W egipskim kurorcie Marsa Alam nad Morzem Czerwonym stu trzydziestu delegatów zakończyło dzisiaj obrady Kongresu Polskiej Izby Turystyki. Spotkanie zbiegło się z uchwaleniem przez Sejm (w piątek, 24 listopada) ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, kluczowego dokumentu, na którym opierać się będzie w najbliższych latach działalność biur podróży i agentów turystycznych, a pośrednio również innych podmiotów (czytaj: „Ustawa o imprezach turystycznych czeka już tylko na podpis prezydenta”). Prawdopodobnie w najbliższych dniach ustawę podpisze prezydent i zostanie ona opublikowana. Powinno się to stać do końca roku – taki wymóg wszystkim państwom członkowskim postawiła Komisja Europejska. Nowa ustawa wejdzie jednak w życie dopiero od 1 lipca przyszłego roku.
Kongres przebiegał pod hasłem „Przełomowe zmiany w prawie turystycznym: wyzwania i problemy”.
Jak mówił podczas kongresu prezes PIT Paweł Niewiadomski, nowe prawo, wdrażające zasady ustalone przez Unię Europejską w dyrektywie 2302 z 2015 roku rewolucjonizuje w niektórych aspektach podejście do turystyki wyjazdowej. – Przestajemy być traktowani przedmiotowo, a zaczynamy być postrzegani podmiotowo – wyjaśniał Niewiadomski.
Prezes podkreślał, że w najbliższych miesiącach, nim ustawa wejdzie w życie, PIT powinien skupić się na przygotowaniu swoich członków do wdrożenia nowych przepisów. Muszą oni na przykład napisać sobie nowe wzorce umów, jakie zawierają z klientami i nowe umowy z agentami turystycznymi. Prawnik PIT i jednocześnie pełniący obowiązki przewodniczący komisji turystyki wyjazdowej w PIT Leszek Miłosz, zwrócił uwagę, że pod rządami obowiązującej jeszcze, uchwalonej w 1997 roku, ustawy o usługach turystycznych nie było z tymi wzorcami najlepiej. – Na siedem tysięcy przykładów klauzul zakazanych, jakie znajdują się w wykazie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ponad tysiąc dotyczy właśnie ogólnych warunków umowy stosowanych w turystyce – wyjaśniał.
W tej sytuacji kongres zobowiązał władze izby do powołania specjalnego mechanizmu zbierania pytań dotyczących stosowania nowej ustawy i odpowiadania na wątpliwości członków. Władze PIT mają też przeprowadzić szkolenia z nowej ustawy, a także praktyczne warsztaty pisania umów zgodnych z ustawą i innymi przepisami.