Agenci: Po pandemii nie wszyscy touroperatorzy mile widziani

Fot. materiały promocyjne

Niemieccy agenci turystyczni dobrze pamiętają, który z touroperatorów w czasie pandemii był najbardziej otwarty na ich potrzeby i wspierał ich w pracy. Teraz w pierwszej kolejności oferują klientom produkty tych biur, na które mogli liczyć.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zmianę priorytetów we współpracy agentów z touroperatorami – pisze niemiecki portal branży turystycznej Touristik Aktuell. W szczególności widoczne jest to w wypadku sieci i kooperatyw.

W trudnym czasie agentom – jak sami oceniają – najlepiej pracowało się z Schauinsland Reisen, DER Touristik, Alltoursem, Ferien Touristik/Coralem Travel, Bentourem i Vtoursem. Teraz, kiedy wracają wyjazdy zagraniczne, ich oferty sprzedają w pierwszej kolejności. Uważają, że to leży nie tylko w ich własnym interesie, ale też w interesie klientów.

CZYTAJ TEŻ: Ekspert do agentów turystycznych: Załóżcie własne biuro podróży

Wśród agentów na znaczeniu traci TUI Deutschland – tu powody są dwa. Po pierwsze kiedy trzeba było kasować lub przekładać wyjazdy odwołane z powodu pandemii, touroperator nie był skory do pomocy, a sprzedawcy musieli z problemami radzić sobie sami. Po drugie – dzięki umowie zbiorowej, którą z organizatorami w imieniu swoich członków podpisuje kooperatywa QTA, warunki współpracy z mniejszymi touroperatorami stały się atrakcyjniejsze.

Na przykład umowa zrzeszenia Best-Reisen z Schauinsland Reisen, Bentourem i Olimarem zakłada, że już od pierwszej rezerwacji agenci dostają dwucyfrową prowizję. Dodatkowo organizatorzy zobowiązali się, że z klientami będą się kontaktować tylko po uzgodnieniu tego z agentem, utrzymają też tę samą cenę we wszystkich kanałach sprzedaży. Dokumenty podróży będą drukowane na życzenie klientów bez dodatkowych kosztów.

ZOBACZ TEŻ: Stałe godziny otwarcia? Niemieccy agenci turystyczni: To passé

Z TUI mają jednak twardy orzech do zgryzienia – wielu agentów nie chce zupełnie rezygnować z oferowania jego produktów, bo niektóre trudno im zastąpić. Z drugiej strony, chcą wyraźnie dać do zrozumienia szefom tej firmy, że na linii agent – touroperator trzeba wiele poprawić. – To jak taniec na linie – mówi szef jednej z kooperatyw. – Interesy naszych członków i ich klientów są zawsze w centrum naszej uwagi, bo bez nich by nas nie było.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair dokłada do letniego rozkładu cztery trasy z Polski

W sezonie letnim Ryanair uruchomi cztery nowe trasy z Polski – trzy międzynarodowe do ...

Rezidor otwiera nowy hotel w Sopocie

230 pokojów i 250 metrów własnej plaży będzie miał nowy Radisson Blu Hotel, który ...

Trzygwiazdkowy Focus powstanie w Poznaniu

Focus Hotels podpisał umowę na otwarcie pierwszego hotelu sieci w Poznaniu Obiekt dołączy do ...

Kolejne biuro żąda telefonu komórkowego klienta

Niemiecki touroperator Alltours wymaga, aby w rezerwacji podany był numer telefonu komórkowego klienta. Bez ...

Betlej: Zakażenia rosną, wyjazdy zimowe zagrożone

Fala wzrostu zakażeń koronawirusem, a czasem i zgonów, jak w Polsce, może spowodować niechęć ...

Prezes Itaki Mariusz Jańczuk: Odkryliśmy diament nad Morzem Śródziemnym

Co Itaka robiła w ministerstwie turystyki Albanii? Ilu klientów wyśle w tym roku do ...