Traveldata: Ceny paliwa w górę, ceny w biurach podróży w dół

Fot. Filip Frydrykiewicz

Niekorzystny kurs złotego i cena paliwa lotniczego podniosły koszty organizowania zagranicznych wakacji o 55 – 65 złotych. Mimo to biura podróży sprzedawały swoje wycieczki o 87 złotych taniej niż przed rokiem – pokazują wyliczenia Traveldaty.

Jak co tydzień Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zaczyna swój raport z badania cen w biurach podróży od podania różnicy z ostatniego tygodnia. Okazuje się, że średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia w biurze podróży spadła w tym czasie o 17 złotych.

W poprzednim tygodniu średnia cena też spadała, o 8 złotych, za to wcześniej wzrosła o 2 i 19 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wycieczki tańsze niż przed rokiem. Rainbow i Exim na czele obniżek

W minionym tygodniu organizatorzy najbardziej przecenili wycieczki na Costa de la Luz (poprzednio ceny tam znacznie wzrosły) – średnio o 117 złotych. Opuścili też ceny letnich wyjazdów na Lanzarote i w Maroku – o 73 i 70 złotych.

Z kolei najbardziej podnieśli ceny wakacji na półwyspie Chalcydyckim, na Cyprze i na Korfu – odpowiednio o 67, 62 i 45 złotych – podaje Traveldata.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawiony jest na wykresie niżej.

W minionym tygodniu ceny wycieczek w dniach 2-8 sierpnia 2021 roku, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, najbardziej spadły w wypadku Wysp Kanaryjskich i Turcji – o 47 i 34 złote. Znacznie mniejsze opusty Traveldata zauważyła w odniesieniu do wyjazdów do Egiptu i Bułgarii – o 9 i o złotówkę. Wyższe ceny widać było w wypadku Grecji – o 16 złotych.

Maroko i Malta w czołówce przecenionych

Badanie średniej ceny imprez w porównaniu ze średnią ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) pokazało, że tegoroczna stawka była mniejsza od zeszłorocznej o 87 złotych. Tak duża różnica nie była notowana od dawna. Ostatnie tygodnie pokazywały bowiem różnicę (ujmną) wynoszącą: 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych.

Największe roczne spadki cen ponownie odnotowano w Maroku i na Malcie, o 297 złotych w obu wypadkach, a nieco mniejszy spadek na Majorce – o 238 złotych.

Najbardziej w odstępie roku zdrożały ceny wyjazdów do Portugalii, o 163 złote, na Kos, o 93 złote, i do Albanii – o 69 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Czeka nas eksplozja podróży zagranicznych

Od tygodni systematycznie pogarszają się – zauważa Traveldata – warunki dla organizatorów turystyki. Utrzymuje się niski kurs złotego wobec dolara i euro, a do tego rośnie cena paliwa lotniczego (w ostatnim tygodniu była ona już tylko o 3,3 procent niższa niż rok wcześniej, podczas gdy tydzień wcześniej różnica wyniosła 5,5 procent). Oba te składniki są istotne z punktu widzenia kosztów organizatorów. Jak policzyła Traveldata, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów zawierał się w przybliżeniu w przedziale 55 – 65 złotych.

„Była to jak dotychczas najbardziej niekorzystna sytuacja w tym względzie dla touroperatorów jaka wystąpiła w zakresie potencjalnych kosztów wycieczek w szczycie sezonu letniego 2021.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)” – dodają autorzy raportu.

Największe spadki cen wycieczek, licząc rok do roku, kolejny raz miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie średnia cena były niższa o 140 złotych. Mniejsza była skala opustów w Egipcie, Grecji i Turcji. Wyniosła odpowiednio: 80, 64 i 42 złote.

Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, w wypadku którego cena wzrosła w ujęciu rocznym była Bułgaria – różnica wyniosła 17 złotych.

Wakacje w mniej uczęszczanych miejscach najbardziej potaniały przez rok w Maroku, na Malcie i Majorce, o: 297, 297 i 238 złotych. Mniejsze były roczne spadki cen wyjazdów do Tunezji i na Cypr – o 75 i 68 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny w tym ujęciu rosły. Największe zwyżki ponownie miały miejsce w Portugalii – o 163 złote, a w mniejszej skali wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 69 złotych – wymienia raport.

WARTO: Polacy chętnie rezerwują wakacje. Co trzeci planuje urlop w Turcji

Exim 5 złotych przed Rainbowem

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w Eximie Tours i Rainbow – o około 280 i 275 złotych.

Znaczne roczne zniżki cen odnotowano również w Coralu Travel – o około 190 złotych. A w mniejszej skali w Sun & Funie i TUI Poland – o około 115 i 75 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 80 złotych do 310 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach znalazły się TUI Poland (56 takich ofert), Rainbow (35) i Coral Travel (28).

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wakacji w Egipcie miały Exim Tours i TUI Poland (po 7), w Grecji Rainbow i TUI Poland (po 10) oraz Coral Travel (8), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (10), Rainbow (6) i Itaka (4), w Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (5), w Tunezji Coral Travel (6) i TUI Poland (3), a w Bułgarii TUI Polandi i Coral Travel (po 3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i Bułgarii.

Raport kończy zestawienie biur podróży, które „w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne”. Drugi raz z rzędu zarówno skład czołowej piątki, jak i kolejność organizatorów, pozostała taka sama sama. „Warto jednak zwrócić uwagę, że dzięki umiarkowanej obniżce cen wycieczek w TUI Poland i Exim Tours obaj organizatorzy znacząco zbliżyli się pod względem wielkości ujemnego odchylenia od poziomu referencyjnej rynkowej ceny ofertowej do obecnego lidera, czyli biura Coral Travel”.

Mogą Ci się również spodobać

Lubelskie regionem partnerskim Tour Salonu

Zróżnicowaną ofertę całoroczną, zwłaszcza dla turystów, którzy lubią aktywny wypoczynek, zaprezentuje województwo lubelskie, tegoroczny ...

Światowa Organizacja Turystyki zachęca do planowania wyjazdów

Najnowsza kampania promocyjna Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) pod hasłem Travel Tomorrow, czyli ...

Można już zgłaszać firmy na weekend za pół ceny

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła rekrutację partnerów branżowych, chcących uczestniczyć w wiosennej edycji akcji „Polska ...

Portugalska turystyka zyskuje na spokoju

Portugalia zanotowała od stycznia do kwietnia tego roku rekordowy napływ zagranicznych turystów. To między ...

Nowy warszawski Mercure w kolejowym klimacie

Inspiracją dla projektantów hotelu Mercure Warszawa Ursus Station była historia kolei elektrycznej. Koło stacji ...

Rośnie ruch na wrocławskim lotnisku

Wynik ponad 177 tysięcy obsłużonych pasażerów przyniósł luty wrocławskiemu lotnisku. To o 16,6 procent ...