W biurach podróży Egipt i Turcja na czele

PZOT

3 procent – tyle wyniosła różnica między liczbą sprzedanych wyjazdów przed rokiem i w drugim miesiącu października. Najchętniej klienci sięgali po wycieczki do Egiptu

Cotygodniowy raport ze sprzedaży w biurach podróży, jaki przygotował Polski Związek Organizatorów Turystyki na podstawie wyników z systemu rezerwacyjnego MerlinX*, przynosi pozornie optymistyczny wynik – biura podróży odwiedziło o 3 procent więcej klientów niż przed rokiem. Pozornie, bo okazuje się, że w liczbach bezwzględnych musiało być ich jednak mniej niż rok temu – skumulowany wynik spadł bowiem o 0,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Co ciekawe, okazuje się, że zwykle rosnąca ponad średnią liczba wycieczek samolotowych tym razem była od owych 3 procent mniejsza, wyniosła bowiem 2 procent. Czego zatem było więcej? Sprzedaż samych noclegów (dojazd własny) urosła o 11,5 procent, rok do roku. Ale najbardziej zaskoczył ruch w wycieczkach autokarowych, tu wzrost wyniósł aż 81,4 procent.

Zwykle najpopularniejsze kierunki, greckie, tym razem były już, ze względu na kończący się sezon letni, w odwrocie. Wśród dwudziestu najpopularniejszych wśród klientów Rodos pojawia się dopiero na 11 miejscu, Kos na trzynastym, a Heraklion na dziewiętnastym. W ostatnim tygodniu królowały kierunki egipskie, zaraz po najpopularniejszej tureckiej Antalyi uplasowały się Hurghada i Marsa Alam, a po Fuertaventurze (czwarte miejsce) – Szarm el-Szejk. Wysoko w rankingu znalazły się też kolejne Wyspy Kanaryjskie: Teneryfa i Gran Canaria. A dalej marokański Agadir i hit biura podróży Itaka, Nosy Be, czyli niewielka wysepka u wybrzeży Madagaskaru. Pierwszą dziesiątkę zamknęły Wyspy Zielonego Przylądka.

Drużynowo wygrał więc Egipt przed Turcją, Hiszpanią, Grecją, Portugalią, Marokiem Madagaskarem, Wyspami Zielonego Przylądka, Tunezją i Włochami.

Najdroższe wśród poszczególnych kierunków były Nosy Be i Wyspy Zielonego Przylądka, chociaż średnia cena za tak dalekie podróże raczej nie razi wysokością. W wypadku Nosy Be było to 4274 złote, a Wysp Zielonego Przylądka – 4126 złotych. Do najtańszych należały z kolei kierunki greckie – Rodos za 1699 złotych i Kos za 1700 złotych. Tunezyjski Monastyr był niewiele droższy, bo średnia cena wyniosła 1749 złotych, a w wypadku kolejnego, Heraklionu, 1813 złotych. Poniżej granicy 2000 złotych znalazły się jeszcze Antalya z ceną 1985 złotych i Malaga za 1994 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Po 41 tygodniu tego roku skumulowana nadwyżka nad poprzednim sezonem wynosiła 19,6 procent (tydzień wcześniej 19,7 procent), a w wypadku imprez samolotowych 22,66 procent (przed tygodniem 22,76 procent).

*Raport obejmuje 41. tydzień roku, czyli okres od 8 do 14 października 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Baltona zaświeci diodami na Lotnisku Chopina

Do końca tego roku dziesięć, a do wiosny 2019 roku czternaście sklepów otworzy na ...

Rosjanka właścicielką znacznego pakietu akcji Thomasa Cooka

Kilka dni temu ponad 3 procent akcji koncernu turystycznego Thomas Cook kupiła nieznana szerzej ...

Mniej chętnych na nocleg w trzech gwiazdkach

W lutym najmocniej podrożały noclegi w obiektach niekategoryzowanych i hotelach o standardzie jednej gwiazdki. ...

Grecja – niższy VAT za opiekę nad imigrantami

O 30 procent niższy VAT będzie obowiązywał na pięciu greckich wyspach położonych na Morzu ...

PIT: Polacy chętnie wyjeżdżają z biurami podróży

Klienci biur podróży wyjeżdżali podczas tych wakacji najchętniej do Grecji, Bułgarii i Hiszpanii. Ale ...

Betlej: Touroperatorzy, uczcie się od Zachodu

Miniony rok, obecny i przyszły zapowiadają się jako lata wyjątkowych zysków w turystyce wyjazdowej. ...