W biurach podróży nagły zwrot akcji

PZOT

Biura podróży zapełniły się w ostatnim tygodniu klientami. Ruch był tak duży, że skumulowana dotychczas sprzedaż wycieczek z minus 3,5 procent wyszła na niewielki plus

Po tygodniach słabej, a najczęściej ujemnej względem zeszłego roku, sprzedaży wyjazdów na sezon 2018/2019 ostatni tydzień przyniósł niespodziewanie rewelacyjny wynik – rezerwacje skoczyły o 27,9 procent względem stanu sprzed roku, podaje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*. Co ciekawe, stało się to w tygodniu skróconym przez długi weekend, który rozpoczął się dla wielu już w środę, 1 listopada. Nawet jeśli wzrost złożyć na karb niskiej bazy zeszłorocznej, budzi zdumienie gwałtowne poprawienie wyniku skumulowanego. 31 października wskazywał on na 3,5 procentowy spadek sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem roku 2017. A 4 listopada pokazywał już niedużą, ale pokrzepiającą, nadwyżkę w wysokości 0,7 procent.

O ile ubiegłotygodniowy wzrost ogólny wyniósł 27,9 procent, o tyle w wypadku samych wycieczek lotniczych sięgnął nawet 32 procent. Dużo więcej niż przed rokiem sprzedało się też wyjazdów autokarowych – 21,7 procent. Tylko tak zwany dojazd własny uplasował się pod kreską z wynikiem minus 11,6 procent. W sumie imprezy lotnicze miały w ogólnej sprzedaży 89,3-procentowy udział, podczas gdy „z dojazdem własnym” 5,7 procent, a autobusowe – 5 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Na pierwszych miejscach w zestawieniu najczęściej wybieranych przez klientów biur podróży krajów wypoczynku utrzymała się ta sama co tydzień wcześniej kolejność: Turcja, Grecja, Egipt, Hiszpania, Włochy. Dopiero w drugiej piątce widać zmiany. Na szóste miejsce awansowała z ósmego Bułgaria, wysuwając się przed Tunezję. W ten sposób Albania została zepchnięta na ósme. Na dziewiątym pojawił się Cypr, zastępując Portugalię, która zniknęła w ogóle z pierwszej dziesiątki, tak jak Tajlandia, której miejsce na końcu tego rankingu zajęły Wyspy Zielonego Przylądka.

Również w średnich cenach nie było dużych ruchów, jeśli ostatni tydzień porównać z poprzednim. Warte odnotowania są jedynie zmniejszenie ceny w wypadku rezerwacji wyjazdów do Szarm el-Szejk o 7,8 procent, do 2317 złotych, Zakintos o 4,9 procent, do 2592 złotych i Kos o 4,6 procent, do 2711 złotych. W górę najmocniej poszły ceny wakacji na Korfu, o 5,5 procent, do 2453 złotych i na Rodos – o 4,7 procent, do 2956 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Według wyników skumulowanych, czyli liczonych od początku sprzedaży, na razie wśród ulubionych kierunków prowadzi Turcja (20,2 procent udziału) z niedużą stosunkowo przewagą nad Egiptem (17 procent) i Grecją (11,2 procent). Na razie najmocniej wzrósł, rok do roku, apetyt polskich turystów na wypoczynek w Tunezji, o 177,4 procent. Sporo też zyskuje Egipt – 116,9 procent. Jak pokazują dane z systemu rezerwacyjnego MerlinX, na podstawie którego PZOT sporządził swój raport, na razie najmocniej tracą Bułgaria, minus 51,3 procent, Grecja, minus 38 procent i Hiszpania, minus 34 procent.

*Raport obejmuje 44. tydzień roku, czyli okres od 29 października do 4 listopada 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2018 roku, a kończący się 31 października 2019 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Targi w Nadarzynie: Turystyka, kampery i jachty

Piątek był pierwszym dniem II Międzynarodowych Targów Turystycznych Word Travel Show w Nadarzynie pod ...

Centrum kontaktowe przyjmie reklamacje

Dyrektywa o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych zwiększa obowiązki biur podróży związane z ...

Branża noclegowa nie aż tak zadłużona

Ponad 105 milionów złotych sięga zadłużenie polskiej branży noclegowej zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Długów ...

Cypr popularny jak nigdy dotąd

3,55 miliona turystów odwiedziło Cypr od stycznia do listopada 2017 roku – wynika z ...

Travel Service właścicielem CSA

Czeska linia lotnicza Travel Service stała się większościowym udziałowcem narodowego przewoźnika Czech Airlines, CSA ...

Linie lotnicze odpowiedzą za błędy innych przewoźników

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że pasażerowie lotów łączonych mogą ubiegać się o odszkodowanie ...