Rainbow – mniej klientów, ale więcej przychodów

Filip Frydrykiewicz

Biuro podróży Rainbow miało o 2,1 procent mniej klientów w pierwszym kwartale tego roku niż rok wcześniej. Zarobiło jednak na imprezach turystycznych o 1,3 procent więcej

Spółka Rainbow Tours podała w raporcie podsumowującym osiągnięcia pierwszego kwartału, że należące do niej biuro podróży Rainbow obsłużyło mniej o 2,1 procent uczestników imprez turystycznych, porównując z tym samym okresem 2018 roku.

Od początku roku do końca marca wyjechało z nim 47,6 tys. osób (rok wcześniej 48,7 tys.). Jednocześnie średnia cena imprezy wzrosła o prawie 4 procent. Wyniosła 4825 złotych, podczas gdy rok wcześniej 4644 złote.

Przychody spółki Rainbow Tours wyniosły 241 milionów złotych. Były więc o 2 procent mniejsze niż przed rokiem. Do spadku przyczyniły się jednak nie wyniki sprzedaży wycieczek, ale dużo mniejsze przychody z pośrednictwa (odsprzedawanie miejsc w samolotach). O ile przychody ze sprzedaży imprez turystycznych wzrosły o 1,3 procent, o tyle w segmencie pośrednictwa spadły o 67 procent, licząc rok do roku.

Przychody Grupy Kapitałowej Rainbow Tours (oprócz biura podróży w jej skład wchodzi spółka zarządzająca hotelami White Olive i spółka My Way by Rainbow Tours, zajmująca się prowadzeniem Akademii Rainbow dla rezydentów, pilotów i animatorów) w I kwartale 2019 spadły o 2,4 procent. Stało się tak za sprawą obniżenia przychodów w segmencie pośrednictwa, czyli ze sprzedaży bloków miejsc w samolotach charterowych innym touroperatorom, bo przychody z wyjazdów były na plusie (w skali Grupy – 0,5 procent).

Zysk brutto ze sprzedaży w I kwartale 2019 roku wyniósł 39,9 mln złotych, o 13,1 procent więcej niż rok wcześniej. Rentowność netto, stanowiąca stosunek zysku netto do przychodów ze sprzedaży, wyniosła 16,2 procent (rok temu 14 procent). Skonsolidowany wynik netto Grupy Kapitałowej Rainbow Tours wyniósł 2,9 mln złotych, co nie powinno dziwić, gdyż spółka hotelowa ponosiła jeszcze straty (1,5 mln zł), a pierwszy kwartał oznacza jeszcze – jak tłumaczy spółka – okres przygotowań do sezonu Lato 2019.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Norwegowie zbudują najdłuższy podwodny tunel

Norweski parlament zatwierdził plan budowy podmorskiego tunelu Rogfast. Liczący 25,5 km tunel będzie najdłuższą ...

W Bieszczadach zawieje i zamiecie śnieżne

Z prędkością ponad 80 kilometrów na godzinę wieje wiatr powyżej górnej granicy lasu w ...

Milion turystów w arce Noego

Koszt tej kontrowersyjnej budowy wyniósł 100 milionów dolarów, ale – jak podają inwestorzy – ...

Disney rozbudowuje paryskie miasteczko

Dwa miliardy euro wyda The Walt Disney Company na rozbudowę parku rozrywki pod Paryżem ...

Szwajcaria na celowniku terrorystów

W Szwajcarii „zagrożenie zamachem terrorystycznym utrzymuje się na podwyższonym poziomie” – podaje tamtejszy wywiad ...