o 411 złotych, na półwyspie Chalcydyckim o 353 złote, a na Fuerteventurze – o 283 złote.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Ostatni tydzień sierpnia przyniósł zmiany cen wycieczek między 28 września a 4 października. Najbardziej, co jest zaprzeczeniem niemal już reguły w obecnym sezonie letnim, wzrosły koszty wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 154 złote. Wyraźnie mniej zdrożała Turcja – o 44 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Drobna podwyżka „lastów” w biurach podróży

W wypadku tego pierwszego kierunku był to rezultat „dość solidarnych zwyżek” w Itace, Rainbow i TUI Poland. Jak zauważają autorzy raportu, październikowe wyjazdy na Kanary są obarczone pewną dozą niepewności ze względu na znaczące pogorszenie się sytuacji epidemicznej w tym archipelagu w ostatnich dwóch tygodniach.

Raport odnotowuje też, że prawie nie zmieniła się w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki do Grecji, wzrost wyniósł zaledwie 3 złote. Znaczną zniżkę, o 78 złotych, odnotował za to relatywnie kosztowny w tym sezonie Egipt.

„Dość interesujące może być porównanie cen wyjazdów październikowych i wrześniowych z takim samym wyprzedzeniem, w tym wypadku cztero- i pół tygodniowym, w stosunku do terminu wyjazdu” – czytamy.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Zdecydowanie najbardziej wzrosły w tym ujęciu ceny wyjazdów do Albanii i Maroka. Cechą wspólną obu tych kierunków – zauważa Traveldata – jest brak konkurencji cenowej, gdyż oba oferowane były jedynie przez jednego touroperatora. Wzrosły też nieco ceny podróży do Egiptu, gdzie konkurencja również była ograniczona (Synaj), a ponadto relatywnie wysokim cenom na tym kierunku sprzyja nadal silny kurs egipskiego funta. Nie bez znaczenia jest także, że w tym okresie w Egipcie jest ciągle szczyt sezonu, a w Grecji i Turcji kulminacja już mija. W rezultacie średnie ceny październikowych wycieczek do Egiptu już wyraźnie przekraczają ceny wyjazdów do Grecji i Turcji.

Ceny paliwa i złotego wyjątkowo korzystne

Traveldata porównała też ceny z tego i zeszłego roku. Badanie ofert na wyloty w pierwszym tygodniu października pokazało, że tegoroczna średnia cena była niższa od średniej ceny w poprzednim sezonie o 103 złote. Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek wrześniowych wyniosła 24 złote, a dla sierpniowych 74 złote.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek można było zauważyć w wypadku wyjazdów z biurami na Rodos – średnio o 641 złotych. Znaczne były też przeceny, liczone rok do roku, Portugalii i Malty – o 487 i 485 złotych.

Z kolei największy roczny wzrost średnich cen wystąpił w wypadku ofert podróży na Synaj – o 581 złotych, a także na Dżerbę, o 424 złotych, i na półwysep Chalcydycki – o 327 złotych. W pierwszym i ostatnim wypadku nie bez wpływu na tę sytuację miała ograniczona konkurencja wynikająca z mniejszej niż zwykle liczby organizatorów oferujących te kierunki – dodają autorzy opracowania.

Traveldata porównała też koszty składników, od których w dużej mierze zależą ceny wyjazdów organizowanych – paliwa lotniczego i kursów głównych walut. Różnice sprzyjały touroperatorom.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 1,75 złotego za litr, podczas gdy rok wcześniej było to 2,62 złotego za litr. Oznaczało to spadek o 33,2 procent. Jednocześnie w stosunku do dolara i euro złoty był silniejszy o 0,4 procent.

Sumaryczny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wyniósł od minus 120 do minus 130 złotych. „Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika w dużej mierze ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro w ostatnich siedmiu tygodniach, a w konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie względną stabilność). „Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu kierunkiem o zdecydowanie wyższych cenach wycieczek rok do roku z wylotem w pierwszym tygodniu października był Egipt, który był droższy średnio o 257 złotych. Również droższa, ale w znacznie mniejszej skali była Turcja, w której średnie ceny wycieczek wzrosły o 31 złotych. W wypadku pozostałych kierunków, czyli Grecji i Wysp Kanaryjskich ceny w porównaniach rocznych były znacznie mniejsze. W tym pierwszym kraju spadły one o 259 złotych, a na Kanarach o 254 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii, na Maltę i na Cypr – odpowiednio o 487, 485 i 465 złotych. W znacznie mniejszej skali spadły ceny wyjazdów na Majorkę – o 152 złote.

W wypadku pozostałych kierunków ceny były wyższe niż przed rokiem, przy czym znaczący wzrost odnotowano w Maroku – o 185 złotych, a zdecydowanie najbardziej w okresie roku wzrosły ceny w Tunezji – średnio o 300 złotych – opisuje Traveldata.

TUI o 645 złotych tańsze niż rok wcześniej

W rocznych porównaniach cen wycieczek w największym stopniu obniżyło ceny TUI Poland – o 645 złotych, do czego przyczyniła się znaczna obniżka w ostatnim tygodniu. Tradycyjnie w tym sezonie letnim znacznie tańsze niż przed rokiem były też oferty ETI i Eximu Tours – o około 480 i 385 złotych, a w niedużej skali w Coralu Travel i Best Reisen – o 40 i 35 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były większe niż przed rokiem w granicach od 15 (Prima Holiday) do 270 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu to TUI Poland był pierwszy z liczbą 32 ofert. Wyprzedził Rainbow (22 oferty) i Exim Tours (19 ofert).

Najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu proponowały Coral Travel (5) i Rainbow (3), do Grecji TUI Poland (11), Itaka i Rainbow (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (10), Rainbow (6) i Itaka (5), do Turcji TUI Poland (6) i Coral Travel (5), do Tunezji Exim Tours (5), Coral Travel i Sun & Fun (po 3). Wyjazdów do Bułgarii już nie oferowano.

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a Rainbow w Grecji.

Na koniec Traveldata przygotowała jeszcze jedno zestawienie – tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne. Zestawienie dla sezonu letniego 2020 roku obejmuje ceny z wylotami w pierwszym tygodniu września.

W składzie pierwszej piątki organizatorów zaszły umiarkowane zmiany. Do tabeli na pozycję trzecią z poprzedniej dziewiątej wszedł Best Reisen, a na czwartą z poprzedniej siódmej Exim Tours. Tabelę tym razem opuściły Grecos i Exim Tours. Liderem pozostawał TUI Poland.

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 28 września i 4 października spadła o 66 złotych – tą informacją, jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata otwiera podsumowanie raportu o cenach wyjazdów z biurami podróży.

ZOBACZ: Egipt ustępuje – test PCR tak, ale można go też zrobić na miejscu

Pozostało 95% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"