Traveldata: Kolejny rekord obniżek w biurach podróży

O ile ceny wakacyjnych wyjazdów w biurach podróży zastygły i z tygodnia na tydzień wahają się jedynie o symboliczne sumy, o tyle w porównaniu z zeszłym rokiem są coraz niższe – wykazuje w swoim raporcie Traveldata.

Publikacja: 30.03.2021 21:58

Traveldata: Kolejny rekord obniżek w biurach podróży

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia spadła o 2 złote. Ta zmiana wpisuje się w trend ostatnich siedmiu tygodni tygodni kiedy to ceny wahały się w minimalnym zakresie – od 18 złotych w górę do 18 złotych w dół. Takie są ustalenia Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata poczynione podczas cotygodniowego badania cen*.

Największy spadek ceny miał miejsce w wypadku Sycylii (poprzednio był tam znaczący wzrost) – średnio o 66 złotych. Niewiele mniejsze zniżki widać było w odniesieniu do Kos i Costa de la Luz – o 59 i 58 złotych.

Największe wzrosty cen wyjazdów Traveldata odnotowała w wypadku Maroka (odwrotnie niż w ubiegłym tygodniu), o 202 złote , Malty i Sardynii – o 97 i 82 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ceny wycieczek wzrosły jedynie, i to w zupełnie symbolicznej skali, w wypadku Wysp Kanaryjskich, o złotówkę.

Pozostałe kierunki taniały. Najmniej w Turcji, o 4 złote, nieco bardziej w Egipcie i Grecji, o 12 i 23 złotych, a najbardziej w Bułgarii – o 45 złotych.

176 złotych na wagę rekordu

Porównanie cen imprez do tych sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia 2021roku) pokazało, że w tym roku średnia cena była mniejsza o 176 złotych.

To największy w tym sezonie roczny spadek średniej ceny wyjazdów. W ostatnich dziesięciu tygodniach ceny były bowiem mniejsze od cen sprzed roku o 130, 136, 128, 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych – zauważają autorzy raportu.

Największa przecena, liczona rok do roku, dotyczyła kolejny raz Maroka – o 705 złotych. Poza tym potaniały Sycylia i Kalabria – o 480 i 439 złotych.

Były też podwyżki. Najbardziej w skali roku zdrożały wyjazdy do Dalaman, o 68 złotych, i ponownie na Kos i do Albanii – o 45 i 42 złote.

Ceny rok do roku spadały, chociaż od tygodni koszty organizatorów wyjazdów mocno rosną. A to za przyczyną drożejącego paliwa i słabnięcia złotego.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 2,47 zł za litr, czyli 56,3 procent więcej niż rok wcześniej. Złoty w zestawieniu z euro i amerykańskim dolarem była pierwszy raz od dwudziestu trzech tygodni silniejszy, co jednak wynikało z efektu bazy, czyli bardzo słabego złotego przed rokiem. W minionym tygodniu złoty był silniejszy rok do roku o 1,5 procent.

W sytuacji równoczesnego wpływu wyższych cen paliwa i niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek pozostał mimo wszystko bardzo znaczny i osiągnął czwartą najbardziej niekorzystną dla organizatorów turystyki wielkość w tym sezonie. Zawierał się w przedziale 90 – 100 złotych.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Podobnie jak już wiele razy w tym sezonie średnia cena wakacji w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich była niższa niż przed rokiem o 202 i 165 złotych. Mniejsza była skala rocznych przecen wyjazdów do Turcji i Grecji – o 122 i 112 złotych. A jeszcze mniejsza podróży do Bułgarii – o 72 złote, przy czym była to pierwsza sytuacja w obecnym sezonie letnim, gdy ceny kierunku były niższe od cen zeszłorocznych – wyjaśnia Traveldata.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki zdecydowanie największe roczne przeceny objęły wycieczki do Maroka – o 705 złotych. Znaczne były również przeceny Majorki, Malty i Tunezji, które wyniosły 232, 169 i 138 złotych. Nieco bardziej miarkowane były roczne spadki cen wyjazdów na Cypr i do Portugalii – o 118 i 96 złotych.

Jedyny wzrost ceny miał miejsce w wypadku Albanii, w której podniosła się ona o 42 złote.

Rainbow i Exim otwierają stawkę przecen

Traveldata spojrzała też na ceny przez pryzmat samych touroperatorów. W porównaniach cen wycieczek rok do roku kolejny raz w obniżkach przodowały Rainbow i Exim Tours – o około 420 i 360 złotych. Dość znaczne roczne zniżki cen miały też Sun & Fun, Best Reisen i Grecos – o około 180 i po 100 złotych. W mniejszej skali, bo o 75 i 70 złotych, niższe ceny pokazały oferty Corala Travel i TUI Poland.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 46 ofert.

