Na wykresie widoczne jest umocnienie się Turcji na pozycji wicelidera wzrostów cen wycieczek rok do roku, co sugeruje, że jest ona na najlepszej drodze do powtórnego stania się najbardziej drożejącym kierunkiem w sezonie. Jest to jednak mało prawdopodobne, gdyż organizatorzy mogą powiększać tureckie programy do wielkości mniej więcej zbieżnych z rynkowym popytem na ten kierunek. Wysoki popyt zmniejsza nieco skalę przeceny rok do roku Egiptu, ale w dalszym ciągu zwiększa się ona w wypadku Bułgarii, do czego przyczynia się ofensywna polityka cenowa TUI Poland, obejmująca wycieczki do tego kraju – wyjaśnia Betlej.
Wśród dużych i średnich organizatorów największy spadek średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazywała w minionym tygodniu oferta biura 7islands – o około 140 złotych. Mniej kosztowne były też oferty biur Prima Holiday, Itaki i TUI Poland – o 95 i po około 50 złotych. Nieco mniejsze rok do roku były też średnie ceny w biurach Exim Tours i Coral Travel Wezyr – o około 25 i 15 złotych. Oferty pozostałych biur stały się droższe niż przed rokiem w granicach od 16 do 133 złotych. Pod względem liczby najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, po obniżeniu części cen pozycję lidera umocniło biuro Itaka (33 oferty), wyprzedzając Exim Tours (21), TUI Poland (19) i Coral Travel Wezyr Holidays (15).
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel Wezyr Holidays (7) i Sun&Fun (4), do Grecji Itaka (12) i Coral Travel (7), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (7), do Turcji Itaka i Coral Travel (po 4), a do Tunezji Exim Tours i Sun & Fun (po 3 oferty) – opisuje Betlej.
W obecnym zestawieniu skład pierwszych siedmiu touroperatorów był identyczny jak przed jak przed tygodniem, z tym że po ostatniej obniżce cen w Itace i nieznacznej podwyżce w 7islands biura te zamieniły się miejscami na czele zestawienia.
Ryanair w dół, Wizz Air w górę
Traveldata porównała także ceny biletów w tanich liniach lotniczych. Wyniki ujęła w formie wykresów na których gruba linia oznacza średnie ceny przelotów w pierwszym tygodniu sierpnia tego roku, a cieńsza w sezonie poprzednim. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (37 połączeń w Ryanair i 20 w Wizzair), które występowały w obu tych sezonach jednocześnie.
Na wykresach widoczne jest zahamowanie trendu wzrostu cen rejsów na Wyspy Kanaryjskie (dotyczy to zwłaszcza wylotów z Warszawy i z Wrocławia), które przez wiele tygodni silnie rosły. Nadal pozostawały one jednak nieco większe niż w takim samym okresie przed rokiem. Zdecydowanie odmieniła się natomiast sytuacja na pozostałych kierunkach, gdzie wcześniej ceny były regularnie zdecydowanie mniej korzystne niż przed rokiem. W ostatnich tygodniach spadły one jednak znacząco i obecnie stały się wyraźnie mniej kosztowne niż rok temu, przy czym skala przeceny wobec ubiegłego roku jeszcze wzrosła.
W największym stopniu spadły ceny przelotów rok do roku na kierunkach portugalskich – średnio o 397 złotych, a zdecydowanie łagodniej staniały kierunki włoskie, Hiszpanii kontynentalnej z Majorką i greckie, na których średnie przeceny wyniosły odpowiednio 133, 100 i 62 złote.
Jak pisze ekspert, znaczny skok cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie na początku grudnia wynika z wycofania przez przewoźnika połączenia w sezonie letnim z Katowic na Lanzarote. Nie cieszyło się ono powodzeniem , co znajdowało wyraz w niskich cenach. W tym sezonie letnim pozostały jedynie rejsy na Teneryfę, a zimowe połączenie na Lanzarote zostało zawieszone na początku marca.
Wykres dla Teneryfy pokazuje stabilizację cen na tym kierunku, a dla pozostałych kierunków może wskazywać na bliskie zakończenie silnego 3-miesiecznego trendu wzrostowego. Nadal ceny pozostają jednak powyżej poziomu zeszłorocznego, chociaż skala zwyżek jest już mniejsza niż przed rokiem. Podobnie jak przed dwoma tygodniami najbardziej wzrosły rok do roku ceny rejsów na kierunkach włoskich – o 445 złotych, a w znacznie mniejszej skali do Grecji i Portugalii – o 100 i 43 złote. Lekko obniżyły się ceny przelotów do Hiszpanii – o 52 złote, a bardzo znacznie do Bułgarii – o 325 złotych.
Korzystniejsza sytuacja w zakresie cen przelotów tanimi liniami lotniczymi na kierunkach turystycznych koreluje w pewnym stopniu z obserwowanym trendem osłabiania się popytu na zorganizowane imprezy turystyczne nabywane w biurach podróży – konkluduje Andrzej Betlej.