W biurach podróży nagły zwrot akcji

PZOT

Biura podróży zapełniły się w ostatnim tygodniu klientami. Ruch był tak duży, że skumulowana dotychczas sprzedaż wycieczek z minus 3,5 procent wyszła na niewielki plus

Po tygodniach słabej, a najczęściej ujemnej względem zeszłego roku, sprzedaży wyjazdów na sezon 2018/2019 ostatni tydzień przyniósł niespodziewanie rewelacyjny wynik – rezerwacje skoczyły o 27,9 procent względem stanu sprzed roku, podaje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*. Co ciekawe, stało się to w tygodniu skróconym przez długi weekend, który rozpoczął się dla wielu już w środę, 1 listopada. Nawet jeśli wzrost złożyć na karb niskiej bazy zeszłorocznej, budzi zdumienie gwałtowne poprawienie wyniku skumulowanego. 31 października wskazywał on na 3,5 procentowy spadek sprzedaży w porównaniu z tym samym okresem roku 2017. A 4 listopada pokazywał już niedużą, ale pokrzepiającą, nadwyżkę w wysokości 0,7 procent.

O ile ubiegłotygodniowy wzrost ogólny wyniósł 27,9 procent, o tyle w wypadku samych wycieczek lotniczych sięgnął nawet 32 procent. Dużo więcej niż przed rokiem sprzedało się też wyjazdów autokarowych – 21,7 procent. Tylko tak zwany dojazd własny uplasował się pod kreską z wynikiem minus 11,6 procent. W sumie imprezy lotnicze miały w ogólnej sprzedaży 89,3-procentowy udział, podczas gdy „z dojazdem własnym” 5,7 procent, a autobusowe – 5 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Na pierwszych miejscach w zestawieniu najczęściej wybieranych przez klientów biur podróży krajów wypoczynku utrzymała się ta sama co tydzień wcześniej kolejność: Turcja, Grecja, Egipt, Hiszpania, Włochy. Dopiero w drugiej piątce widać zmiany. Na szóste miejsce awansowała z ósmego Bułgaria, wysuwając się przed Tunezję. W ten sposób Albania została zepchnięta na ósme. Na dziewiątym pojawił się Cypr, zastępując Portugalię, która zniknęła w ogóle z pierwszej dziesiątki, tak jak Tajlandia, której miejsce na końcu tego rankingu zajęły Wyspy Zielonego Przylądka.

Również w średnich cenach nie było dużych ruchów, jeśli ostatni tydzień porównać z poprzednim. Warte odnotowania są jedynie zmniejszenie ceny w wypadku rezerwacji wyjazdów do Szarm el-Szejk o 7,8 procent, do 2317 złotych, Zakintos o 4,9 procent, do 2592 złotych i Kos o 4,6 procent, do 2711 złotych. W górę najmocniej poszły ceny wakacji na Korfu, o 5,5 procent, do 2453 złotych i na Rodos – o 4,7 procent, do 2956 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Według wyników skumulowanych, czyli liczonych od początku sprzedaży, na razie wśród ulubionych kierunków prowadzi Turcja (20,2 procent udziału) z niedużą stosunkowo przewagą nad Egiptem (17 procent) i Grecją (11,2 procent). Na razie najmocniej wzrósł, rok do roku, apetyt polskich turystów na wypoczynek w Tunezji, o 177,4 procent. Sporo też zyskuje Egipt – 116,9 procent. Jak pokazują dane z systemu rezerwacyjnego MerlinX, na podstawie którego PZOT sporządził swój raport, na razie najmocniej tracą Bułgaria, minus 51,3 procent, Grecja, minus 38 procent i Hiszpania, minus 34 procent.

*Raport obejmuje 44. tydzień roku, czyli okres od 29 października do 4 listopada 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2018 roku, a kończący się 31 października 2019 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy – tanie linie lotnicze przestaną być tanie

Od przyszłego roku w Niemczech będzie obowiązywał nowy podatek lotniczy. Skutki będą najbardziej widoczne ...

Wizz Air poleci jesienią do Marrakeszu

Wizz Air otworzy jesienią nowe trasy – z Wilna i z Warszawy do Marrakeszu ...

Stadion Śląski bez hotelu

Modernizacja Stadionu Śląskiego w Chorzowie dobiega końca. Obiekt zostanie otwarty we wrześniu, ale nie ...

Lublinowi przybędzie hotel ibis Styles

Otwarcie obiektu przy alei Solidarności 7 nieopodal Starego Miasta planowane jest na październik. Inspiracją ...

Lufthansa z siedmioma nowymi trasami na zimę

Z końcem października Lufthansa uruchomi siedem nowych połączeń: z Frankfurtu do Pampeluny, Genui, Bari ...

Majorka rozważa prohibicję

Koniec z „turystyką antyspołeczną” – zdecydowały władze archipelagu Balearów, do którego należą popularne Majorka ...