Organizator ten wyprzedził Rainbowa, który odnotował 32 takie oferty i Corala Travel z liczbą 26 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych ofert wypoczynku w Egipcie oferowały TUI Poland (7 ofert) i Coral Travel (6), w Grecji Rainbow (10), TUI Poland (7) i Grecos (6), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (9), Rainbow (5) i Itaka (5), w Turcji Coral Travel (9), TUI Poland (5) i Itaka (4), w Tunezji Coral Travel (5), TUI Poland (4) i Exim Tours (3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Tunezji i Turcji, Rainbow w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Tunezji i w Turcji.

Tę część materiału Traveldata zamyka tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

Skład i kolejność pierwszej piątki organizatorów nie zmieniły się od zeszłego tygodnia. „Warto jedynie zwrócić uwagę na stopniowe umacnianie się (pod względem odchylenia od ceny referencyjnej) pozycji Eximu Tours (nieduże zniżki cen) i osłabianie się pozycji TUI Poland (nieduże wzrosty cen ofertowych)”.

""

Foto: turystyka.rp.pl

Linie lotnicze – paliwo drożeje, a bilety nie

W drugiej części raportu eksperci z Traveldaty podają wyniki swoich badań cen biletów tanich liniach lotniczych, biorąc pod uwagę ich stricet turystyczne kierunki.

Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w okresie wysokiego sezonu letniego 2021, a cieńsza w poprzednim, czyli w sezonie letnim 2020. Zielone pole między nimi oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

""

Foto: turystyka.rp.pl

""

Foto: turystyka.rp.pl

Mimo znaczącego wzrostu cen paliwa lotniczego – piszą autorzy analizy – zmiany cen biletów lotniczych w Polsce są niewielkie.

„Może to być już wczesny sygnał ofensywnego nastawienia tanich linii do walki o rynek turystyczny w okresie post-pandemicznym. Rzecz jednak w tym, że w porównaniu do ostatniego normalnego sezonu w naszej turystyce wyjazdowej, czyli 2019 (około 4 mln turystów) będzie on najprawdopodobniej słabszy niż jeszcze do niedawna przewidywano.

Prawdopodobne jest przeciąganie się niekorzystnej sytuacji epidemicznej aż do początków czerwca, a w miesiącach późniejszych możliwe są ograniczenia międzynarodowego ruchu turystycznego powodowane obawami przed dalszym rozprzestrzenianiem się nowych odmian koronawirusa (vide wypowiedź kanclerz Niemiec Angeli Merkel: Gdy ludzie podróżują, wirus podróżuje razem z nimi).

Odrodzenie turystyki do rozmiarów roku 2019 powinno nastąpić dopiero w kolejnym sezonie 2022, a i to pod warunkiem niezaistnienia w tym okresie kolejnych nowych groźnych mutacji koronawirusa lub zaskakujących niekorzystnych zmian polityczno-gospodarczych. Zasadnicza walka o rynek zacznie się później, gdy wejdzie on w jednoznaczny silny trend wzrostowy, który może w kolejnych trzech latach (tj. do roku 2025) osiągnąć rozmiary nawet w przedziale 8-10 milionów ze wskazaniem na wyższy koniec przedziału, pod kolejnym warunkiem, że całkowicie znikną obawy związane z pandemią, a koniunktura gospodarcza będzie przynajmniej tak korzystna, jak przewidują to dzisiaj międzynarodowe i prywatne globalne instytucje finansowe” – komentuje sytuację Traveldata.

*Porównanie cen wycieczek z wylotami w szczycie sezonu letniego 2021 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 25 marca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 18 marca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 26 marca 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia spadła o 2 złote. Ta zmiana wpisuje się w trend ostatnich siedmiu tygodni tygodni kiedy to ceny wahały się w minimalnym zakresie – od 18 złotych w górę do 18 złotych w dół. Takie są ustalenia Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata poczynione podczas cotygodniowego badania cen*.

Największy spadek ceny miał miejsce w wypadku Sycylii (poprzednio był tam znaczący wzrost) – średnio o 66 złotych. Niewiele mniejsze zniżki widać było w odniesieniu do Kos i Costa de la Luz – o 59 i 58 złotych.

Pozostało 92% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Itaka zachęca: Dzięki nam „Langkawi Best Wey”, czyli "Langkawi naprawdę najlepsze"