„Serdecznie zapraszamy na wspólne wycieczki i wyjazdy. Na naszych stronach znajdziesz wiele wiosennych i letnich ofert! Od polskiego Bałtyku do Morza Jońskiego. Zapraszamy nie tylko na plażę, ale i na aktywny wypoczynek!”. To nie reklama biura podróży, ale Stowarzyszenia Aktywnego Wypoczynku i Rekreacji SAWIR z Gniezna.
Na jego stronie internetowej można znaleźć oferty z programami wycieczek na lipiec i sierpień do Grecji, Chorwacji, Włoch, Bułgarii i do Ustki. Ceny zachęcające – Chorwacja, osiem dni, pięć noclegów w hotelach dwu- i trzygwiazdkowych, pięć śniadań i obiadokolacji, ubezpieczenie, wypoczynek i zwiedzanie, przejazd autokarem – 699 złotych i 180 euro. Bułgaria, dziewięć dni, osiem noclegów, śniadania i obiadokolacje, autokar, plażowanie i zwiedzanie, ubezpieczenie – 999 złotych i 150 euro. Są też propozycje wycieczek jedno-, dwu- i trzydniowych, zagranicznych i polskich, wycieczek szkolnych i pielgrzymek, a zimą – wyjazdów narciarskich.
Na stronie SAWIR-u można też przeczytać nazwiska osób, które wygrały w 2016 roku zwrot pieniędzy za wycieczki i zachętę dla kolejnych: „Uwaga !!! Rewelacyjna wiadomość dla wszystkich osób, które razem z naszym Stowarzyszeniem wybiorą się na wyjazd zimowy, wiosenny lub letni. Można otrzymać zwrot sumy wpłaconej na wyjazd. Jak to działa? 1 listopada 2017 zostanie sporządzona lista wszystkich uczestników naszych wyjazdów wiosennych i letnich. Następnie w obecności członków władz Stowarzyszenia zostanie przeprowadzone losowanie, które wyłoni dwie osoby. Te osoby jako zwycięzcy konkursu otrzymają zwrot sumy wpłaconej na wyjazd w ramach naszych imprez. Jeśli wylosowana osoba brała udział w kilku imprezach – sama wskaże wyjazd za który otrzyma zwrot. Warunkiem udziału w naszym konkursie jest oczywiście wpłata kosztów i udział w wyjeździe”.
Są też wyniki losowania trzech wycieczek w konkursie (zasady konkursu nie są wyjaśnione) i kolejnego, polegającego na polubieniu strony stowarzyszenia na Facebooku. W galerii zdjęć widać całe grupy turystów sfotografowanych podczas wyjazdów. W tle Berlin, Wenecja czy Rzym.
Trzy lata zakazu
SAWIR założył w 2012 roku Mirosław Andrzejczak. Przedsiębiorca zanim został prezesem stowarzyszenia prowadził biuro podróży. Prowadził je jednak… nielegalnie, bez wymaganego zabezpieczenia finansowego na wypadek bankructwa i bez wpisu do centralnej ewidencji organizatorów turystyki. Kiedy odkrył to Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ukarał go trzyletnim zakazem (najwyższa wówczas kara przewidziana ustawą) „wykonywania działalności regulowanej w zakresie organizatora imprez turystycznych”.